A Tisza Tiszafüred és Rakamaz között tovább árad, másodfokú árvízvédelmi készültséget kell fenntartani. A Berettyó folyó felső szakasza viszont apad. Eközben 41 ezer hektárra emelkedett a belvíz borította terület nagysága az Alsó-Tisza-vidékén.
 

MTI - A Tisza Tiszafüred és Rakamaz között tovább árad, másodfokú árvízvédelmi készültséget kell fenntartani. A Berettyó folyó felső szakasza viszont apad, a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság (TIVIZIG) ezért kedden másodról elsőfokúra csökkentette a készültséget - közölte Bara Sándor védelemvezető az MTI-vel.

Hozzátette: a Berettyó a torkolatnál is tetőzött, Szeghalomnál kedd reggel 577 centiméter volt a vízállás, továbbra is harmadfokú a készültség.

Szintén a legmagasabb, harmadfokú a védelmi készültség a Hortobágy-Berettyón, ahol Borznál ma reggel 405 centiméter volt a vízállás, ez 33 centiméterrel marad el az eddig mért legnagyobb vízszinttől - ismertette Bara Sándor.

Tájékoztatása szerint egy nap alatt 650 hektárral csökkent az elöntött terület a TIVIZIG működési területén: jelenleg összesen 35 200 hektár föld áll víz alatt, amelynek csaknem fele szántóföld, illetve vetésterület.

Az igazgatóság mind a 12 belvízvédelmi szakaszán védekezik: harmadfokú a belvízvédelmi készültség a Berettyó-alsó, a Tiszai-alsó, a Kösely-alsó, illetve a Hamvas-Sárréti belvízvédelmi szakaszokon. Másodfokú készültséget tartanak fenn a Tiszai-felső, és a Tiszai-középső szakaszokon, a Berettyó-felső, a Kadarcs-Karácsonyfoki, az Alsó-nyírvíz-kati-éri, a Kösely-felső, illetve a Kállói és az Alsó-nyírvíz-nagy-éri belvízvédelmi szakaszokon - tájékoztatott a védelemvezető.

Emelték a védelmi készültséget a Tisza középső szakaszán

A Tisza áradása miatt a Tisza-tó menti védvonalakon kedd reggel másodfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el. A folyó középső szakaszán a vízszint emelkedésével a hullámtéri öblözetek folyamatosan töltődnek fel vízzel, emiatt Szolnoknál átmenetileg lelassult az áradás üteme - közölte Horváth Béla, a térségi vízügyi igazgatóság védelemvezetője az MTI-vel.

Tájékoztatása szerint Szolnoknál a Tiszán kedden az esti órákban 750 centiméter körüli vízállás várható, a tetőzés 870 centiméteres értéken április 18-19-én következik be.

A mellékfolyók közül a Hármas-Körös tovább árad, Szarvasnál kedden 868 centimétert mutatott a vízmérce, ez 68 centiméterrel magasabb a harmadfokú védelmi készültséghez rendelt 8 méteres szintnél. A tetőzést a Körös esetében Szarvasnál 9 méter körül április 11-12-re teszik a szakemberek.

A szintén áradó Hortobágy-Berettyó esetében tovább folytatódik vizének átvezetése a Nagykunsági-főcsatornán keresztül a Hármas-Körösbe. Hétfőn 725 ezer köbméter vizet vezettek ki tehermentesítéséért.

A Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság harmadfokú árvízvédelmi készültséget 115, másodfokút 180, míg első fokút 645 kilométer hosszú védvonalszakaszon tart fenn. Az árvíz elleni védekezésben az elmúlt napon 650 ember dolgozott.

A nappali felmelegedés és a szeles idő hatására a Közép-Tisza vidékén kedden 1400 hektárral csökkent a belvízzel elöntött területek nagysága, jelenleg 39 500 hektár áll víz alatt. Ebből mintegy 12 850 hektár vetés és 9700 hektár szántó. Az elmúlt 24 órában 44 torkolati szivattyútelep és 21 mobil szivattyú több mint 4,8 millió köbméter vizet emelt át a befogadókba. A belvíz elleni védekezésben 240 ember vett részt.

Jelenleg hét belvízvédelmi szakaszon másodfokú, míg a Hortobágy-Berettyó mentén lévő 3 belvízvédelmi szakaszon - karcagi, kisújszállási és mezőtúri - továbbra is harmadfokú a készültség.
A belterületi elöntések miatt 17 települési önkormányzat védekezik folyamatosan a térségben.

Kis mértékben nőtt a belvizes terület az Alsó-Tisza-vidékén

Kis mértékben, 41 ezer hektárra emelkedett az elmúlt 24 órában a belvíz borította terület nagysága az Alsó-Tisza-vidékén tájékoztatta a regionális vízügyi igazgatóság kedden az MTI-t.

Kozák Péter védelemvezető közölte, az igazgatóság két belvízvédelmi szakaszán harmad-, négy szakaszán másod-, két belvízvédelmi szakaszán pedig elsőfokú készültség mellett folyik a védekezés. A harminc üzemelő szivattyútelepe közül 26 másod-, illetve harmadfokú készültség mellett 24 órás üzemben működik, a berendezések szombaton 4,7 millió köbméter vizet emeltek át a befogadókba.

A belvízi védekezésben az igazgatóság több mint négyszáz munkatársa vett részt.

A Szeged és Környéke Vízgazdálkodási Társulatnál harmadfokú készültség mellett folyik a védekezés, a többi társulatnál első- és másodfokú készültség van. Kömpöcön, Kunszentmártonban, Mindszenten, Székkutason és Újszentivánon másodfokú, öt településen pedig elsőfokú készültség mellett védekeznek a belvíz ellen tudatta a szakember.

Az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság működési területén 216,792 kilométeren a Tiszán és a Maros torkolati szakaszán - első-, 22,813 kilométeren a Hármas-Körös alsó szakaszán , 21,1 kilométeren a folyó öcsöd-kunszentmártoni térségében harmadfokú árvízvédelmi készültség van. Az igazgatóság csaknem kétszáz emberrel vesz részt az árvízvédekezésben, figyelő szolgálatot látnak el, és végrehajtják az árvízi jelenségek által indokolt feladatokat.