Támogassa munkánkat!

A Jobbik szerint az elmúlt másfél évben törvénytelenül osztották szét a fejlesztési támogatásokat. A Jobbik a párt jelentős vagyoni hátrányt okozó hivatali visszaélés gyanúja miatt feljelentést tett ismeretlen tettes ellen - közölte Szilágyi György országgyűlési képviselő szombaton a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) épülete előtt szombaton tartott sajtótájékoztatóján. Az ellenzéki politikus felidézte, hogy a Fidesz offshore ügyeit vizsgáló munkacsoportjuk eredményeiről legutóbb hétfőn számoltak be. Akkor jelentette be: a Jobbik közérdekű adatigénylési pert indít, hogy kiderüljön, kik a tulajdonosai azoknak a külföldön bejegyzett cégeknek, amelyek állami támogatást nyertek a magyarországi uniós pályázatokon. Mint ahogy kiemelte, munkacsoportjuk továbbra is változatlan intenzitással dolgozza fel az átláthatatlan szervezetek részére juttatott milliárdos volumenű támogatásokat. A Jobbik mostanáig a pályázatokon elindult cégeknek még csak 10 százalékát nézte át, de az általuk feltárt visszaélések mértéke már így is mintegy húszszorosa az egykori 800 millió forintos Tocsik-ügynek, amelybe az akkori Horn-kormány belebukott - hangsúlyozta a képviselő. Szilágyi György hozzátette, az NFÜ az elmúlt héten közölte: mostantól minden cégtől kérni fogják, hogy mutassa be tulajdonosi szerkezetét. Ezzel - a képviselő szerint - az NFÜ elismerte, hogy másfél éven keresztül törvénytelenül osztotta ki a pénzeket. A képviselő kiemelte, céljuk "nem a rombolás, hanem az építés". Munkájukkal azt szeretnék elérni, hogy a törvénysértő módon elherdált adófizetői forintokat követeljék vissza, illetve ez év október 31-éig osszák újra a magyarországi kis- és középvállalkozások között. "Az elmúlt másfél év nem maradhat büntetlenül" - mondta Szilágyi György, aki pénteken Volner János képviselőtársával feljelentést tett a nyomozó hatóságnál. Mint kiemelte: az elmúlt évek legsúlyosabb gazdasági visszaélései történtek, s ezért Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszternek és Petykó Zoltánnak, az NFÜ igazgatójának is le kellene mondania posztjáról. Szilágyi György beszámolt továbbá arról, hogy vizsgálatuk során újabb cégek kerültek látókörükbe, amelyek között csaknem 2 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást osztottak szét. Ügyükben újabb írásbeli kérdést intéztek Németh Lászlónéhoz, és remélik, hogy a korábbiakkal ellentétben most kielégítő választ kapnak.-külföld,Olaszország

Az olasz parlament szombaton második mandátumot szavazott meg Giorgio Napolitano államfőnek. Napolitano 738 szavazatot kapott, újraválasztását a balközép Demokrata Párt (PD), a jobbközép Szabadság Népe (PdL), a Mario Monti vezette centrum és az Északi Liga is támogatta. Ez volt a csütörtökön kezdődött olasz államfőválasztás hatodik szavazása. A megválasztáshoz egyszerű többségre, legalább 504 szavazatra volt szükség. Stefano Rodota alkotmányjogász, az 5 Csillag Mozgalom (M5S) jelöltje 217 voksot szerzett. A 88 éves Napolitanót, akinek hét évre szóló mandátuma május közepén járt volna le, a bal- és jobbközép, valamint a centrum pártjai szombaton közösen kérték fel maradásra a csütörtök óta sikertelen választási fordulók után. Napolitano "a nemzeti iránti felelősség" nevében mondott igent. Hétfőn teszi le esküjét. Újabb mandátuma ismét hét évre szól. Miközben a parlament Napolitanót éltette és a himnuszt énekelte, Róma központjában rendkívüli biztonsági készültség lépett életbe. Az államfőválasztás idején a parlamentet óráról órára dagadó dühödt tömeg vette körbe. Rodota nevét skandálta, azt követelve, hogy a "pártok takarodjanak". "Pojácák! Maffiózók! Szégyen! Nem ez az olaszok akarata: mást, újat akartunk!" - hangoztatták a tiltakozók. "Parlamenti puccsot" emlegetett a helyszínre érkező Beppe Grillo, az M5S vezére. Az M5S tüntetői az újságírók előtt abszurdnak nevezték, hogy "Itália megmentője az aggastyán Napolitano legyen". Csatlakoztak a PD választói is, akik a "Berlusconival ismét megalkuvó" pártjuk ellen tüntettek. A párttagsági igazolványukat elégető PD-tagok hangsúlyozták, hogy a februári parlamenti választások sikertelensége után a mostani elnökválasztással a PD megásta a saját sírját. "Az államfő ugyanaz maradt, Berlusconi nem szenvedett vereséget, az egyetlen újdonság, hogy a PD szétrobbant" - hangoztatták. Pierluigi Bersani PD-főtitkár pénteken bejelentett lemondása Napolitano megszavazása után életbe lépett. Napolitano maradásával "ismét Berlusconi lett a játszma győztese" - hangoztatta Nichi Vendola, a nem Napolitanóra szavazó Baloldal Környezet Szabadság (Sel) elnöke. Hangsúlyozta, Berlusconi elérte, hogy nem a balközép jelöltje lett az államfő és az olasz kormányt sem a balközép fogja alakítani, a PdL éppúgy szerepet kap majd benne. Létrejöhet a Berlusconi részéről kezdettől fogva szorgalmazott nagykoalíció. Sajtóértesülések szerint Napolitano a jövő hét elején, talán már kedden újból elkezdheti a pártokkal való egyeztetést a kormányalakításról. Elemzők úgy látják, hogy most megalakulhat a Napolitano akarata szerinti "elnöki kormány", amely meghatározott időre és céllal születik meg. Miniszterelnökként leggyakrabban Giuliano Amato, egykori szocialista politikus és Enrico Letta PD főtitkár-helyettes nevét említették. "A kaotikus olasz belpolitika a februári választásokkal magyarázható. Nem történhetett más az után, hogy akkor egyszerre három párt - a PD, a PdL és a az M5S is - ugyanolyan eredményt ért el" - nyilatkozta Federigo Argentieri történészprofesszor az MTI-nek.

Megjegyzés küldése

Újabb Régebbi

Cikk alatti hirdetés