Öt megye kivételével elsőfokú figyelmeztetést adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat a várható nagy esők és heves zivatarok miatt. Az északnyugati országrészben havazhat is.
Az citromsárga figyelmeztetés Nógrád, Pest, Fejér, Tolna és Baranya megye kivételével az egész országban érvényben van.
HŐMÉRSÉKLET
Ma északnyugat felől hideg levegő zúdul a Kárpát-medencébe, előbb nyugaton, később (főként estétől) másutt is fagypont közelébe, vagy az alá csökken a hőmérséklet, emiatt hétfőre virradóan az ország túlnyomó részén fagyra, vagy talaj-menti fagyra kell számítani.
CSAPADÉK
A Dunántúl északnyugati felében a délutáni órákig területi átlagban (összességében) 20-30 mm csapadék várható, a Dunántúl többi részén 20 mm vagy azalatti csapadék becsülhető. Az Északi-középhegység térségében is 10-20 mm közötti eső eshet. Eleinte a Dunántúl nyugati, északnyugati térségében havas eső, havazás (vizes, tapadó hó várható) lesz a jellemző csapadékforma. Később az esőt másutt is felválthatja vegyes halmazállapotú csapadék. Az alacsonyabban fekvő részeken (kb. 200-250 tszfm alatt) a legtöbb helyen számottevő (> 4-5 cm) megmaradó hó nem alakul ki, de kisebb körzetekben előfordulhat kb. lepel - 3 cm. Főként a keleti országrészben néhol előfordulhat felhőszakadás (> 20-25 mm).
ZIVATAROK
A nap folymán az északnyugati megyék kivételével zivatarok alakulnak ki. Kis valószínűséggel, -elsősorban az Alföldön és az Északi-középhegység térségében-, heves zivatar is létrejöhet, amit károkozó szélroham (>90 km/h), és nagyobb méretű jég (~ 2 cm) kísérhet.
SZÉL
Ma a Nyugat-Dunántúlon 65 km/h körüli lökések kísérik az északi, északnyugati szelet. Délkeleten a déli szelet kísérhetik a 60-65 km/h körüli lökések.
Vasárnap estig
Vasárnap sokfelé számíthatunk esőre, északnyugaton azonban havas eső, hó is valószínű. Összességében ismét jelentős mennyiségű csapadék hullhat. Vasárnap a Dunától keletre szórványosan zivatar is kialakulhat. Reggelig csak helyenként élénkülhet meg a keleties szél, holnap azonban a Dunántúlon az északnyugati, az Alföldön a délnyugati szél megerősödik, sőt nyugaton viharos széllökésekre is számíthatunk.
A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 2 és 8 fok között valószínű. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap a Dunántúlon 3 és 15, másutt 12 és 20 fok között várható, északnyugaton lesz a leghidegebb, délkeleten a legmelegebb. Napközben a Dunántúl északi felén már csökken a hőmérséklet.
Hétfőtől csütörtökig
Hétfőn és csütörtökön a változó felhőzet mellett több-kevesebb napsütésre számíthatunk, kedden és szerdán viszont borult időre van kilátás ismét sokfelé jelentős mennyiségű esővel, záporral, a nyugati határvidéken havas eső, hó is lehet. Jelentős mennyiségű csapadék (legalább napi 5 mm) az ország területének 100 százalékán valószínű.
A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet kezdetben és az időszak legvégén általában -3, +4, közte 2, 7 fok között alakul. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 5, 12 fok között változik.
Nem kíméli az idő a frontérzékenyeket
Továbbra is nehéz időszak vár a frontérzékenyekre, hiszen az időjárás mind a hideg-, mind a melegfrontra érzékenyeket megviselheti. A fejfájás, fáradékonyság, migrén, vérnyomás-ingadozás, ingerlékenység, türelmetlenség hátterében légkori okok is meghúzódhatnak. Fokozódhat a görcshajlam, erősödhetnek a reumatikus, ízületi megbetegedésben szenvedők panaszai, nőhet a reakcióidő.
0 Megjegyzések