Az elmúlt években elfogadott uniós költségvetések rendre egyre jobban elmaradtak a valós igényektől - mondta az Európai Bizottság lengyel tagja. 

Több mint 11 milliárd euróval kellene kiegészíteni az Európai Unió 2013-as költségvetését ahhoz, hogy Brüsszel ki tudja elégíteni a tavalyról áthozott tételeket, és teljesíteni tudja a 2013-ban esedékes kifizetéseket - tudatta az Európai Bizottság szerdán közleményben.

"Nincs ebben semmi meglepő. Az elmúlt években elfogadott uniós költségvetések rendre egyre jobban elmaradtak a valós igényektől, a kifizetetlen követelések pedig egyre nagyobbak és nagyobbak lettek, mint egy guruló hógolyó. A struccpolitika nem tarthat örökké: a követelések nem tűnnek el maguktól attól, hogy halogatjuk a teljesítésüket" - fogalmazott Janusz Lewandowski, az Európai Bizottság lengyel tagja, aki a pénzügyi tervezésért és a költségvetésért felel.

Lewandowski hozzátette: a pótköltségvetési tervezet egyetlen centje sem az európai intézményeknek kell, ez a pénz ahhoz szükséges, hogy a tagállamok által jóváhagyott és megvalósult infrastrukturális és tudományos fejlesztések számláit ki lehessen fizetni. A biztos egyúttal reményét fejezte ki, hogy a tanács és az Európai Parlament teljesíti majd vállalt kötelezettségét.

A bizottság közleményében emlékeztet, hogy a parlament és a tanács tavaly év végén 132,8 milliárd euróban maximálta a 2013-as tényleges kifizetések mértékét, amivel 5 milliárd eurót faragott le a bizottság költségvetési javaslatából, a 2012-es szinthez képest is 2,9 milliárd euróval alacsonyabban határozva meg a kifizetések szintjét. A bizottság arra is kitér, hogy a 2012-ről áthozott tételek miatt az idén még hamarabb el fog fogyni a pénz, mint tavaly.

Kommünikéjében a brüsszeli testület felidézi, hogy a 2013-as büdzsé elfogadásakor a tanács és a parlament is elismerte, hogy a bizottság abból a feltevésből indult ki a költségvetés tervezetének összeállításakor, hogy 2012-ről nem kell tételeket átvinni a következő, idei évre, de mivel végül nem így alakult, a bizottság vállalta, hogy 2013-ban a lehető leghamarabb javaslatot tesz a költségvetés kiegészítésére. A most előterjesztett, 11 225,2 millió eurós pótköltségvetési tervezet legjelentősebb része az a 9001 millió euró, amellyel a javaslat az uniós büdzsé kohéziós politikát tartalmazó fejezetét egészítené ki.

Surján László, az EP magyar, kereszténydemokrata alelnöke a témában kiadott közleményében üdvözli a bizottság javaslatát, egyúttal az Európai Unió többéves, 2014 és 2020 közötti időszakra vonatkozó keretköltségvetéséről szóló tárgyalások mielőbbi megkezdését sürgeti a tanács és az EP között.

"Az Európai Tanács februári ülésén a tagállamok állam- és kormányfői Magyarország számára rendkívül kedvező megállapodást értek el a 2014-2020-as időszak pénzügyi kerettervéről. A Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselőcsoportja ennek a pozíciónak a megvédésén, lehetőség szerint további erősítésén dolgozik. A magyar néppárti képviselők ezért sürgetik az érdemi tárgyalások mielőbbi megkezdését annak érdekében, hogy a felzárkóztatási források és agrártámogatások kifizetése időben megkezdődhessen" - áll a KDNP-s politikus közleményében.

Surján László kiemelte, hogy a Fidesz-KDNP EP-képviselői az uniós büdzsé Horvátország csatlakozása miatt szükséges módosítását is támogatják. Ez a kötelezettségvállalások szintjét 655 millió euróval, a kifizetésekét pedig 374 millió euróval emelné a csatlakozás finanszírozása érdekében - ismerteti.

"Ez az Európai Unió kötelezettsége Horvátország felé" - húzta alá a politikus, aki szerint sem a horvát csatlakozás, sem az elmaradt tételek kifizetése miatt szükségessé váló pótköltségvetési tervezetet nem szabad a többéves pénzügyi keretről szóló tárgyalások túszává tenni.

"Mielőbb el kell fogadni a pénzügyi támogatásokat rendező módosítást, az uniós fejlesztési programoknak Horvátországban is be kell indulniuk" - zárja közleményt az EP magyar alelnöke.