Szövődmények nátha után 

Amíg "csupán" kellemetlenséget, például orrfolyást okoz a nátha, addig nincs különösebb teendőnk vele, előbb-utóbb elmúlik. Ám a nátha néha okozhat szövődményeket is. Cikkünkből megtudhatja, milyen tünetek esetén ajánlott orvoshoz fordulnia.

A náthát okozó vírusok viszonylag gyorsan gyógyuló betegséget okoznak, ám nyomukban kialakulhatnak bakteriális fertőzések is, melyek már súlyosabb tünetekkel járnak, és kezelésüket is komolyabban kell venni. A nátháért felelős rhinovírusok elszaporodása után sajnos a többi kórokozó is könnyebben fertőz. Mi ennek az oka?

A nátha miatt fokozódik a váladéktermelés, a nyákot kisöprő csillósejtek pedig vagy ideiglenesen lebénulnak, vagy részben el is pusztulnak. Emiatt az orrüregekben felgyűlik a váladék, ez pedig kiváló táptalajt biztosít a baktériumoknak. Ha a kedvező közegben elszaporodnak a kórokozók, akkor a nátha (népesen szólva) "ráhúzódhat" a fülre, a mandulákra, a torokra. A nátha leggyakoribb szövődményei a különböző melléküreg-gyulladások (arcüreg-, homloküreg-, rostasejt- és köbölgyulladás), a középfülgyulladás, a mandulagyulladás és a torokgyulladás.



Forduljon orvoshoz, ha...

- a kezdeti náthás tünetek két hét alatt sem szűnnek meg,    a váladék sárgás vagy zöldes színűvé válik,
- nem megy le a láza,
- romlik a szaglása,
- állandó vagy visszatérő fejfájástól szenved, esetleg fáj az arca, homloka, vagy ezeket a területeket megkopogtatva nyomásérzékenységet tapasztal.

A melléküreg-gyulladások után a második leggyakoribb szövődmény a középfülgyulladás. Ez - amellett, hogy fájdalmas - veszélyes is lehet, mivel például a kikezeletlen, pneumococcus által okozott középfülgyulladás (otitis media) akár halláskárosodáshoz is vezethet.

Az orrból hátracsorgó váladékban található baktériumok megfertőzhetik a mandulákat és a gégefőt is. Ezért keresse fel az orvosát, ha nátha után a nyelés fájdalmassá, csaknem lehetetlenné válik, illetve ha magas láz, légzészavar jelentkezik. Felülfertőződés tünete lehet az erősödő, esetleg ugató köhögés is.

A nátha - szerencsére csak ritkán - okozhat fertőzéseket az alsó légutakban is: légcsőhurutot, hörghurutot, tüdőgyulladást és akár mellhártyagyulladást is.

A nátha miatt ugyanis a beteg a száján át lélegzik: ezzel egyrészt kiszárítja, fertőzésre fogékonyabbá teszi az alsó légutak nyálkahártyáit, másrészt a garatból hátracsorgó váladék ingerli a garatot, gyakori köhögést vált ki, és a szétszóródó nyákcseppecskék megfertőzik a lejjebb található légutakat.

Ezért itt is az előbb felsorolt szabályok érvényesek: ha a nátha után a légutakból sárgás, zöldes váladék ürül, vagy a láz nem csillapodik, illetve nem szűnik meg a köhögés, akkor forduljon orvoshoz.

Tudta-e?

Az orrmelléküreg-gyulladás kezelésében fontos szerep jut az orrcseppnek. Ha ugyanis sikerül megszüntetni az orrnyálkahártya duzzanatát, az orrüreg megnyílik, és a fertőzött váladék könnyebben üríthető.

Jó tudni!

A nátha alatt jelentkező orrvérzést gyakran az okozza, hogy az állandó orrfújás miatt megsérülnek a hajszálerek. Ha a vérzés kis mennyiségű és gyorsan eláll, akkor ezzel a tünettel nem kell orvoshoz fordulni.