Orosz, olasz, szlovák, cseh, román, lengyel, francia, német, osztrák és belga lapok közölték véleményeiket a legutóbbi pápaválasztásról, amelyen az argentin Jorge Mario Bergoglio bíborost, Ferenc néven pápává választották. A legtöbben meglepetésről beszélnek. 

Oroszország kívül esik majd az új pápa érdeklődési körén - fejtette ki az orosz Kommerszant FM rádió főszerkesztője és egyben kommentátora, Konsztantyin Eggert. A tekintélyes orosz kiadóvállalat rádiójának főszerkesztője szerint az új katolikus egyházfő a harmadik világban fejt majd ki misszionárius tevékenységet, és nem lesznek számára annyira fontosak a kapcsolatok Moszkvával.

Konsztantyin Eggert ugyanakkor úgy vélte, hogy éppen ez közelítheti egymáshoz a két egyházat és segítheti elő a római pápa és az orosz ortodox egyházfő találkozását. Ferenc pápa megválasztásának Oroszország szempontjából "nem lesz negatív következménye, de hogy lesz-e pozitív eredménye, meglátjuk" - vélekedett a kommentátor.

Az új pápa kiválasztásakor ismét kompromisszumot kötöttek a kardinálisok - vélte Viktor Hrul vallási szakértő, katolikus újságíró, aki örömmel fogadta a katolikus egyházfő névválasztását. "Szent Ferenc nagy tiszteletnek örvend Oroszországban, a katolikusok és az ortodox keresztények körében egyaránt" - mondta.

Alekszej Jugyin, az orosz Állami Humán Egyetem valláskutató intézetének docense szerint Ferenc pápa kiegyensúlyozottan konzervatív szemléletű, ezért elégedettek vele nagyon sokan. Jugyin biztos abban, hogy az új katolikus egyházfő folytatja XVI. Benedek politikáját. Kérdés, mi lesz az egyházi reformokkal, és milyen új kezdeményezések születnek a vezetése alatt.

Cseh lap: az egyház a jövőjét jelentő térség felé fordult

Jorge Mario Bergoglio bíboros pápává választásával az egyház a világ azon térsége felé fordult, amely a jövőjét jelenti - írja a Hospodárské Noviny című cseh gazdasági és politikai napilap csütörtökön.

Dél-Amerika a világ azon része, ahol a keresztény vallás még mindig nagyon erős, és társadalmi konfliktusok sem veszélyeztetik. Az egyházat Dél-Amerikában reménynek tartják, amely elősegítheti a jobb és igazságosabb társadalom eljövetelét - mutat rá a lap.  Hozzáteszi: Ferenc pápa éltető latin-amerikai szellőt engedhet be az egyházi körökbe, és képes lehet harcolni az egyház elvilágiasodása ellen, amely Európában a legerősebb.

Egy argentin pápává választása logikus következménye annak, hogy a római katolikus egyház egyetemes kíván lenni - véli a Lidové Noviny című konzervatív napilap. A lap szerint egy jezsuita a pápai hivatalban éppen olyan újság, mint az, hogy az új egyházfő nem európai.  "Nem kizárt, hogy ez a tény nagyobb áttörést jelent az egyház életében, mint az, hogy egy argentin került Szent Péter trónjára" - írja a konzervatív lap.

Szlovák sajtó: meglepő, de gyorsan meghozott döntés

Meglepő eredményt hozónak és szokatlanul gyorsnak minősítette a pápaválasztást az eseménnyel több oldalas összeállításokban foglalkozó pozsonyi sajtó csütörtökön. A legesélyesebb jelöltek megosztották a választó bíborosokat ezért Ferenc pápa személye kompromisszumos megoldás - szögezte le Két évezred után változtatott a Vatikán című írásában a Hospodárské Noviny szlovák gazdasági és közéleti napilap.

Megjegyezte: bár a katolikus egyház kétezer éves története során először áll majd nem európai pápa az egyház élén, különösebb változtatásokra nem lehet számítani a részéről. Ellenkezőleg: a konzervatív trendek folytatása várható személyétől, amit a homoszexuális házasságokkal szembeni kemény kiállása, valamint az is alátámaszt, hogy az eutanázia és a terhességmegszakítások ellenzőjének tartják.

Karizmatikus, szülőhazájában szerénysége miatt közkedvelt személyiségnek nevezte az új katolikus egyházfőt a pozsonyi Sme liberális napilap. Hozzátette: az új pápa személyéről hozott döntés váratlanul gyors volt, figyelembe véve azt, hogy a választó bíborosok csoportja nem egyöntetű véleményt képviselő testület. Az elmúlt évek történései azt az érzést erősítették meg a katolikus egyházban, hogy saját forrásánál kell lehorgonyoznia, és ezt kell nyújtania a világnak, függetlenül attól, hogy értékeli-e, vagy nem. A választás eredménye ennek a beállítottságnak felel meg - tette hozzá a Sme.

A román lapok megnyerőnek tartják a szentatyát

A 86 százalékban ortodox lakosságú Romániában szimpátiával írtak a lapok a szerdán megválasztott új katolikus egyházfőről, akiben egy szerény, megnyerő, méltán népszerű vezetőt látnak. A Gandul című lap Ferenc, a szegények atyja címmel közölt rövid méltatást, amelynek szerzője azt írja, mély benyomást tett rá ez "a barátságos, szemüveges, derűs ember, akit maga a Szentlélek választott ki a konklávéból". A cikkíró szerint mind a szegényekkel sorsközösséget hirdető névválasztás, mind közvetlensége azt sugallja, hogy Ferenc pápa vissza fogja terelni az egyházat az igazságra szomjazó, egyszerű emberek közé.

Az Adevarul című lap azt fejtegeti, hogy bármilyen meglepőnek tűnt Jorge Mario Bergoglio megválasztása, valójában ő az ideális jelölt arra a feladatra, hogy Rómát a harmadik világhoz közelítse. Ferencben, gyökerei miatt, a bíborosok egy olasz pápát, a hívők pedig a harmadik világot látják - véli az Adevarul cikkírója. A román lap azt is felidézi, hogy az argentin érsek korábban busszal közlekedett, és amikor bíborosi rangot kapott, a hívek százait győzte meg arról, hogy a beiktatása alkalmából tervezett római zarándoklatuk útiköltségét fordítsák inkább a szegények megsegítésére.

A német sajtó a katolikus egyház megújulásának esélyéről

A német sajtó a katolikus egyház megújulásának esélyeként értékelte Jorge Mario Bergoglio egyházfővé választását. A konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) Minden lehetséges című kommentárja szerint XVI. Benedek lemondása forradalmi lépés volt, és azt jelezte, hogy az egyház megújulásának nemcsak alulról induló folyamatnak kell lennie, hanem felül is új erőkre van szükség. A konklávé tagjai között is egyetértés mutatkozott, hogy egy sor területen változásra van szükség, és Jorge Mario Bergoglio megválasztásával új kezdetet jelentő döntést hoztak. A pápa névválasztása is az új kezdet üzenetét hordozza, a katolikus egyházban így jelenleg minden lehetséges - emelte ki a FAZ.

A Die Welt című konzervatív lap Lépés az új világba című kommentárja szerint a konklávé gyors döntése az egyház cselekvőképességét bizonyítja, az új pápa névválasztása pedig azt jelzi, hogy Ferenc nem a hagyományos hierarchiára, hanem a hívők népére kíván támaszkodni. A lap kiemelte: XVI. Benedek "egy kissé varázstalanította" a pápai hivatalt, az új egyházfő megválasztása viszont megmutatta, hogy azért "maradt elég varázslat". Az új pápa előtt viszont igen prózai feladatok állnak, hiszen le kell dolgoznia a lemaradást a Vatikán reformjában, amelynek során professzionalizálni kell a Kúriát.

A liberális Süddeutsche Zeitung A szegények pápája, szegény pápa című kommentárja szerint "egyre többen tekintenek Róma felé, mert az ottani képek idegenül szépek", de egyre kevesebb hívő követi Rómát, mert a Vatikán tanításai ellentmondanak az élettapasztalataiknak. A pápaválasztást követő emberek így inkább csak egy látványosság nézői, nem pedig egy vallási szertartás résztvevői. Ezért Ferenc pápa iránt az a nagy elvárás, hogy hagyja el a "szent bunkert" és építsen hidat az emberek felé.

Az osztrák lapok programadásként értékelik a pápa névválasztását

A vezető osztrák napilapok csütörtökön kiemelték, hogy Ferenc pápa személyében az egyház egy latin-amerikai képviselőt választott vezetőjévé, akinek a névválasztását programadásként értékelték. A Die Presse szerint Ferenc új korszak kezdetét jelzi az egyházban. A vezető osztrák konzervatív napilap arról írt: egyrészről meglepetést keltett az Európán kívüli, vatikáni kúriai tapasztalatokkal nem rendelkező érsek, a szegények pártfogójának megválasztása, ahogy az új pápa névválasztása és bemutatkozása is. Ebben a pillanatban csak kevesen tudták, hogy a 2005-ös konklávén is pápává választható volt, a későbbi XVI. Benedek egyetlen komoly vetélytársának számított Bergoglio érsek. Akkor az időközben elhunyt milánói bíboros, Martini volt a fő pártfogója, aki legutolsó interjújában is az egyházon belüli reformok szükségességét hangsúlyozta.

Az egyházfő megválasztásánál természetesen nagy súllyal esik latba a személyiség: spiritualitása, a teológiai irányultsága, kommunikációs készségei és vezetői képességei. Ugyanolyan fontos azonban, hogy a politikai, a szociális, a kulturális és éppen az egyházi környezet is formál egy személyiséget. A katolikus egyház bizonyos értelemben újra feltalálja magát a latin-amerikai pápa által. Az egyház feltehetően nem halogathatja már tovább a megoldatlan kérdéseket. A bíborosok választása alkalmas arra, hogy reményt keltsen, és nem csak a katolikusok között - írta a Die Presse.

A Der Standard című liberális osztrák napilap úgy látja, hogy az egyház jelzést akar adni a latin-amerikai bíboros megválasztásával. Latin-Amerika a világnak olyan része, ahol a katolicizmusnak még nagy súlya és nagy vonzereje van. A világnak ez a része a katolikus egyház egyik reménysége. Az új pápa előtt álló egyik kihívás az, hogy ezt a vonzóerőt az egész világegyházra át tudja-e vinni. Jelzésértékű az is, hogy Ferenc pápa első egyházfői fellépése alkalmával erősen a hívők közössége felé fordulónak mutatkozott.

Ez a megközelítés a pedofilbotrányok kezelésében is segítségére lehet a lap szerint. Az, hogy ez utóbbi sürgető feladattal hogyan tud megküzdeni, főleg azon múlik majd, hogyan értékelik az egyes országokban egyházfői tevékenységét és hogy még többen elfordulnak-e az egyháztól. A vád, miszerint közel állt az argentin katonai juntához, a Vatikánban is utoléri majd. Legutóbb a WatiLeaks-ügy is bemutatta, hogy a Vatikánban szívesen szőnek intrikákat. Végül a lap hozzáfűzte azt is: az, hogy egy latin-amerikai kerül a világ második legnagyobb vallási közösségének az élére, azt is mutatja, hogy eltolódnak a súlypontok a világszínpadon.

Egy belga lap nyolc oldalt szentelt a pápaválasztásnak

Nyolc oldalt szentelt Jorge Mario Bergoglio pápává választásának csütörtökön a La Libre Belgiue francia nyelvű belga országos napilap, amely józan, egyszerű, titokzatos és összetett személyiségnek mutatja be a római katolikus egyház új vezetőjét. A lap rámutat, hogy Ferenc mindig kerülte a fényűzést, nem az érseki palotában él, hanem egy egyszerű lakásban, metróval jár, munkatársait pedig arra kérte, ne kísérjék el Rómába, a repülőjegyek árát inkább adják rászorulóknak.

"Képzeljék el a hallatlan kontrasztot a Szent Péter tér pompázatos nagyszerűsége és az argentin nyomornegyedek döngölt földpadlói és palatetői között, amelyek nyilván sokkal ismerősebbek a számára" - írja a lap, amely kiemeli, hogy Bergoglio az első római katolikus egyházfő, aki az amerikai kontinensről származik, az első, aki jezsuita és az első abban is, aki a Ferenc nevet választotta.

Ferenc egyszerűségére, józanságára és összeszedettségére következtet a lap abból is, ahogyan pápaként először jelent meg a hívek előtt a Szent Péter-bazilika erkélyén, amit azzal állít szembe, ahogyan II. János Pál és XVI. Benedek köszöntötte első alkalommal a híveket. A cikkíró szerint Ferenc mereven lépett a teraszra, "alig egy kézzel osztott áldást, arca szenvtelen, már-már kifejezéstelen" volt, mintha azt kérdezné: hova kerültem? Majd a lap szerint Ferenc egy tréfával nyitott, hogy a bíborosok a világ végéről választottak püspököt Rómának, elmosolyodott, és ahogyan beszélt, mosolya egyre szélesebb lett, magabiztosan beszélt.

A lap arról is ír, hogy a fehér füstöt követően a fehér reverendába öltözött Jorge Mario Bergoglio, Ferenc megjelenése a Szt. Péter-székesegyház erkélyén legalább olyan nagy meglepetés volt, mint amikor 1978-ban a "habemus papam" után a lengyel Karol Wojtyla II. János Pálként lépett elő a függöny mögül.

A lap az új pápa és az egyház előtt álló legnagyobb feladatokról is ír. A belga napilap szerint Ferencnek valódi reformot kell végrehajtania a római Kúriában, szembe kell néznie a pedofilbotrányokkal, mert "míg Nyugaton terjed a zéró tolerancia elve, Délen korántsem tartunk még itt" - fogalmaz az írás. A cikk arra is kitér, hogy a Vatikánt átláthatóbbá kell tenni annak érdekében, hogy a VatiLeakshez hasonló botrányok elkerülhetők legyenek, valamint, hogy Ferencnek keményen ki kell állnia a kisebbségi keresztény közösségek védelme érdekében, de a vallások közötti párbeszédet is erősítenie kell.

A Le Soir "meglepetéspápáról" ír

"Meglepetéspápáról" írt csütörtökön a Le Soir című francia nyelvű brüsszeli kap Ferenc pápa megválasztása kapcsán. Azt, hogy a konklávé választása Jorge Mario Bergoglio argentin jezsuita bíborosra esett, a főpap eddigi életútjának és személyiségének ismeretében "az egyszerűség győzelmeként" értékelte a lap.

A Le Soir megszólaltatta André Leonard mecheleni érseket, a belga katolikus egyház vezetőjét, aki úgy vélekedett, hogy Ferenc pápa a latin-amerikai kontinens sodró lendületét hozhatja el a valamelyest "megfáradt, elnyűtt" Európa számára. Leonard kiemelte, hogy Latin-Amerikában sokkal több lelkesedést mutat a hitélet, az egyháznak nem kell akkora közönnyel megküzdenie, és a papok tevékeny részesei a társadalmi életnek. "Mi kissé bátortalanabbak vagyunk" - fogalmazott a belga főpap, és reményének adott hangot, hogy Buenos Aires eddigi érsekének pápává választásával Latin-Amerika most jót hozhat az öreg kontinensnek, amely annak idején sokat tett az Újvilág evangelizációjáért.

A Le Soir beszámolójában az új pápáról közölt számos fénykép közül az egyiknek a képaláírása is nagyban nyomatékosította a liberális beállítottságú lap cikkének fő gondolatát: "Egyszerű és természetes mosoly" - írták az integető pápa fotója alá.

Lengyel sajtó: az új pápa nyitni fog a világ, a szegények, a kirekesztettek felé

Az új pápa megválasztása azt jelzi, hogy a kereszténység súlypontja Európából Latin-Amerikába helyeződik át, és az egyház megnyílik az emberek és a világ, a szegények és a kirekesztettek felé - írta csütörtökön a Gazeta Wyborcza című lengyel lap.

Ferenc pápa még Buenos Aires-i bíborosként interjúiban arról beszélt, hogy a katolikus egyház túlságosan zárt és központosított - mondta a lapnak nyilatkozva Waclaw Oszajca lengyel jezsuita szerzetes. Ezért nagy a várakozás iránta. Az egyháznak most jobban meg kell nyílnia az emberek, saját hívei felé, nagyobb figyelmet kell fordítania a szegényekre és a kirekesztettekre, csökkentenie kell a bürokráciát és a formalizmust - tette hozzá.

Jaroslaw Makowski filozófus, publicista, az Állampolgári Intézet igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy az új pápát egyszerű, szerény embernek ismerik, aki nem élt a neki járó privilégiumokkal. Talán éppen ő lesz az, aki az egyházat a szegények felé tolja, ami az evangélium lényege. Talán véget ér az az egyház, amelyet ma ismerünk, a feudális vonásokat őrző intézmény, és egy új egyház veszi kezdetét, amely szegény, alázatos, a szegények és kirekesztettek pártján áll - mondta. Az egyház súlypontja Európából Latin-Amerikába helyeződik át, arra a kontinensre, ahol a gyakorló katolikus hívek száma a legnagyobb.

A Rzeczpospolita szerint az új pápa az evangelizációra, s nem az egyház reformjára fogja helyezni a hangsúlyt. Stefan Moszoro-Dabrowski lengyel pap, aki Argentínában született és nevelkedett, a lapnak nyilatkozva elmondta: argentin püspökként a pápa a lelkipásztori szolgálatot, a szentségek tiszteletét és a családot tartotta a legfontosabbnak. Pápaként valószínűleg nyitni fog a világ felé, de egyben hangsúlyozni fogja a család, az élet védelmének fontosságát a születéstől a természetes halálig. Prímásként Bergoglio bíboros évek óta erőteljesen szembehelyezkedett a kormánnyal, amely engedélyezni akarja a bejegyzett élettársi kapcsolatot.

Azzal, hogy a Ferenc nevet választotta, és a Szent Ferencek egyike a jezsuita Xavéri Szent Ferenc - India apostola - volt, talán tanúi leszünk annak, hogy az új pápa számára fontos lesz Ázsia evangelizációja. Azzal, hogy egy jezsuitát választottak pápának, a bíborosok arról tettek tanúságot, hogy az egyház előtt álló legnagyobb kihívás szerintük nem a Római Kúria reformja, hanem a nyitás a hívők felé, az evangelizáció és a komoly lelkipásztorkodás szükségessége - tette hozzá.

Olasz lapok Ferenc pápa megválasztásáról

Meglepetésnek, zseniális megoldásnak, progresszív fordulatnak, jelzésnek nevezte a csütörtöki olasz sajtó Ferenc pápa megválasztását, s azt is elemezték, miért nem az esélyesnek tartott olasz Angelo Scola lépett ki egyházfőként a Sixtus-kápolnából.

Ferenc a meglepetés - ez volt a Corriere della Sera főcíme. A legnagyobb olasz napilap “zseniális megoldásnak” nevezte a pápaválasztó bíborosok döntését, mely XVI. Benedek egykori “progresszív vetélytársára” esett. Az újság emlékeztetett arra, hogy a Joseph Ratzingert 2005-ben pápává választó konklávén Jorge Mario Bergoglio volt a második legtöbb szavazatot kapott jelölt. “Geopolitikai” döntésről írt a Corrierében Vittorio Messori katolikus író, II. János Pál biográfusa, aki szerint Ferenc pápával a bíborosok “két missziót teljesítettek: latin-amerikait választottak és kúrián kívülit".

“Szent péteri forradalomról” írt a La Repubblica. A napilapnak nyilatkozó Hans Küng, a XVI. Benedek ellenfelének tartott német teológus “a lehető legjobb választásnak nevezte Bergogliót".  Az Il Messaggero szerint "a forradalmi konzervatív pápa most rendet tesz" a Vatikánban. A római napilap hangsúlyozta, hogy az “egyháznak sikerült ismét meglepetést okoznia. Senki sem várta, hogy ez a konklávé az előző pápaválasztás egyik esélyesét választja meg egyházfőnek.” “Ferenc legyőzte a kúriát…az egyetemes egyháznak ezentúl nem magányos vezetője lesz” - írta az Il Fatto Quotidiano, a pápasága alatt elszigetelt XVI. Benedekre utalva.

“Fordulat és jelzés is ez egyszerre…a karriervágytól, hatalmi játszmáktól, kúriabeli csoportoktól legtávolabb álló bíboros lett a pápa” - hangsúlyozta a La Stampa hozzátéve, hogy konklávén még sohasem “nyert olyan bíboros, aki a korábbi konklávén második lett”. Az Il Foglio megjegyezte, Ferenc pápa olyan nevet “mert” választani, amelyet eddig még soha senki. Megválasztása után aranykereszt helyett egyszerűbb fémkeresztet viselt, és a bíborosokat nem uraknak, hanem testvéreknek szólította.

A kommentárok szerint Angelo Scolát a 28 olasz pápaválasztó bíboros közötti megosztottság “süllyesztette el”. Az amerikai jelölteket pedig “főszereplési vágyuk” szorította háttérbe. Az újságok beszámoltak az olasz püspöki kar tévedéséről, amely annyira biztosra vette Scola megválasztását, hogy a konklávé végén neki küldött gratuláló üzenetet, melyet utána gyorsan ki kellett javítani.