A borostyánfélék családjába tartozik, évelő, örökzöld, kúszó kapaszkodó félcserje. Erdőkben, fákon, sziklákon, temetőkben, kerítéseken, sok helyen megtalálható. 

Lombhullató erdők, sziklák, falak, gyakran telepítve is. Európában, Délnyugat-Ázsiában is honos.

A növény leveleit és virágzó hajtásait alkalmazzák gyógyászati célokra. Csak a friss, egészséges leveleket gyűjtsük.

Hatóanyagai:
A növényi drog triterpén szaponinokat (hederakozid C-t), fahéjsav származékokat, poliineket (falkarinolt) és flavonoidokat tartalmaz.

Felhasználása:
Mérgező növény. Köptető és görcsoldó hatású leveleit a légutak akkut és krónikus fertőzéseinek kezelésére alkalmazzák. A levelek főzetével a népi gyógyászatban paraziták okozta bőrbetegségeket és reumatikus panaszokat gyógyítottak, azonban nem ritkán allergiás tünetek jelentkeztek. Homeopátiás készítményeit légúti gyulladások, emésztőszervi betegségek és pajzsmirigy-túlműködés ellen alkalmazzák.

Lábfürdő: 4-5 liter langyos vízhez 1 liter borostyánforrázatot készítsünk, öntsük bele, és ebben áztassuk a lábunkat kb. 10-15 percig.
(Forrázat: 2,5 dl forró vízzel forrázzunk le 2 teáskanálnyi szárított vagy friss borostyánlevelet, majd 15 perc után szűrjük le.)

A növény hatóanyagainak köszönhetően jó köhögés és felső légúti megbetegedések ellen. Köptetőként és görcsoldóként is alkalmazzák.

Allergiás reakció léphet fel a falkarinol tartalom miatt az arra érzékeny egyéneknél.

Leveléből pálinkát is készítenek.

/ Tapasztalat szerint huzamos és ki­ tartó használata mellett képes még egymaga is az első stádiumában jelentkező tüdősorvadást teljesen meggyógyítani. Azért mindenféle tüdőteában is sze­repeljen, különösen tüdőcsúcshurut kezelésénél./