Ha magas a koleszterinszinted, ha nem, épp ideje, hogy közelebbről is megismerkedj a növényi szterinekkel.

A magas koleszterinszintben rejlő veszélyeket talán már nem kell bemutatni, az alábbi hívószavak magukért beszélnek: érelmeszesedés, stroke, szívinfarktus. Ez csupán néhány mindazon betegségek közül, amelyekhez a magas koleszterinszint is hozzájárulhat. A harcot tehát minél előbb fel kell venni, akár megelőzésként, akár a meglévő baj kezeléseként. A növényi szterinek segítségünkre lehetnek a koleszterinszint csökkentésében, ám előbb lássuk, mivel is van dolgunk.

Tudtad, hogy a növényi szterinek a természetben csak kis mennyiségben fordulnak elő?

Csupán bizonyos növényi olajok, magvak, zöldségek és gyümölcsök tartalmazzák, ám sajnálatos módon csak igen kis mennyiségben. Ahhoz tehát, hogy a szterinek csökkentsék a koleszterinszintet, igen nagy mennyiségben kellene fogyasztani (almából például napi kb. 150 darabot, narancsból pedig kb. 6 kg-ot). Szerencsére azonban manapság már ismert annak a módja, hogyan lehet kinyerni, majd koncentrált mennyiségben hozzáadni az értékes szterineket a mindennapos táplálékokhoz. Ennek köszönhetően a növényi szterinekkel dúsított termékekben, például margarinokban olyan mennyiség található, amely fedezi a napi szükségletet (2,5-3 g).

Tudtad, hogy a növényi szterinek gátolják a koleszterin feszívódását?

A növényi szterinek kémiai szerkezete nagyon hasonlít a koleszterinéhez, ezért amikor szterineket tartalmazó ételt fogyasztunk, az bekerül az emésztőrendszerbe, útját állja a koleszterinnek, és megakadályozza, hogy felszívódjon annak egy része. Érdemes tehát rendszeresen fogyasztani magas növényi szterin ételeket, élelmiszereket.

Tudtad, hogy a vegetáriánusok és a nem „nyugati étrendet” fogyasztók előnyben vannak?

Bizony-bizony, míg az ún. nyugati étrenddel átlagosan 150 mg növényi szterin jut be a szervezetbe naponta, addig tőlünk keletre (főként Japánban) ennek közel háromszorosát fogyasztják el. A vegetáriánusok között szintén ritkább a magas koleszterinszint, ők ugyanis a zöldségekben és gyümölcsökben gazdag táplálkozással átlagosan 550 mg növényi szterint juttatnak a szervezetükbe.

Tudtad, hogy a növényi szterinek jótékony hatása nem csak a koleszterinszint-csökkenésben merül ki?

Egyes források szerint a növényi szterinek rendszeres fogyasztása a koleszterincsökkentésen túl jó hatással van a szexuális teljesítményre, segíti az immunrendszert, eredményes a megfázás kezelésében, és mérsékli a menopauza kellemetlen tüneteit. A növényi szterinek továbbá gyakori alkotóelemei a kozmetikai termékeknek, hiszen külsőleg alkalmazva csodát tesznek a bőrrel. Bőrfiatalító hatásúak, csökkentik a ráncokat, és növelik a bőrfelszín rugalmasságát.

Tudtad, hogy növényi szterinekkel dúsított ételek fogyasztása nem csak a magas koleszterinszinttel rendelkezők számára ajánlott?

Sokan hiszik, hogy azért, mert minden rendben van a koleszterinjükkel, nem is érdemes figyelniük arra, hogy szívbarát termékeket fogyasszanak, hiszen ők úgyis „védve” vannak. Ez azonban tévedés, hiszen a megelőzésnél mi sem fontosabb. A szívbarát termékek ráadásul az ártó, vagyis LDL-koleszterin-szintet csökkentik, míg a védő, más néven HDL-koleszterint nem befolyásolják. Tehát ha nem magas is a koleszterinünk, érdemes tudatosan választani, ugyanis ártani nem árthatunk, „legrosszabb esetben” is csak csökkentjük az ártó anyagokat a szervezetünkben.

Forrás: Ötvenentúl.hu