A városőrség létrehozásának eredményeként március elsejétől rendezettebb, biztonságosabb település lehet Siófok – mondta Balázs Árpád, Siófok fideszes polgármestere kedden azt kommentálva, hogy a rendőrség és az önkormányzat között országosan elsőként együttműködési megállapodás született egy önkormányzati rendészeti szerv létrehozásáról.
A városőrség új szervezetként a rendőrséggel együttműködve végzi majd munkáját, amelynek hivatalos kereteit teremtette meg a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság és Siófok önkormányzata a megállapodás aláírásával. Ez a törvényi alapfeltétele a városrendészet létrehozásának.
A polgármester a megállapodás aláírásakor kifejtette, az önkormányzat által eddig biztosított közterület-felügyelet is bizonyította a létjogosultságát, de a tevékenysége korlátozott volt. Az ebből átalakuló siófoki városőrség többet tud majd nyújtani, hiszen a városőrök hivatalos személynek számítanak. Az új szervezet nem a rendőrség feladatait végzi vagy veszi át, de tevékenyen közreműködik a bűnmegelőzésben, illetve a katasztrófa-, környezet- és ifjúságvédelemben is. Egyik kiemelt célja a siófoki nyári éjszakák biztonságának garantálása lesz – hívta fel a figyelmet.
Piros Attila megyei rendőrfőkapitány a megállapodás megkötésekor arról beszélt, hogy a bűnüldözést és a közbiztonságot mindig helyben lehet megvalósítani, a rendőrség pedig a közrend védelmében nem tudja nélkülözni azt a segítséget, amit a külsős szervezetek tudnak nyújtani.
Herke Tamás, az új szervezet vezetője arról beszélt, hogy a városőrök az önkormányzati-közösségi tulajdon védelme érdekében ha fegyvert nem is, de bizonyos kényszerítő eszközöket alkalmazhatnak. Ezek bevetésének törvényességét és szakszerűségét a rendőrség helyi szerve ellenőrzi majd. A városőrök egyebek közt előállíthatnak személyeket, megtilthatják a belépést bizonyos területekre, szükség esetén pedig bilincset, rendőrbotot vagy vegyi anyagot is használhatnak. “Nem rendőri, hanem közösségi rendészeti feladatok ellátására szakosodott szervről van szó, amely a rendőrséggel együttműködve végzi feladatát” – hangsúlyozta.
Az elhangzottak szerint a városőrség a közterületi fegyelem betartatásáért dolgozik majd. Feladatai közé tartozik a közlekedési és parkolási rend ellenőrzése, a parkolóórák karbantartása, sőt a későbbiekben bűnmegelőzési és biztonsági kamerarendszer működtetése is. Ernyőszervezetként működve ügyel a város teljes közösségi életfeltételeinek biztosítására is, beleértve a köztisztaságot, a természeti értékek megóvását vagy a városépítészetet és közterület-hasznosítást.
Az új egység a siófoki polgármesteri hivatal szervezeti keretei között 16 fővel kezdi meg munkáját, de ezt a létszámot rövidesen 20 főre kívánják bővíteni, akár meg is duplázva az eddigi közterület-felügyelők számát. A tervek szerint a városőrök száma a turisztikai szezonban további segítőkkel egészülhet ki, például nyugállományba vonult rendőrök szezonális alkalmazásával téve ütőképesebbé az egységet.
A siófoki városőrség a katasztrófavédelemmel, a helyi polgárőrséggel, a civil biztonsági szervezetekkel is igyekszik együttműködni, és számít a helyi vállalkozók támogatására is.
0 Megjegyzések