Japán kutatók olyan tengericsiga-fajt figyeltek meg, mely képes leválasztani, újranöveszteni és újból használni hímtagját.
A bizarr párosodási viselkedést a Csendes-óceánban élő Chromodoris reticulata fajnál figyelték meg. Úgy hiszik, ez az első olyan ismert élőlény, mely újra és újra képes párosodni az általuk „eldobható pénisz”-nek nevezett szervvel. A kutatásról a Királyi Társaság Biology Letters című folyóiratában számoltak be. A tengeri csigák szerelmi élete az eldobható szervek nélkül is elég komplikált.
Eme élőlények – a csupaszkopoltyúsok - szinte mindegyikéről úgy hiszik, „szimultán hermafrodita”. Ez azt jelenti, hogy hím és női nemi szerveik is vannak, és egyidejűleg mindkettőt képesek használni.
A kutatócsapat Japán körüli sekély korallzátonyokon begyűjtött tengeri csigákat vett szemügyre. Megfigyelték, hogy az állatok 31 alkalommal párosodtak. Az aktus néhány másodperctől néhány percig tartott, ezt követően az állatok eltávolodtak egymástól, „levetették” hímtagjukat, és otthagytak az akvárium aljzatán.
A kutatók 24 óra elteltével meglepődve vették észre, hogy a tengeri csigák hím szaporítószervei regenerálódtak, és az állatok ismét képesek voltak a párosodásra. Anatómiájuk közelebbi vizsgálata feltárta, hogy a csigák péniszének nagy része testükben spirálszerűen fel van tekeredve, melyet aztán a hiányzó szerv pótlására használnak fel. A kutatók azt is megfigyelték, hogy a hímtag tüskékkel is rendelkezik. Az állatok legfeljebb három alkalommal sikeresen tudtak párzani, az egyes aktusokat 24 órás időköz választotta el egymástól.
A kutatóknak nem sikerült kideríteni, hogy amint a kísérletek folyamán az állat felhasználta belső hímtagját, szexuális élete – legalábbis a hím nemzőszerv – meg is szűnik, vagy pedig néhány hét, esetleg hónap elteltével a szerv visszanő.
A tengeri csigák nem az egyedüli olyan élőlények, melyek elhagyják péniszüket. A keresztespókfélékről is ismeretes, hogy párzás után elveszítik hímtagjukat, ahogy a particsiga néven ismer tengeri élőlény, valamint az Ariolimax nembe tartozó szárazföldi meztelencsigák is. A kutatók azonban úgy hiszik, hogy a Chromodoris reticulata az első olyan ismert állat, mely szervét vissza tudja növeszteni, és az eldobható pénisz szexuális előnyt biztosít neki.
A japán csapat szerint a párzás első aktusa során a hímtagot a versenytársak által a partnerben hátrahagyott sperma eltávolítására használhatják. Ebben a szerven lévő apró tüskék segítik őket. A kutatók meg is figyelték, hogy a partnerből eltávolított hímtag csúcsa gyakran spermával volt bevonva. Miután az első hímtagtól és a rivális spermától megszabadultak, a második péniszt használhatják saját hímivarsejtjeik befecskendezésére, így biztosíthatják, hogy az ő génjeiket örököljék az utódok.
0 Megjegyzések