Aláírta a román kormányfő azt a dokumentumot, amely arról rendelkezik, hogy ezután Frunda György, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) politikusa adhat tanácsokat Victor Pontának kisebbségügyi és külpolitikai kérdésekben.


Victor Ponta román kormányfő múlt pénteken jelentette be, hogy jogi, külpolitikai és kisebbségügyi tanácsadójának nevezi ki az RMDSZ-es Frunda Györgyöt, aki 1990 és 2012 között tagja volt a bukaresti parlamentnek, a decemberi választásokon azonban elvesztette szenátori mandátumát.

Frunda egy szerda esti televíziós műsorban úgy vélekedett, a román alkotmány első cikkelye, amely nemzetállamként határozza meg Romániát, érzelmi alapú meghatározás, ami nem jár politikai következményekkel. A politikus a Digi 24 hírcsatornán arra emlékeztetett, hogy az alaptörvény csupán néhány sorral lejjebb már megemlékezik a nemzeti kisebbségekről. „Egyszerűen érzelmi alapú meghatározásról van szó. Mi azonban egyenlők akarunk lenni a többsé­giekkel” – hangsúlyozta Frunda. A magyar politikus úgy vélekedett, az egységes és oszthatatlan nemzetállamra vonatkozó cikkelyt akkor törlik az alkotmányból, amikor lesz olyan román párt, amely hajlandó felvállalni ezt a lépést.

Korábban a kolozsvári Krónika azt írta, Ponta gesztusa mögött egyértelműen „lelkiismereti” okok is meghúzódhatnak. Nem zárható ki az sem, hogy a kormányfő „ugrásra készen” tartja az RMDSZ-t arra az esetre, ha a kétharmados kormánykoalíció felbomlása esetén helyettesíteni kell a Nemzeti Liberális Pártot a kabinetben.

A Hotnews hírportál elemzője nem tartotta kizártnak, hogy Ponta a 2014-es magyarországi választások fényében próbálja megelőzni az erdélyi magyarság politikai elszigetelődését és radikalizálódását. A szerző szerint a román kormányfő azt szeretné elérni, hogy az erdélyi magyarság ne érezhesse azt, képviselet nélkül maradt Bukarestben, mert ebben az esetben „tálcán kínálnák Orbán Viktornak” az erdélyi magyar szavazatokat.

Frunda György 1993-ban részt vett a tengerparti Neptun városában a Ion Iliescu-féle rezsimmel történt titkos kiegyezésen. A politikus a posztkommunista utódpárttal való együttműködés feltétlen híve, annak leghangosabb szorgalmazója. Felróják neki még a külhoni magyarok állampolgárságáról megfogalmazott elutasító véleményét, az autonómia ügyében kifejtett ellentmondásos álláspontját, a korrupcióellenes lépések ellenzését és Nyirő József lefasisztázását is.

Frunda díjmentesen végzi majd tanácsadói feladatait.

Kristály Lehel
magyarhirlap.hu