Egy kutatás szerint a még tojásokban fejlődő cápamagzatok érzékelik a ragadozók elektromos mezeit és megdermednek, hogy elkerüljék a felfedezést. 

Számos cápafaj szögletes kapszulákba helyezi el embrióit. Ezek a „tojások” gyakran hosszú szálakat hordoznak sarkukban, melyek segítségével lehorgonyozhatják magukat.

Az embriók szülei rendkívül érzékeny receptorokat használnak – úgynevezett Lorenzini-ampullákat – a potenciális zsákmány izomösszehúzódásai generálta elektromos mezők érzékelésére. Kutatók most kiderítették, hogy az embriók hasonlóképpen észlelik a potenciális ragadozók elektromos mezejét, így elkerülhetik, hogy vacsorává váljanak. A kutatók a barnasávos bambuszcápára (Chiloscyllium punctatum) fókuszáltak. Embrióik mintegy öt hónapot töltenek a tojásokban, ahol igen védtelenek a halak, tengeri emlősök és nagyobb puhatestűek támadásai ellen.

Felfedezték, hogy a laboratóriumi vizsgálatok során az embriók még a kapszulákon belül is érzékelik azokat az elektromos mezőket, melyek a ragadozókéit imitálják. A videofelvételek azt mutatták, hogy a fejlődő embriók reagáltak: kopoltyújuk mozgása leállt, és testük is teljesen megdermedt. Ha továbbra is ki voltak téve az elektromos mezőknek, és már lélegezniük kellett, akkor nagyon lassú kopoltyúmozgással kezdtek neki, mely azt sugallta, hogy „rejtőzködnek” a ragadozó elől.



A viselkedés további vizsgálata segíthet hatékony cápariasztókat kifejleszteni, amelyek elektromos mezőket generálva tartják távol a halakat – mondja Ryan Kempster, a Nyugat-Ausztráliai Egyetem kutatója.

„Számos, kereskedelmi forgalomban elérhető riasztó áll rendelkezésre, azonban a hatékonyságukat alátámasztó tudományos adatok mennyisége korlátozott" - mondja a kutató. A jelenlegi vizsgálat segíthet analizálni a különböző cápafajok ragadozókat idéző, elektromos mezőkre adott reakcióit, illetve kideríteni, reakcióik idővel hogyan változhatnak.

Bár a cápatámadások mindig figyelmet keltenek, az ember sokkal veszélyesebb a halakra, mint azok őrá. „A Support Our Sharks cápavédő csoport alapítójaként vizsgálatom célja nemcsak cápariasztó előállítása, hanem a cápák védelme is” – tette hozzá Kempster.

A cápák egyedszáma világszerte hanyatlik, nagyrészt a véletlen kifogásoknak köszönhetően. Egy elektromos cápariasztó segíthet csökkenteni az ilyen esetek számát, mivel Kempster szerint távol tartaná a halakat a halászfelszerelésektől, így csökkenne a szükségtelenül elpusztított halak száma.

A vizsgálatról a PLOS One folyóirat számolt be.