Kína az idén kiterjeszti iskolai honvédelmi oktatását, s abban kiemelt szerepet szán a tengerjoggal kapcsolatos kérdéseknek.

MTI - A tantárgy magában foglalja a tengeri jogok védelmének és az ország ez irányú érdekeinek a témakörét, továbbá az általános nemzetvédelmet. A 2013-as tanterv részeként az oktatás kötelező az ország minden általános iskolájában és a középiskolákban - közölték körlevelükben a központi felügyelet illetékesei.

A honvédelmi oktatás célja a védelmi ismeretek általánossá tétele - áll a dokumentumban, amelyben kiemelik, hogy azok népszerűsítésére nagyobb erőfeszítést kell tenni a tengerparti térségekben és a határ menti nemzetiségi területeken. Peking alig két hete jelentette be, hogy mivel több szomszédos országgal, így Japánnal, a Fülöp-szigetekkel és Vietnammal is területi vitában áll, különösen fontos a közvélemény "megfelelő információkkal történő ellátása".

Az országban ezért tovább keresik a "hibás" térképeket és azok gyártóit. 2005 óta 750 ezer térképet foglaltak le, s összesen 1800 ügyben léptek fel. Kínában a területi szuverenitást érintő viták esetén mindig is könnyű volt mozgósítani az embereket, amire jó példa több Japán-ellenes megmozdulás, tüntetés. A jelek szerint ugyanakkor a kínai vezetés a jövőben még meggyőzőbb és aktívabb támogatást szeretne az ország állampolgárai, a felnövekvő új generáció részéről.