A magyar férfi váltó bronzérmet nyert vasárnap a svédországi rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokságon, Malmőben. 

A Knoch Viktor, Liu Shaolin Sándor, Béres Bence, Burján Csaba összeállítású staféta az olaszokat megelőzve, az oroszok és a hollandok mögött lett harmadik a csapatverseny döntőjében.

A magyarok jól kezdtek, de az hamar látható volt, hogy az oroszokkal és a hollandokkal sem ők, sem az olaszok nem tudják tartani a tempót. Knochék azonban az olaszokkal felvették a versenyt, végig maguk mögött tartották riválisukat, és magabiztosan szerezték meg a bronzérmet. Az aranyat az oroszok, az ezüstöt a hollandok nyerték. A magyar férfi váltó a tavalyi Eb-n kilencedik volt, legutóbb 2009-ben szerzett bronzot kontinensviadalon.

"Igazából nem készültünk rá, hogy az oroszokkal vagy a hollandokkal versenyezzünk, tudatosan csak az olaszokra koncentráltunk, s nagyon nagy boldogság, hogy sikerült őket megvernünk, és harmadikként célba érnünk" - nyilatkozta az MTI-nek Béres Bence.

Liu Shaolin Sándor kifejtette, hogy a verseny előtt az angolokat tartották veszélyesnek, de aztán amikor legyőzték őket az elődöntőben, tudták, hogy jó eredmény lehet a vége.  "A fináléban az olaszokra készültünk, amikor láttam, hogy az utolsó két körben már nem bírják a tempót, nagyon boldog voltam, mert biztos voltam a bronzérmünkben" - tette hozzá a magyar gyorskorcsolyázó.

A női váltónak viszont nem sikerült jól a finálé: a Keszler Andrea, Lajtos Szandra, Kónya Zsófia hármas ezúttal kénytelen volt nélkülözni Heidum Bernadettet. Az egyéni összetett ötödik helyezettjének a szuperdöntő alatt eltört a csavar a korcsolyájában, és a váltóverseny döntőjének rajtjáig nem sikerült megjavítani a korcsolyát. Heidumot Tóth Patrícia helyettesítette a fináléban.

A csapaton meglátszott Heidum hiánya, az első két helyen haladó riválissal nem igazán tudta felvenni a versenyt, de a lengyeleket sokáig maga mögött tartotta. Néhány körrel a vége előtt azonban egy váltás után Keszler bizonytalanul indult el, majd a következő kanyar előtt elcsúszott, bukott, ezzel a váltó éremszerzési reménye elszállt. A döntőt a holland csapat nyerte, megelőzve a németeket és a lengyeleket.

Eredmények:

női váltó (3000 m), Európa-bajnok:

Hollandia (Lara van Ruijven, Jorien Ter Mors, Sanne van Kerkhof, Yara van Kerkhof) 4:18.569 perc
2. Németország (Tina Grassow, Christin Priebst, Julia Riedel, Bianca Walter) 4:18.692
3. Lengyelország (Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska, Aida Bella, Paula Bzura) 4:19.794
4. Magyarország (Keszler Andrea, Lajtos Szandra, Kónya Zsófia, Tóth Patrícia) nem ért célba

férfi váltó (5000 m), Európa-bajnok:

Oroszország (Jevgenyij Kozulin, Viktor An, Szemjon Jelisztratov, Vlagyimir Grigorjev) 6:51.293 perc
2. Hollandia (Sjinkie Knegt, Freek van der Wart, Daan Breeuwsma, Niels Kerstholt) 6:51.465
3. Magyarország (Knoch Viktor, Liu Shaolin Sándor, Béres Bence, Burján Csaba) 7:02.574



Heidum harmadik a szuperdöntőben, ötödik összetettben

Heidum Bernadett harmadik lett vasárnap a malmői rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokság női szuperdöntőjében, ezzel összetettben az ötödik pozícióban zárt. A szuperfináléban 3000 métert kellett teljesítenie annak a nyolc versenyzőnek, aki a pénteken kezdődött esemény három napján a három egyéni távon - 500, 1000 és 1500 méteren - a legtöbb pontot szerezte. A pontszerzéshez minden távon döntőbe kellett jutni. Heidum pénteken 1500-on volt finalista, ötödik lett, ezzel öt ponthoz jutott, így lehetett ott a futamban.

A verseny első 1000 méterének megnyeréséért öt extra pontot lehetett gyűjteni, a végső győztes pedig 34 pontot adhatott hozzá addigi terméséhez. Heidum 1000 méter után ötödik volt, majd ahogyan fogytak a körök egyre feljebb küzdötte magát, hat körrel a célba érés előtt a harmadik helyért harcolt. A brit Elise Christie a hajrá kezdetén az egyik kanyarban túl sokat vállalt, elesett, ezzel Heidum előtt megnyílt az út, ő pedig az utolsó három körben már nem hibázott, és harmadikként ért célba. A magyar korcsolyázó így 13 ponttal lett gazdagabb, ezzel összetettben 18 ponttal az ötödik helyen zárt.

"Ezer méteren nem volt a legjobb az ötödik helyről rajtolni, mivel a táv rövid, és fontos a jó startpozíció. Ráadásul el is estem, fájlaltam a térdemet, de azért elindultam a szuperdöntőben, ami jól is sikerült, örültem a harmadik helynek" - nyilatkozta az MTI-nek Heidum, hozzátéve: a váltónál aztán nem sikerült időre megjavítani a korcsolyája kilazult csavarját, ezért nem ért fel a starthoz.

A férfiaknál a papírformának megfelelően holland-orosz csata zajlott a szuperdöntő megnyeréséért, s ebben ezúttal a hollandok voltak jobbak. A versenyt Freek van der Wart nyerte az összetettben addig vezető, címvédő honfitársa, Sjinkie Knegt előtt, a harmadik helyre az orosz Szemjon Jelisztratov ért oda. Összetettben a nőknél az olasz Arianna Fontana megvédte tavalyi címét, míg a férfiaknál Freek van der Wart ezúttal legyőzte honfitársát.

Eredmények:

nők:

szuperdöntő (3000 m):
1. Arianna Fontana (Olaszország) 6:12.987 perc
2. Jorien Ter Mors (Hollandia) 6:13.268
3. Heidum Bernadett 6:13.746
összetett, Európa-bajnok:
Fontana 110 pont
2. Elise Christie (Nagy-Britannia) 70
3. Ter Mors 60
...5. Heidum 18
...18. Keszler Andrea
...26. Kónya Zsófia

férfiak:

szuperdöntő (3000 m):
1. Freek van der Wart (Hollandia) 4:59.312 perc
2. Sjinkie Knegt (Hollandia) 4:59.369
3. Szemjon Jelisztratov (Oroszország) 4:59.786
összetett, Európa-bajnok:
Van der Wart 84 pont
2. Knegt 76
3. Vlagyimir Grigorjev (Oroszország) 41
...9. Liu Shaolin Sándor
...13. Knoch Viktor