Elrajtol pénteken a Budapest Kongresszusi Központ elől a Budapest-Bamako futam, amelyen 40 ország mintegy 420 indulója vesz részt. A futam - a tavalyihoz hasonlóan -idén sem Mali fővárosában, Bamakóban, hanem Bissau-Guineában ér célba.



A Dakar egyetlen szellemi örököse Afrikában visszatér a fekete kontinensre. A verseny kategória izgalmas útvonalat, kemény etapokat és napi kiértékelést ígér. A túra kategória pedig rengeteg izgalmat és kalandot Budapesttől Bissauig. 2013-ben ismét áthalad majd a futam a Szaharán és Nyugat Afrikán. 2013-ra már nem lehet nevezni, de a 2014-es futamra már megkezdődött a nevezés.

A versenyzők és túrakategória résztvevői Magyarországról indulva a Szlovénia-Olaszország-Franciaország-Spanyolország-Marokkó-Mauritánia-Szenegál-Bissau-Guinea útvonalon haladnak. A Maliban kialakult háborús helyzet miatt a futam célja nem Bamako lesz, hanem a nyugat-afrikai Bissau-Guinea fővárosa, Bissau - mondta el Szabó Gál András, a futam főszervezője, alapítója szerdán a sajtó képviselőinek rendezett budapesti tájékoztatón.



A Külügyminisztérium a Nyugat-Afrikában kialakult feszült helyzetre való tekintettel az idei Budapest-Bamako törlését kérte a szervezőktől - mutatott rá a főszervező. Szabó Gál András ugyanakkor hangsúlyozta: a rali hivatalos lefújása vagy elhalasztása azért veszélyes, mert a mezőny több mint fele így is elindulna Afrika felé, mindenféle hivatalos biztosítás és felügyelet nélkül. A szervezők szerint ez nagyobb veszélyekkel jár, mint a verseny megtartása és védelme.

Az indulók több mint fele külföldi: van, aki Hawaiiról, Ausztráliából, Bermudáról vagy épp Dél-Afrikából érkezett.
A mauritániai hatóságok az idén is fokozott figyelemmel védik a Budapest-Bamako táborait, a rali szervezői pedig az útvonalat úgy jelölték ki, hogy azt bármikor meg lehessen változtatni és akár zárt katonai konvojban is át lehessen szelni Mauritániát.



A versenyzőkre Magyarországon és Szlovéniában éjszakai offroad speciál szakaszok várnak. Az első etapban az indulóknak kevesebb mint 4 teljes napjuk lesz 4000 kilométer megtételére, átkelni a Földközi-tengeren és a marokkói Atlasz-hegységen. Az afrikai szakaszon rövidebb etapok, de keményebb utak, technikás vezetést és navigációt követelő útvonalak várnak az indulókra.

Az Afrikai-Magyar Egyesület és a Jeruzsálemi Szent Lázár Katonai és Kórházi Lovagrend gyűjtésében 24 tonna adomány gyűlt össze - többek között szerszámok, varrógépek, orvosi műszerek, biciklik -, amelyet külön kamionnal és teherautókkal szállítanak Afrikába - mondta el Balogh Sándor, az Afrikai-Magyar Egyesület (AHU) elnöke. Sok hasznos dolog gyűlt össze, idén arra törekedtek, hogy minél több munkaeszközt vihessenek az afrikaiaknak - tette hozzá.

A Külügyminisztérium a rali lemondását vagy elhalasztását javasolja

A Külügyminisztérium rendkívül veszélyesnek tartja az idei Budapest-Bamako rali megrendezését, ezért javasolja annak lemondását vagy elhalasztását. A tárca közleményében, amelyet szerdán juttatott el az MTI-hez, az olvasható, hogy tekintettel a közelmúltban Észak-Maliban indított terrorellenes katonai műveletekre, az algériai túszejtő akcióra és "általában a térség biztonsági helyzetének növekvő instabilitására", a Külügyminisztérium "nyomatékosan felszólítja a szervezőket", hogy vizsgálják felül az idei rali megrendezhetőségét, a résztvevőket pedig arra kérik, hogy fontolják meg az indulásukat.

Kiemelték, a rali útvonalába eső térségben folyó katonai műveletek, az ott végrehajtott terrorista akciók új, a korábbiaknál lényegesen nagyobb veszélyhelyzetet idéztek elő, ami elsősorban a régióban tartózkodó külföldi állampolgároknak jelent fenyegetést. A legutóbbi algériai túszejtő akció is megmutatta, hogy a terroristák célja nemcsak az áldozatok foglyul ejtése, hanem "az elrettentés és figyelemfelkeltés érdekében az emberi életek kioltása is" - közölték. Hozzátették, "a rendkívül mozgékony" terrorista csoportoknak különösen vonzó célpontot jelenthetnek a nagy létszámú, rangos nemzetközi verseny résztvevői.



A tárca arra is felhívta a figyelmet, hogy Magyarországnak - Marokkót leszámítva - egyetlen északnyugat-afrikai országban sincs diplomáciai vagy konzuli képviselete, ezért az állampolgárok konzuli védelme nagy nehézségekbe ütközik. A Külügyminisztérium már 2010-ben is arra kérte a verseny szervezőit, hogy töröljék a rali Marokkón túl eső szakaszát, mert reális veszélynek tartották, hogy a résztvevőket terrorista támadás érheti, és a szervezők törölték is a mali és mauritániai szakaszokat.

Franciaország 12 napja indított katonai intervenciót Maliban a nyugat-afrikai ország északi részét ellenőrzésük alá vonó iszlamisták megfékezésére. Iszlamista fegyveresek január 16-án több száz túszt, köztük több tucat külföldit ejtettek foglyul Algériában egy gázkitermelő telepen annak megtorlásaként, hogy Algéria engedélyezte légtere használatát Franciaországnak a Maliban indított katonai intervencióhoz. Az Algírtól 1300 kilométerre, az ain-amenászi gázmezőn történt tragédiának 67 halottja volt: 37 külföldi és egy helyi alkalmazott vesztette életét, és 29 iszlamista fegyverest lőttek le.



A versenyről

A Budapest-Bamako egy veszélyes, minimál aszisztenciás kaland és tájékozódási verseny. A B2 nem vasárnapi autózás a Pilisben vagy piknik a Városligetben. Itt nincsenek mentő helikopterek, begyűjtő teherautók, idegenvezetők, animátorok vagy tolmácsok. Mindneki a talpraesettségére, a szerencséjére és a felkészültéségre számíthat. Bamakon egy dolog biztos: minden bizonytalan. De a kaland erről szól. A Bamako nagy közösségi esemény, ahol esténként a tábortűznél hozzád hasonló őrültekkel oszthatod meg a napi élményeket és a sólet konzerved.

A Budapest–Bamako-rali fapados Dakar-ként is ismert magyar szervezésű afrikai autóverseny. A rali minden év januárjában indul Budapestről, és normál helyzetben két héttel később Mali fővárosában, Bamakóban ér véget. Először 2006-ban rendezték meg, ekkor még csak 42 csapattal, és 2005 decemberi indulással. Azóta a résztvevők száma folyamatosan emelkedik, ahogy a rali ismertsége is, nemzetközi szinten is.



Az autóverseny fő szervezője Szabó Gál András. Az eredeti Párizs–Dakar volt az inspirátor: az esemény a kalandos, romantikus oldaláról közelíti meg Afrikát. Nincsenek megkötések a nevezésnél, bármilyen az utcákon is használt járművel lehet nevezni. A rali jótékonysági célokat is szolgált Maliban. A csapatok ajándékokat, adományokat gyűjtöttek a helyieknek, melyeket ők maguk, vagy a külön e célból indított kamion vitt ki.

A futam tehát minden évben kiemelkedő karitatív esemény Maliban és Mauritániában. Minden csapat ajándékokkal és adományokkal felszerelkezve érkezik a világ 5. és 6. legszegényebb országába. A legkiemelelkedobb karitatív munkát végző csapat nyeri el a Teréz Anya Jótékonysági Díjat.

VIDEÓK: