Obamát újabb négy évre megválasztották az Egyesült Államok elnökének. Kihívója elismerte vereségét és gratulált a győztesnek. Céltudatosabban és ihletettebben térek vissza a Fehér Házba – jelentette ki szerdán Chicagóban több ezer támogatója előtt mondott beszédében Barack Obama.

 
Céltudatosabban és ihletettebben térek vissza a Fehér Házba jelentette ki szerdán Chicagóban több ezer támogatója előtt mondott beszédében Barack Obama.


Az elnököt, feleségét, Michelle Obamát és két lányukat, Sashát és Maliát mennydörgő tapssal üdvözölték a jelenlévők. Huszonöt perces gyújtó hangú beszédében az újraválasztott amerikai elnök hangsúlyozta: az amerikai nép "összekapja magát", és győzedelmeskedik a nehéz gazdasági időkben. "A java még hátravan" tette hozzá. "Minden nehézség ellenére a legtöbben közülünk osztoznak az Amerika jövőjével kapcsolatos reményekben" jelentette ki. "Erre kell haladnunk. Előre!" mondta egyik híres kampányszlogenjét ismételve.

Barack Obama hangsúlyozta: kompromisszumokra van szükség ahhoz, hogy előrevigyék az országot. Kijelentette: találkozni kíván Mitt Romney republikánus párti elnökjelölttel, hogy megvitassák, hogyan tudnak együttműködni. Úgy fogalmazott, lehet, hogy ádázul csatáztak, de csupán azért, mert mindketten mélységesen szeretik az országot.  A hivatalban lévő elnök a jelenlegi állás szerint legalább 303 elektori szavazatot nyert el, így biztosan legyőzte republikánus ellenfelét. Floridában továbbra is függőben van az eredmény.

Barack Obama közölte: együtt akar működni mind a Demokrata, mind a Republikánus párt vezetőivel a deficit csökkentésében, az adótörvények és a bevándorlási reformok kidolgozásában. Kijelentette: dolgozni fog azon is, hogy megszabadítsa Amerikát a kőolajfüggőségtől.

"Mindent, amit elértem, nektek köszönhetek" - írta korábban a közösségi portálon az amerikai elnök, miután a hírtelevíziók saját összesítéseik alapján bejelentették, hogy újraválasztották a hivatalban lévő elnököt. "Újabb négy év... Mindnyájunknak részünk volt benne. Így kampányoltunk, és ezek vagyunk mi. Köszönöm." - írta Obama.

Mitt Romney elismerte választási vereségét

A republikánus párti elnökjelölt elismerte vereségét, és gratulált Barack Obama hivatalban lévő amerikai elnöknek a választási győzelméhez a bostoni kampányközpontban helyi idő szerint szerda hajnalban mondott beszédében. "Ez a nagy kihívások ideje Amerika számára, és imádkozom azért, hogy az elnök sikeres legyen nemzetünk irányításában" - mondta Romney egybegyűlt hívei előtt. Felszólította Obamát, hogy a múltbeli vitákat félretéve dolgozzanak együtt az országért. A republikánus párt elnökjelöltje közölte, hogy felhívta Barack Obamát, és gratulált neki az újraválasztásához. Hozzátette, hogy elismerést érdemelnek Obama támogatói is, továbbá felesége, Michelle és a két lányuk.

A hírtelevíziók helyi idő szerint már kedden késő este közölték saját összesítéseik alapján, hogy Barack Obama győzött. Romney kampánystábja azonban több mint egy órát várt a vereség beismerésével, amíg egyértelművé nem vált, hogy a republikánus párti jelölt az egyik legfontosabb ingadozó államban, Ohióban is veszített.

"Úgy szerettem volna, hogy beváltsam a reményeiteket, hogy egy másik irányban vezessem az országot, de a nemzet más vezetőt választott" - hangoztatta beszédében Romney. "A választások befejeződtek, de elveink kiállták a próbát" - mondta a politikus. Hangsúlyozta, hogy alelnökjelöltje, Paul Ryan előtt nagy jövő előtt áll. Nem feledkezett meg arról, hogy köszönetet mondjon feleségének, Ann-nek, aki - mint mondta - "gyönyörű first lady lett volna".

A volt massachusettsi kormányzó immár másodszor vágott neki sikertelenül az elnökválasztásnak. A CNN által megszólaltatott elemzők szerint a mostani vereség után Romney politikai pályafutása véget ért, legalábbis országos szinten, míg Paul Ryan számára nagy távlatok nyílnak meg az amerikai politikában.

Barack Obama hívei közben önfeledt ünneplésbe kezdtek az amerikai nagyvárosok utcáin. Hatalmas ujjongó tömeg gyűlt össze Obama chicagói választási főhadiszállásánál, a New York-i Times Square-en és Los Angeles központjában is. Az AP hírügynökség rövid kommentárjában kiemelte, hogy Barack Obama a gyönge gazdaság és a középosztályt gúzsba kötő magas munkanélküliség ellenére képes volt előnyre szert tenni Ohióban és a többi ingadozó szövetségi államban.

Obama több más úgynevezett billegő vagy csatatérállam állam mellett győzni tudott a mindkét kampánystáb által kulcsfontosságúnak tartott Ohióban, és az állam 18 elektorával elérte az elnökválasztói testületben az újraválasztáshoz minimálisan szükséges 270 szavazatot. Ismét bebizonyosodott az a politikai axióma, hogy Ohio elhódítása nélkül republikánus elnökjelölt nem tud győzni az Egyesült Államokban.

Egyéb eredmények

A második világháború utáni időszakban ezzel - Bill Clinton után - Obama a második olyan demokrata párti elnök, aki meg tudta szerezni a második mandátumot is, és a Fehér Ház első olyan lakója, akinek 7,5 százalék feletti munkanélküliségi ráta felett sikerült a duplázás.

Bebizonyosodott, hogy igazuk volt azoknak a közvélemény-kutatásoknak, amelyek kis mértékű Obama-fölényt jeleztek előre a billegő államokban, és hogy Mitt Romneynak a választás napján Ohióban és Pennsylvaniában tett kampánylátogatását az égető szükség diktálta.

Obama úgy szerezte meg az újraválasztásához szükséges elektori szavazatszámot, hogy két kulcsfontosságú csatatérállamban, Floridában (29 elektor) és Virginiában (13 elektor) még nem hirdettek győztest. Floridában még a szavazatok 96 százalékos feldolgozottságánál sem lehetett végeredményt mondani, mert a különbség mindössze 0,5 százalék volt (Obama javára). Hasonlóan szoros volt az eredmény Virginiában is.

A billegő államok esetében nem lehetett előre megbecsülni, melyik jelölt tudja elhódítani a szavazók többségét. A tucatnyi ilyen állam többségében Obama győzött, mint például az utolsók között záró Nevadában és Iowában. Már korábban eldőlt, hogy a jelenlegi elnök Michigant, Pennsylvaniát, New Hampshire-t és Wisconsint is "elvitte" a billegők közül. Észak-Karolinában Romney nyert, míg Coloradóban és Minnesotában szintén Obama.

A már biztos eredmények és az előrejelzések szerint a szenátusban a demokraták, a képviselőházban a republikánusok őrzik meg többségüket, ami megfelel a várakozásoknak.A szenátusi helyekért vívott versenyben a nem végleges adatok szerint a republikánusok három helyet elveszítenek, Ebből a demokratáknak két fős előnyük származik, mert a harmadik esetben egy függetlenként induló jelölt nyert - róla is azt tartják azonban, hogy a demokratákkal fog szavazni.

A képviselőházban megmarad a korábbi jelentős republikánus fölény, ami a ház elnöke, a republikánus John Boehhner szerint azt jelenti, hogy a választók nem akarnak adóemeléseket. Újraválasztották a képviselőház egyetlen magyar származású tagját, Andy Harrist. A republikánus Harris Maryland 1-es választókörzetében a szavazatok 16,4 százalékának összesítése alapján fölényesen, 64,6:31,7 százalék arányban győzött demokrata párti ellenfelével, John LaFerlával szemben.

Az állami kormányzók versenyében a demokraták egy államban veszítettek, a republikánusok ennek megfelelően eggyel növelték a kormányzóik számát, és Barack Obama elnök győzelmének bejelentésekor 30:16 arányban vezettek.

Obama több szavazatot kapott az ázsiaiaktól, de kevesebbet a fiataloktól

A négy évvel korábbi eredményekhez képest jelentősen növelte szavazatainak számát az ázsiai gyökerű választók körében Barack Obama. A fiatal választók közül ugyanakkor kevesebben szavaztak rá, mint 2008-ban.

A The Washington Post szerda hajnali felmérése szerint az ázsiai gyökerű - elsősorban kínai, koreai, vietnami, Fülöp-szigeteki - szavazópolgárok 74 százaléka Obamára adta le voksát. Az újság szerint ugyanez az arány négy éve csak 62 százalékos volt. Az elnök ugyanakkor 6 százalékpontot veszített a 30 év alatti fiatalok körében, akik közül most 60 százalék szavazott rá.

Akárcsak 2008-ban az újraválasztott elnök ismét jelentősen több szavazatot szerzett a nők körében. A CNN szerint a nők 55 százaléka Obamára, míg 44 százaléka Romneyra voksolt. Ezzel szemben a férfiak 52 százaléka a republikánus párti jelöltre adta le szavazatát, míg Obamára csak 45 százalék.

Óvatos derűlátás a piacokon Obama újraválasztása után

Óvatos derűlátással reagáltak a piacok Barack Obama újraválasztásának hírére. Az amerikai tőzsde határidős jegyzései egyelőre lefelé mozognak - fél százalék körüli mínuszban vannak -, ami a választást megelőző erősödés után profitkivételre utal.

Tovább gyengült a dollár is: fél kilenc körül 1,2875 dollárt ért egy euró, kora reggel ennél valamivel kevesebbet, kedden későn pedig 1,2816 dollárt. Ezzel szemben az amerikai állampapírok hozama emelkedésnek indult, ami félreérthetetlen jele annak, hogy emelkednek az amerikai államháztartási hiány finanszírozásának költségei.

A piacok figyelme a választások elmúltával éppen ennek a nagy hiánynak a csökkentésére irányul, és a befektetők ezt nem látják túl optimistán. Sokak szerint a 600 milliárd dolláros takarékossági csomag a benne foglalt drámai léptékű kiigazító intézkedések miatt akár recesszióba is taszíthatja jövőre az amerikai gazdaságot.

Soros György magyar származású amerikai milliárdos befektető örömét fejezte Obama újraválasztása miatt. "Boldogsággal tölt el, hogy Obama elnök győzött. Az amerikai választók elutasították a szélsőséges álláspontokat, megnyitva az utat a kényesebb politikai kérdések előtt" - mondta Soros.

Reményét fejezte ki, hogy a republikánusok jobb partnerek lesznek a következő években, hogy az ország elkerülje a "fiscal cliffként" (költségvetési sziklaszirt) emlegetett gazdasági helyzetet. Soros arra utalt, hogy ha a kongresszusnak nem sikerül megállapodnia a szükséges költségvetési megszorításokról, a jövő év elején életbe lépnek az automatikus egyenlegjavító mechanizmusok (600 milliárd dollárra tehető adóemelések és kiadáscsökkentések), amelyek a "sziklaszirt" széléről ismét a recesszió szakadékába sodorhatják az országot.

A Reuters hírügynökség is azt hangsúlyozza, hogy Barack Obama számára a költségvetési vita rendezése és a "fiscal cliff" elkerülése lesz a legfontosabb feladat. Közben a távol-keleti pénzpiacokon, Tokióban és Szingapúrban is gyengülni kezdett az amerikai dollár Obama választási győzelmének hírére.

Szakértő: nem volt teljesen biztos Obama győzelme

Mivel a republikánus Mitt Romney nagy hátrányt hozott be az elnökválasztás napjáig, nem lehetett teljesen biztosra venni a demokrata Barack Obama győzelmét - mondta Balogh István, a Magyar Külügyi Intézet tudományos munkatársa szerdán a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.

Balogh István elmondta, Obama néhány hónappal korábban jobban állt, Romney azonban ledolgozta hátrányát, így sikerült megszorongatnia az elnököt. Az elmúlt napok közvélemény-kutatásai azt mutatták, hogy Obamának mind országosan, mind pedig az úgynevezett billegő államokban volt egy "halovány előnye", de éppen azért, mert Romney behozta korábbi hátrányát, nem lehetett teljesen biztosra venni a végeredményt - hangsúlyozta.

Úgy fogalmazott, hogy az eredmény a billegő Ohióban akkor lehet döntő, ha országosan nagyon kicsi a különbség a jelöltek között, egyébként nem annyira számít, ki győz az államban. A legutóbbi adatok alapján Obama nagy előnnyel vezet Romney előtt, tehát a demokrata jelölt valószínűleg az ohiói elektorok nélkül is meglehetősen jól állna, így nincs értelme fellebbezniük a republikánusoknak az itteni eredmények miatt - vélekedett Balogh István.

A múlt héten az Egyesült Államok keleti partján pusztító Sandy hurrikánnal kapcsolatban úgy fogalmazott, annak ellenére, hogy az érintett területeken nehezen tudtak elmenni az emberek szavazni, sokan voksoltak. Ez elsősorban Obamának jelent sikert - jegyezte meg.

Böszörményi Nagy Gergely kampányszakértő a műsorban kiemelte, az amerikai elnökválasztási kampányok mindig drágák, de a leghatékonyabb eszköznek ezúttal is a "személyes mozgósítás" bizonyult, azaz amikor barátok és ismerősök mondják el, hogy véleményük szerint kire lenne érdemes voksolni. Ezért nemcsak a pénzről szólt a kampány - mutatott rá.

Úgy vélte, idén eredményesebb volt a kampány a közösségi médiák tekintetében, ezek révén ugyanis a jelölteknek sikerült többet megtudniuk a szavazókról, így célzottabban szólíthatták meg őket. A Washingtonban tartózkodó szakértő megjegyezte, a városban nyugodtan várják az emberek az eredményeket, de az élet nem állt meg, itt "nem szól minden" a politikáról.

A brüsszeli vezetők gratuláltak az újraválasztáshoz

Gratuláltak Barack Obama újraválasztásához az Európai Unió intézményeinek vezetői és a NATO főtitkára szerdán kora reggel. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság és Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke közös közleményben fejezte ki örömét Obama újraválasztása kapcsán.

Az Egyesült Államokat az unió stratégiai partnerének nevezve reményüket fejezték ki, hogy folytatódik az utóbbi négy évre jellemző szoros együttműködés, Brüsszel és Washington közösen lép fel a gazdasági és biztonsági kihívásokkal szemben.

"A növekedés- és munkahelyteremtés Amerika és Európa számára is kulcsfontosságú, és folytatjuk a munkát Obama elnökkel, hogy a transzatlanti piac páratlan lehetőségeit kiaknázzuk. Készen állunk, hogy folytassuk a szoros együttműködést külpolitikai kérdésekben és közös értékeink előmozdításában" - áll Barroso és Van Rompuy közleményében.

Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) elnöke közleményében a világ legszorosabb szövetségének nevezte az EU és az Egyesült Államok partnerségét, amely olyan közös értékeken és érdekeken alapul, mint a szabadság, a demokrácia, a nemzetközi jog, a jogállamiság és az emberi jogok tisztelete.

Arra is rámutatott, hogy az unió és az Egyesült Államok kapcsolata a világ legjelentősebb gazdasági relációja, a két térség a világ gazdasági kibocsátásának nagyjából a felét, a világkereskedelemnek pedig a harmadát adja. Éppen ezért az EP német elnöke minden felesleges befektetési és kereskedelmi akadály lebontását szorgalmazza, és azt reméli, hogy 2015-re létrejön a transzatlanti egységes piac.

Gratulált az amerikai elnöknek Anders Fogh Rasmussen, a NATO főtitkára is. A dán politikus szintén azt reméli, hogy a további szoros együttműködésnek köszönhetően a katonai szervezet a gyorsan változó világban is hatékony tud maradni az új fenyegetésekkel szemben.

"Európa és Észak-Amerika kapcsolata, amely azokra a közös értékekre épül, amelyek mentén szövetségünk több mint 60 éve létrejött, továbbra is erős, és továbbra is ugyanolyan fontos az euroatlanti béke és biztonság fenntartásának szempontjából, mint eddig bármikor" - vélekedett Rasmussen.

Cameron és Harper gratulációja

David Cameron brit és Stephen Harper kanadai kormányfő hazájuk nevében gratulált szerdán Barack Obamának elnökválasztási győzelme alkalmából, Jean-Claude Juncker pedig az Eurogroup nevében úgy nyilatkozott, hogy könnyebb együttműködni egy olyan amerikai elnökkel, aki már második hivatali idejét tölti.

"Szívélyes üdvözletem Barack Obama barátomnak! Türelmetlenül várom, hogy folytassuk közös munkánkat" - írta Twitter-profilján a konzervatív brit miniszterelnök, aki közel-keleti körútja keretében Jordániában tartózkodik, és éppen egy szíriai menekülttábort látogatott meg.

A szíriai határ közelében lévő, 36 ezer menekültet sátrakban és lakókocsikban elszállásoló Zaatari táborban Cameron megbeszélést folytatott ENSZ-tisztségviselőkkel.

A szintén konzervatív Harper kifejezte örömét amiatt, hogy kormánya a következő négy évben is együttműködhet az Obama-adminisztrációval a kétoldalú kereskedelem és a befektetések fejlesztése területén. "Kanada és az Egyesült Államok kapcsolata az egyik legkiterjedtebb kétoldalú kapcsolat a világon" - írta Harper közleményében.

Thomas Mulcair, a kanadai ellenzéknek, a balközép Új Demokrata Pártnak a vezetője is gratulált Obamának, és hangsúlyozta, hogy a győztes jelölt elkötelezett híve a tartós fejlődésnek. "Nagyon várom, hogy együttműködhessek az elnökkel annak reményében, hogy egy igazságosabb, zöldebb és gazdagabb világot építünk mindenki számára" - mondta Mulcair.

Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfő, az eurózóna pénzügyminisztereit tömörítő Eurogroup Szingapúrban tartózkodó vezetője még azelőtt, hogy ismertté vált Obama győzelme, azt mondta: "Az elnökök első mandátumuk idején általában a nehéz belföldi feladatokra koncentrálnak, második mandátumuk alatt viszont hajlamosak újra felfedezni az európai identitást.

Az Egyesült Államoknak és Európának szüksége van egymásra, szorosan együtt kell működnie" - mondta Juncker, aki a laoszi Ázsia-Európa csúcstalálkozóról utazott Szingapúrba.

Elsőként német és belga vezetők üdvözölték Obama újraválasztását

Guido Westerwelle német külügyminiszter nyilatkozatában annak a reménynek adott hangot, hogy Barack Obama újraválasztása új lendületet ad a leszerelésnek, valamint a világkereskedelem liberalizálásának.

A New Yorkban tartózkodó Westerwelle úgy véli, hogy az Egyesült Államok külpolitikájában nem várható számottevő változás. Kiemelte, hogy Németország mindeddig rendkívül jól együttműködött az Egyesült Államokkal. Meggyőződését fejezte ki, hogy ez a jövőben is így marad.

Üdvözölte Obama újraválasztását a belga miniszterelnök, Elio Di Rupo is, aki úgy vélte, hogy ez bátorító jelzés az Egyesült Államok és a világ jövője szempontjából. A választók egy igazságosabb és toleránsabb Amerika mellett foglaltak állást - értékelte Elio Di Rupo.

A belga kormányfő szerint a demokrata párti elnök újraválasztása lehetővé teszi, hogy Európa és az Egyesült Államok erősítse erőfeszítéseit a béke érdekében.

Kumin: Magyarország stratégiai szövetségesének tekinti az Egyesült Államokat

Magyarország továbbra is stratégiai szövetségesének tekinti az Egyesült Államokat, és arra törekszik, hogy a kétoldalú kapcsolatok változatlanul erősek maradjanak - mondta Kumin Ferenc, a Miniszterelnökség nemzetközi sajtókapcsolatokért felelős helyettes államtitkára szerdán a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.

Annak kapcsán, hogy Barack Obamát újabb négy évre megválasztották az Amerikai Egyesült Államok elnökének, Kumin Ferenc hangsúlyozta, korábban, az elnökválasztási kampány ideje alatt is többször hangsúlyozták, ez a magyar kormány fő célja, függetlenül attól, hogy lesz-e változás az Egyesült Államok vezetésében vagy sem.

Kiemelte, mivel az ország vezetésének "színezete" nem változik, így valószínűleg az alapvető irányok sem fognak, viszont néhány olyan pozícióban, amely fontos Magyarország megítélése szempontjából, várható változás, ilyen például a külügyminiszteri poszt.  A helyettes államtitkár beszélt arról is, hogy bár politikai iránya miatt a republikánus párt közelebb áll a magyar jobbközép kormányhoz, hiba lenne az amerikai pártokat teljes mértékben megfeleltetni az európaiaknak.

Frank Tibor történész, egyetemi tanár a műsorban azt mondta, az amerikaiak megosztottak több fontos kérdés, például az államadósság, a külföldi elkötelezettség, a gazdasági helyzet és a munkanélküliség tekintetében, és ezekben a témákban nagyjából hasonló méretű a demokraták és a republikánusok tábora.

Az eddigi adatok alapján a különböző választói csoportok a várakozásoknak megfelelően szavaztak, a nők, az afroamerikaiak és a kisebbségek például inkább a demokratákra - közölte.  Úgy vélte, a republikánusok a "régi vágású, fehér, angolszász, protestáns" profilt tették jelképükké, míg Obama a mai sokszínű, multikulturális, modern Amerikát sokkal jobban képes megjeleníteni retorikájában is.

A második ciklusát kezdő Obama fő feladatának a munkanélküliség és az államadósság csökkentését, a nemzetközi katonai vállalkozások számának és volumenének visszafogását nevezte a szakértő.