A szülőtől a pedagógusig mindenkire szükség van 

Bár az ADHD diagnosztizálása nem könnyű, megfelelő mennyiségű információ birtokában egyértelműen kideríthető, hogy ezzel a tünetegyüttessel van-e dolgunk.

A figyelemhiányos hiperaktivitási zavar olyan pszichiátriai kórkép, amely főként gyermekeket és fiatalokat érint, ám a betegséget még mindig nem ismerik el teljesen, így a betegek nagy része csak későn jut a megfelelő diagnózishoz. A figyelemzavarral, hiperaktivitással és impulzivitással járó tünetegyüttes kezelésének első lépése természetesen a pontos diagnózis felállítása, amit a gyermekpszichiáter végez. Az átfogó vizsgálat több részelemből áll, amelyek során a szülőktől kezdve a pedagógusokig mindenkire szükség van.

Anamnézis

Az előzmények meghatározása során, miután a panaszokat tisztázták, számtalan kérdés merül fel: mikor tapasztalták a szülők az első tüneteket? Milyen jellegű problémák tűntek fel az idők folyamán? Nyomon követhető-e a betegség például úgy, ha az óvodai/iskolai üzenőfüzet bejegyzéseit nézzük végig? Fontos segítség lehet, ha a gyermekkel foglalkozó pedagógusokat is kikérdezik, mennyit fejlődött a gyermek az elmúlt időkben, hogy teljesített a különböző felméréseken, illetve meglátásuk szerint hogy viselkedik közösségben.

Az anamnézishez szükség van minden korábbi zárójelentésre, papírra, szakorvosi ambuláns lapokra és (óvoda) pszichológusi véleményekre is, hogy teljes legyen a kép. Ne maradjon figyelmen kívül semmilyen betegség, ami akár az anyát is érintette a terhesség során, illetve amin a gyermek átesett. A legjobb, ha a kivizsgálás ezen fázisában mindkét szülő részt vesz, mivel így elmondhatják tapasztalataikat.
Vizsgálatok

Sok esetben nemcsak lelki, hanem ugyanúgy testi, fizikai vizsgálatokra is szükség van. Első körben könnyen lehet, hogy szemészeti- és hallásvizsgálati szakvéleményre is szükség lehet, majd sorra következnek azok a mérések, amelyek más, ADHD-s tüneteket okozó betegségeket is kizárnak. Végeznek képességteszteket is, hogy a gyermek erősségeit és gyengeségeit feltérképezzék, ehhez standardizált kérdőívekre van szükség. Az intelligenciahányadost szintén tesztek segítségével mérik fel, ahogy a tanulási, vizuális és auditív képességekről is ezen az úton szereznek számszerű adatokat a szakemberek. Ez utóbbiak közül néhány számítógépen oldható meg. A vizsgálatok között szóba jöhet a vérvétel, a képalkotó eljárások, illetve az EEG.
A kezelés

Az ADHD komplex kezelést igényel, ennek része lehet például az egyéni pszichoterápia, a szülői tréning, a családterápia és a gyógyszeres kezelés is. A kezelési tervet minden egyes esetben az egyéni képességekhez és problémákhoz igazítják, és ebből a szülőknek is aktívan ki kell venni a részüket. A terápia rengeteg türelmet igényel a barátoktól, pedagógusoktól is, és mindvégig nagyon fontos arra törekedni, hogy ne legyenek ésszerűtlen elvárásaink a gyermekkel szemben.