Három magyar gyerekből kettő nem tudja, hogy milyen jogai vannak - ismertette egy korábbi kutatás adatait az UNICEF Magyar Bizottság Alapítvány a gyermekjogok világnapja (november 20.) alkalmából.

Az európai uniós tagállamok részvételével készült 2009-es Eurobarometer felmérése szerint abban a kérdésben, hogy mennyire ismerik a 15 és 18 év közötti fiatalok saját jogaikat, illetve mennyire kérnek segítséget valamely joguk sérülésekor, Magyarország Hollandiával együtt a lista végén található - mondta el Gyurkó Szilvia, az UNICEF Magyar Bizottság Alapítvány gyerekjogi igazgatója kedden az MTI-nek.

A kutatás szerint három magyar gyermekből kettő nem tudja, hogy milyen jogai vannak, és a gyerekek 80 százaléka nem kért még segítséget senkitől jogainak megsértése miatt. Ennek nem az az oka, hogy nem történnek jogsértések gyermekekkel szemben, hanem az, hogy nem tudják, kihez fordulhatnak, hogyan kérhetnek támogatást.

A szervezet Gyerek, de joggal! kampányának célja, hogy minél többen ismerjék meg ezeket a jogokat, mert csak az a gyerek tudja tiszteletben tartani mások jogait, aki a sajátját is ismeri - hangsúlyozta az igazgató, hozzátéve: egyebek mellett plakátokkal, a gyermekjogi egyezmény gyereknyelvi változatával, vakok és gyengénlátók számára hangfelvétellel segítenek megismertetni a gyerekekkel és a felnőttekkel a gyermekjogot, emellett készül az egyezmény jelnyelvi változata is.

A gyermekjogi egyezményt 23 évvel ezelőtt fogadta el az ENSZ, az Egyesült Államokon és Szomálián kívül minden ország aláírta. Magyarországon 1991-ben hirdették ki.