A Debreceni Egyetem Gyermekgyógyászati Intézetében egy négynapos újszülött életét mentette meg azzal, hogy vérét - dialízissel- megtisztították a benne felhalmozódott méreganyagoktól. Magyarországon eddig még soha nem végeztek el ilyen jellegű műtétet. 

Az újszülött-koraszülött ellátásban mérföldkőnek számító, a vér méregtelenítését szolgáló beavatkozást hajtottak végre egy újszülöttön szerdára virradó éjszaka a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum (DEOEC) gyermekgyógyászati intézetében - közölte Balla György akadémikus, intézetigazgató.

Ilyen kezelést, ilyen pici babánál még sohasem végeztek Magyarországon. Az újszülött anyagcsere betegséggel jött világra Debrecenben. Orvosai már a második napon észrevették, hogy szervezetében méreganyag termelődik, ami súlyosan károsíthatja az idegrendszerét. A beavatkozás előtt országos szakmai konzultációt tartottak az orvosok, és az azonnali dializis mellett döntöttek.

Egy életet veszélyeztető anyagcsere-betegségben szenvedő néhány napos, 3 kilogramm alatti újszülöttet elsőként az országban sikerült tartós hemodialíziskezelésben részesítenünk, ezzel eltávolítottuk azt a mérgező anyagot, amely az agy számára toxikus - ismertette a beavatkozás lényegét Dr. Balla György a DEOEC Gyermekgyógyászati Intézet igazgatója. A beavatkozáson sikeresen túl vagyunk, és az újszülött is sokkal jobb állapotban van - mondta a professzor.

Az újszülött hemodialíziskezelése azért vált lehetővé, mert az egyetem számos szakembere, valamint a Fresnius hemodializáló eszköze ezt lehetővé tette. A beavatkozásban az intenzív újszülöttellátás szakemberei, nefrológusok, gyermeksebészek, aneszteziológusok, radiológusok, ultrahangos szakemberek, intenzíves és dializáló nővérek vettek részt.



Mint mondta ennek az eredménynek a nyilvánossá tételével meg akarják ismertetni a közvéleménnyel a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Gyermekgyógyászati Intézetének mérföldkövet jelentő terápiás beavatkozását. Nem csupán a családok, a hozzátartozók számára fontos, hanem a gyermekgyógyászok számára is, hogy mától kezdve ez a beavatkozás a DEOEC intenzív koraszülött-újszülött központjában rendelkezésre áll - tájékoztatott Balla György akadémikus.

A Magyarországon egyedülálló kezelést 45 szakember közös munkája tette lehetővé. Sebészek, ideggyógyászok, altatóorvosok, radiológusok és nővérek közösen dolgoztak. Az újszülött dializálásához szükséges speciális orvosi szett Németországból érkezett. A kisfiú szervezete jól reagált a beavatkozásra, jelenleg az intenzív osztályon ápolják. Orvosai szerint még hosszú gyógykezelés vár rá.

A szervezet só- víz-, és sav-bázis egyensúlyának fenntartásában illetve a mérgező anyagok eltávolításában létfontosságú vesék működése sok kórfolyamat miatt károsodhat. Ha a vesék működése kritikus szintre csökken, akkor az orvostudománynak kell beavatkoznia a páciens életének megmentése érdekében.