Október 19-én, pénteken este hét órai kezdettel mutatja be az Újszínház Nyirő József Jézusfaragó ember című művét.
 

Budapesten hetven esztendő óta a darabnak ez az első, hivatásos kőszínházi bemutatója.

Nyirő irodalmi munkáiban nyoma sincs azoknak az ideológiáknak, amellyel az életmű politikai elemzői próbálják pályafutását értelmezni -- ebben egyébként minden megszólaló egyet is ért.

Szőke István rendezése a budapesti közönség számára kevéssé ismert tájakra viszi a nézőt. Szereplők: Szarvas Attila, Koncz Gábor, Almási Sándor, Bordán Irén, Koncz Andrea, Brunner Márta, Vass György, Bicskey Lukács, Incze József és sokan mások.

Nyirő József (1889-1953) az erdélyi irodalom egyik legjelentősebb képviselője -- Tamási

Áronnal a húszas-harmincas években a nemzeti megmaradás elkötelezett hívei.

A szerző a Jézusfaragó ember című novellakötetével tört be az irodalmi életbe, a címadó dolgozatból írta később a most bemutatandó színművet.

A történet: Ajnádi Ferenc szobrászművész a Hargita hegyei közé költözik feleségével, hogy műveivel közvetlenül vegyen részt a természetben élő emberek életében.

Egy feszületen dolgozik, amelyet a templom oltára felett kellene elhelyezni, a faragott korpusz azonban nem tetszik a közösségnek, mert alkotója az emberi szenvedést, az iszonyt, a pusztulás és a pusztítás rémületét faragta meg.

Az elszegényedett művésznek nincs más útja, mint favágó munkát vállalni havasok között, ahol Üdő Márton, az „erdők száz éves öregapja” vezetésével csodálatos közösségben találja magát, ám akaratán kívül tragédiát okoz…

Az Újszínház előadása hűen követi a szerző által megírt színművet, bemutató október 19-én.

Képaláírás:
Alkalmi favágó tanfolyam az Újszínházban: a szakszerű mozdulatokat Taba Zsolt, a fejszék szakértője tanította, körötte a feszülten figyelő „tanítványok” - (balról jobbra) Almási Sándor, Szarvas Attila és Bicskey Lukács