Az Edinburgh-i Egyetem kutatói olyan technikát fejlesztettek ki, amely hatékonyabbá teheti a látható fényen alapuló adatátvitelt (VLC vagy Li-Fi). 

A technikára épülő első termékek már az idén megjelenhetnek a piacon. A D-Light nevű projekt keretében kutatók a látható fényen alapuló adatátvitel (Li-Fi) megvalósításán dolgoznak. Az első Li-Fi termékek már a jövő év elején megjelenhetnek a piacon. 

A LED fényén keresztül történő adattovábbítási technológia (melynek fantázianeve a Wi-Fi mintájára Li-Fi (azaz Light Fidelity) előnyei a rendkívüli adatátviteli sebesség és a jelentős infrastruktúra (nagyjából 14 milliárd villanykörtét használunk a Földön). Fontos pozitívuma, hogy rendkívül biztonságos, mivel az adatátvitel vizuálisan történik, azaz a falakon nem szűrődik át a szomszédba a jel. Természetesen nem csupán az internetes adatforgalom javítható általa, hanem segítségével a forgalomban résztvevő gépjárművek lámpáikon keresztül is kommunikálhatnak egymással, így a veszélyhelyzetek jelentős része megelőzhetővé válik.


Egyre nagyobb sebességgel Az új technika lehetővé teszi, hogy a látható fényen alapuló adatátvitel segítségével 1 Gbit/s-os sebességgel továbbítsák az információkat. Vevőként fotocellák, míg adóként a LED-ek szolgálnak. "Ez utóbbiak hasonlítanak a tranzisztorokra és éppen ezért nagyon gyorsan ki- és bekapcsolhatók" - jelentette ki Harald Haas, a projekt vezetője. 

A Li-Fi megoldást kínál a kapacitásproblémákra és nem kell számítani interferenciákra. Ugyanakkor, amíg a WLAN-nál elég egyetlen hotspot a teljes lakás lefedésére, addig a Li-Fi esetében minden helyiségben el kell helyezni egy adót. Haas és kollégái viszont erre is kínálnak megoldást: a LED-lámpákat használják adóként, az adatok pedig az áramhálózaton keresztül érkeznek. "Csak a meglévő infrastruktúrát használjuk fel egy olyan hálózat felépítésére, amely a vezeték nélküli adatátvitel iránt növekvő igényt elégítheti ki" - közölte a kutató. 

 Haaséknak korábban már sikerült 130 Mbit/s-os sebességgel továbbítaniuk videókat, jelenleg pedig a sebesség növelésén dolgoznak. A cél az 1 Gbit/s-os sebesség elérése. Már megalapították a Pure VLC nevű céget, amely a technikát értékesíteni fogja és még az idén elérhetővé teszik a Smart Lighting Development Kitet (SLDK), amelynek segítségével a gyártól elkészíthetik a VLC-termékeiket. Netezés és világítás egyszerre Haas már tavaly júliusban bemutatott egy videót, amely azt ábrázolta, hogy miként lehet egy hagyományos, de mikrochippel kiegészített LED-világítótest segítségével adatokat továbbítani 10 Mbit/s-os sebességgel. 

A Li-Fi a Wi-Fi-nél 10 000-szer nagyobb frekvenciaspektrumot kínál, emellett ezek a rendszerek sokkal kevesebbet fogyasztanak, így nagyobb energiahatékonyság érhető el, különösen akkor, ha a LED-lámpákat az adatátvitellel párhuzamosan még világításra is használják. A Li-Fi rendszereknek nincs szükségük antennákra, tízszer olcsóbbak, mint a Wi-Fi-s társaik, s akár kórházakban, repülőgépeken vagy ipari létesítményekben is gond nélkül használhatók. 

A technológia segítségével akár az autók is kommunikálhatnak egymással, vagy létrehozható egy beltéri navigációs rendszer is. Végül, a Li-Fi nem bocsát ki káros sugárzást, így nem kell rákos megbetegedésektől sem tartani. A berlini Heinrich Hertz Intézet munkatársai tavaly augusztusban új rekordot értek el a LED-es adattovábbításban. A szakemberek egy LED-lámpa segítségével egy helyiségen belül 800 Mbit/s-os sebességgel továbbítottak adatokat.