A körömvirág egyike a legsokoldalúbban felhasználható növényeknek a terhesség idején és a szülés után is. Készülhet belőle krém, olaj, sőt tea is. Hidratáló, fertőtlenítő és sebgyógyító hatásáról ismert. Aranyló, citromsárga- narancsvörös színű virágzata nyár elejétől késő őszig virít. 

Fészkes virágzatának szirmait, a teljes virágot, de akár a leveleket és a szárat is felhasználják. A termesztett változatok annál értékesebbek, minél több sorban találhatók a fészekben sugárzó nyelves virágok, s ezek minél sötétebb narancsszínűek. A gyűjtést ajánlatos napsütésben végezni, ilyenkor legjobb a gyógyhatása. Mivel a száraz szirmok erősen nedvszívóak, sötét bádogdobozban érdemes tárolni.

Régen még esőjósnak is hívták, mert ha reggel 7 óráig nem nyíltak ki a virágai, az esőt jelentett.

Hatóanyagai:
flavonoidok, karotinoidok, szaponinok, triterpének, illóolajok, E-vitamin, illóolajat, keserűanyagot, gyantát és természetesen színezőanyagot.


A körömvirágról elsősorban a bőrgyógyászat és a kozmetikai termékek kapcsán hallhatunk. Hatóanyagai legnagyobb mértékben a virágszirmokban találhatóak meg. A kamillához hasonlóan ez a növény is nagyon sokoldalú, mind külsőleg, mind belsőleg számtalan esetben alkalmazható.

Gyulladásgátló, antimikróbás, immunerősítő hatása a legismertebb.


Különböző bőrproblémák kezelésében egyenesen csodaszernek tekintik, különösen a szőrtelenítés után kialakuló gyulladt szőrtüszők esetében. A kozmetikai iparban hámosításra, fertőtlenítésre is használják, bőrrepedések kiváló ellenszere. A kiszáradt bőr ápolásán kívül a műtéti sebek gyógyulásában is nagyon hatásos.

Fizikai sérülések esetében a tinktúrája jól alkalmazható, mivel felgyorsítja a duzzanatok, zúzódások gyógyulását.


Alkalmazása belsőleg:
  • A körömvirág forrázata belsőleg fogyasztva serkenti a vérkeringést.
  • Izzaszt, és sietteti a kiütések kialakulását például a kanyarónál és a bárányhimlőnél.
  • Megnyugtatja, erősíti a szívet, csökkenti a vérnyomást.
  • Erősíti a nyirokrendszert, csökkenti a nyirokpangást, kiváló szer köhögés, meghűlés, vírusos megbetegedések, így influenza és herpesz valamint gombás fertőzések, köztük sarjadzó gomba ellen.
  • Használják medencetáji és bélfertőzések, többek között vékonybélgyulladás és a vérhas gyógyításánál.
  • Jótékonyan befolyásolja az emésztőrendszert összehúzó és fertőtlenítő sajátságai révén, amelyeket a benne lévő illóolajok, cseranyagok, illetve a kalendulin nevű, sárga színű gyanta okoz.
  • Alkalmazható gyomorhurut, peptikus fekély ellen, gyulladáscsökkentőnek, hurutos váladékozás felszárítására, a hasmenés és vérzés elállításában.
  • Keserűanyagai serkentik a májat és az epehólyagot, fokozzák az enzim- és epetermelést, és segítik a mérgek kiürítését.
  • Vizelethajtóként is hatékony, ezáltal kiutat biztosít a méregtelenítéshez, tisztító hatását az ízületi gyulladás és köszvény kezelésekor fejti ki.
  • Használják daganatok és ciszták, így fibrómák és petefészekciszták, valamint emlőciszták és emlői vértolulás kezelésére.
  • Kimutatható számos kórokozóra gyakorolt antibiotikus hatása.
Alkalmazása külsőleg:
  • Főleg sebfertőtlenítőként és elsősegélyszerként ismert.
  • Tinktúra, forrázat alakjában alkalmazva vagy egyszerűen a sebre morzsolva összehúzó hatásával csillapítja a vérzést, elősegíti a hegesedést, megakadályozza a fertőzést, a gyulladást és a sérült részek megdagadását.
  • Szoptatós anyukák mellbimbójára gyulladáscsökkentő hatású.
  • Alkalmas fagydaganat, aranyér, visszértágulat, fekély, ekcéma, pattanás, koszmó, ajaksömör, égés, napozás okozta leégés, rovarcsípés, szemölcs, láb- és körömgomba, tyúkszem és bőrkeményedés kezelésére.
Néhány gyakorlati alkalmazás:
  • A kenőcs és a napos időben szedett virág kipréselt leve együttesen rekord idő alatt mulasztja el a legcsúnyább operáció utáni hegeket. Vágások, karcolások, esés utáni zúzódások és lila foltok természetbarát orvosa. Eredményesen használható még felfekvések, vérömlenyek, izomrándulások, fekélyek, rosszindulatú duzzanatok esetén is. Javul a látás, ha a szemet langyos teával törölgetjük. Mellékhatás és mérgezés nem ismeretes.
     
  • Láb- és körömgombásodás ellen is kitűnően használható. A bőr felületén vagy a körmökön jelentkező gombát kenőccsel vagy friss lével (illetve felváltva) kell naponta 3-4-szer is kenegetni. Ilyenkor belső alkalmazása, tea formájában szintén ajánlott. Ismételten kihangsúlyozzuk, hogy a rendszeres és hosszabb ideig tartó alkalmazása kötelező feltétele a kívánt eredmény elérésének.
     
  • Mivel a kenőcsöt nem kifejezetten gyógyszernek, hanem gyógyhatású készítménynek tartják, általában a rendszeres használata hozza meg a kívánt eredményt. Ha a lábszáron csúnyán kitüremkednek a visszerek, minimum egy hónapon át, napi rendszerességgel kenegessük körömvirág krémmel (tehetünk rá emellett svédkeserűs borogatást is, vagy egyszerűen a krém felvitele után bekenjünk a svédcseppekkel, majd pár percen át szikkadni hagyjuk). Gyakran teljes mértékben eltűnnek a kellemetlen lila tekervények.
     
  • Ha hosszabb időn át napjában többször bekenik friss lével, a vérömlenyek is eltűnnek, csakúgy, mint az öregkori májfoltok és a pigmentfoltok. Az érdes, rákgyanús bőrfoltokat szintén megszüntethetjük vele. - Legújabban az amerikai kutatóorvos, dr. Drwey mutatott rá a körömvirág rákellenes gyógyhatására, igen jó eredményekről számolt be. Rákjellegű daganatok és fekélyek, csontszú, combfekély, valamint elmérgesedett, gennyező, nehezen gyógyuló sebek esetén is segítenek a körömvirág és zsurlófű főzetével történő lemosások (1:1 arányban keverjük őket). Fél liter vízhez egy púpozott kanál teakeveréket adunk.
     
  • Nem egy orvos szállt síkra a körömvirág rákellenes alkalmazása érdekében, és manapság már az onkológiai szakirodalom is említést tesz róla. Maria Treben asszony számos orvos sikeres rákellenes körömvirág kísérletét említi Egészség isten patikájából című könyvében. Ajánlott a tea és a napos időben szedett virág préselt levének rendszeres és hosszú ideig tartó belső és külső alkalmazása. Ilyen jellegű használatát feltétlenül meg kell beszélni a kezelőorvossal.
Hatása lelkünkre:
Erőt és derűt áraszt magából ez a szívós, régi virágunk, melegséget sugall napsárga szirma. Ajánlott nehezen barátkozó, ismerkedők, szexuális zavaroktól szenvedők esetében is. A narancsszín árnyalatait kedvelők életvidám, jókedvű, tettre kész emberek, ontják magukból a szeretetet és gyengédséget – ha Ön csak szeretne közéjük tartozni, egy körömvirág-terápia ételdíszítésként a vajaskenyérre szórva, egy kedves kis csokor az asztalra, szárított virágdísz a falra, egész évben jókedvre deríti majd.


Hatása testünkre:
  • A narancsszín a mellékvesére hatva emeli a fizikai energiát, növeli az étvágyat, így akik hízni szeretnének, tartsanak egy csokor körömvirágot étkezőhelyükön. Segíthet a máj, a hasnyálmirigy problémákban, erősítő hatású a vérszegénység kezelésében.
     
  • A Nap éltető színe jelenik meg a körömvirágban, így idegrendszerünket és emésztőszerveinket serkentve, másodlagos hatásként optimizmussal tölt el.
     
  • A Napfonat csakra, a Solar plexus, a vegetatív működés székhelye sárga színű, rajta keresztül hatással lehetünk a vegetatív eredetű zavarokra.
    Normalizálja az alacsony vérnyomást és a rezignáltság, ihlettelenség érzéséből segít kikászálódni.
     
  • A sárga szín szeretete derűs, nyílt, intelligens, öntudatos jellemre utal, aki bátran kezdeményez, problémáit felvállalja, megoldja és másoknak jó példát képes mutatni.
     
  • A sárga szín elutasítása előfordul veszteség érzet kísérőjelenségeként, lehangolt, pesszimista, búskomorságra hajló emberek esetében. Megoldásként szóba jöhetnek enyhébb árnyalatú fajták a díszkertben.

Körömvirág receptek


- Tea: púpozott evőkanálnyi körömvirághoz adjunk negyed liter forró vizet
- Ülőfürdő: egy kádnyi vízhez tegyünk négy maréknyi friss növényt
- Lemosás: fél liter vízhez keverjünk egy púpozott evőkanálnyi virágzatot.
- Alkoholos oldat: egy marék növényt egy liter pálinkában hagyjunk állni két hétig

Lábfürdő
A körömvirág és a zsálya antibakteriális hatású, s egyben nyugtatja a sebes lábak irritált bőrfelületét.
Hozzávalók: 30 g zsályalevél, 30 g körömvirág, 30 g apróbojtorjánfű, 2 teáskanál almaecet, víz igény szerint.
A vizet felforraljuk, hozzáadjuk a gyógynövényeket és az almaecetet. Kihűlés után áztassuk benne lábunkat, majd alaposan töröljük meg, és körömvirágkenőccsel krémezzük be.

Égési sebre

A kisebb nyílt sebek és sérülések gyógyulását segíti elő a körömvirágvaj.
Hozzávalók: 70 g körömvirág, 100 g vaj
A lehetőleg frissen szedett virágokat szétmorzsoljuk, és ráöntjük az olvadt vajat. A keveréket gőz fölött kb. 70 fokra melegítjük, és többször megkeverve 20 percig állni hagyjuk. Ezt követően egy kendőn gondosan átszűrjük. Mikor kihűlt, kenjük vékonyan a gondosan megtisztított sebre.

Zsíros arcbőrre
A körömvirág vértisztító hatóanyagai a bőr gyulladt pattanásait, mitesszereit is gyógyítják.
Hozzávalók: 100 ml desztillált víz, 20 g körömvirág, 20 ml mandulaolaj, 100 mg semleges alapkrém.


A forralt vizet a virágokra öntjük. Lefedve hagyjuk kihűlni. Finom szűrőn átszűrjük, közben a virágokat jól kinyomkodjuk. Hozzákeverjük az olajat. Az olajos-vizes keveréket gondosan elvegyítjük az alapkrémmel, simára keverjük, és porcelántégelybe tesszük.

Kiszáradt kézre
A körömvirág megpuhítja az érdes, durva bőrt, enyhíti a bőr gyulladásait, és begyógyítja a kisebb sebeket.


Hozzávalók: 1 marék körömvirág, 100 ml olívaolaj, 20 g méhviasz, 4 csepp citromfű-illóolaj. A szárított körömvirágot az olajjal együtt lábosban forrásig hevítjük, és 20 percig gyenge tűzön főzzük. Átszűrjük, a virágokat jól kinyomkodjuk. Hozzáadjuk a méhviaszt, és kis lángon, lassan megolvasztjuk. Levesszük a tűzről, és addig keverjük amíg sima krémet kapunk. Közben hozzáadjuk az illóolajat. Tégelyben, hűvös helyen tároljuk