A Magyar Nemzeti Múzeum ebben az évben fő témájaként a hungarikumokat a jellegzetes tárgyi, anyagi és szellemi nemzeti értékeinket választotta. Így a speciális magyar észjárást, ötletgazdagságot és tudást mutatjuk be: azaz szellemi hungarikumainkat.
Az időszaki- és kamarakiállításokat, a fellépőket, a tárlatvezetéseket mind annak szellemében alakítottuk, hogy minél átfogóbban megismertessük a szellemi értékeinket, örökségünket. Az olimpiai évben megnézhetik az Ötkarikás magyarok – olimpiai sikerek, aranyak, pillanatok című olimpikon-relikviákból, emlékekből – Mizsér Attila, Plank Gábor és Kiss Boldizsár magángyűjteményéből – és megörökített pillanatokból álló kiállításunkat. Megmutatjuk a Honfoglalók temetőjét, itt új XI. századi leleteket láthatnak. Megtekinthetik a művészet és tudomány találkozását a Gömböcökön – a magyar keljfeljancsikon – keresztül, látványos katonai bemutatót láthatnak, a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola Virtuális gardróbjába nyerhetnek betekintést és meghallgathatják a Vajda Gipsy Koncertzenekart, akik egy tokiói cigányprímással zenélnek együtt, és még több színes, magyar program várja őket. Késő este, kiváló muzeológusunk fáklyás sétára kíséri az érdeklődőket, a Múzeumkertben. Családi programokra, tárgykészítésre már 17 órától várjuk azokat, akik karszalagjukat elővételben megveszik a helyszínen. Aki szombat 16 óráig váltja meg karszalagját, múzeumi kiadványainkból választhat, aki pedig szombaton 16 és 18 óra között vásárolja meg nálunk a Múzeumok Éjszakájára érvényes belépőjét, (korlátozott létszámban) bejuthat a Nemzeti Múzeum üveg-, kerámia és porcelángyűjteményébe.
Budapesten a rendezvény egységes karszalagbelépővel látogatható, amely a felnőttnek 1500 Ft-ba, a gyermekeknek 600 Ft-ba kerül. 6 éves kor alatt a belépés ingyenes. A karszalag belépést biztosít a csatlakozott budapesti intézmények minden programjára és feljogosít az állandó és időszaki kiállítások megtekintésére is.
A Magyar Nemzeti Múzeum honlapja: www.mnm.hu
A rendezvény honlapja: www.muzej.hu
További információk és interjúigények jelzése:
Kiss Nóra
+36 30 85 480 85
Katonazenekari térzene és díszelgés – 18 óra – Múzeumkert
MH Támogató Dandár 32. Nemzeti Honvéd Díszzászlóalj, Nemzeti Honvéd Díszegység állományából válogatott Különleges Díszelgő Csoport fegyverforgató bemutatója és az idén ötven éves MH Központi Zenekar koncertje Csizmadia Zsolt ezredes vezényletével.
Vajda Gipsy Koncertzenekar és Yukako Furudate – 18 és 21 óra – Díszterem
A Vajda zenészdinasztia által alapított zenekar tagjainak egy része a 100 tagú Cigányzenekarban is játszik, a többi zenész is konzervatóriumot, zeneakadémiát végzett művész. A művészeti vezető, Vajda Barnabás, a Magyar Köztársaság Bronz Érdemkereszt kitüntetettje. A zenekar célja a zenei kultúra széles körű terjesztése, a klasszikus, autentikus folklór és a koncertmuzsika magas színvonalú interpretálása. A zenekar rendszeresen turnézik Magyarországon és a nagyvilágban.
Yukako Furudate
1966-ban született Japánban. Diplomáját 1987-ben szerezte a tokiói Zeneakadémián. 1994-ben hallott először cigányzenét és látott élőben cigányzenekart játszani. Megvette a híres cigányprímás, Berki László cd-jét, melynek nyomán egyedül, hallás után kezdte el tanulni a cigányzenészek játékstílusát. Két év múlva Berki László és cigányzenekara ismét Japánban turnézott. Ekkor bemutatta a zenekar tagjainak mindazt, amit a hangfelvételek nyomán hallás után megtanult. A zenészek elragadtatással hallgatták a játékát. Mindannyian szinte az 1800-as évek végén élt, híres magyar cigányprímás, Cinka Panna reinkarnációját látták benne. Yukako ekkor elhatározta, hogy magyar cigányzenészektől akar tanulni. Magyarországra jött, ahol kedvenc cigányzenekarának egyik tagja, Vajda Barnabás bemutatta Boros Lajos prímásnak. Kettejük irányításával tökéletesítette hegedűjátékát.
Berec Péter – Klasszikus dallamok tangóharmonikán – 23 óra – Díszterem
Szlovákiában, Kassán született. Zenei tanulmányait a kassai konzervatóriumban kezdte. Jelenleg a besztercebányai Zeneművészeti Akadémia hallgatója harmonika-szakon. 2005 óta tagja a Toccata akkordeon együttesnek, amellyel több helyen koncerteztek. Kiemelkedő a 2006-os vatikáni fellépésük, XVI. Benedikt pápa audenciája alkalmából. 2007–2008-ban tagja a zempléni akkordeon triónak, amellyel Szlovákiát képviselve, újévi koncertet adtak Brüsszelben az Európai Unió parlamenti képviselőinek. 2009 őszén mint szólista komolyzene kategóriában első helyezést ért el a „Zene határok nélkül” tehetségkutató versenyen. Dunaszerdahelyen a „SZMAZE” (Szlovákiai Magyar Zenészek Egyesülete) versenyén a legjobb zenész díjat nyeri el.
2010–2011 tanévben ösztöndíjasként a Liszt Ferenc Zeneakadémián folytatta tanulmányait, és lehetőséget kapott a Budapesti Operettszínház zenekarában, a Koldusoperában és a Kaukázusi krétakörben, valamint a Veszprémi Színház zenekarában.
Kónya István – Magyar reneszánsz lantmuzsika – 24 óra – Történeti kiállítás 2. terem
Kónya István lantművész 1989–1994 között a Hágai Királyi Konzervatórium (Hollandia) barokk tanszakán tanult Toyohiko Satoh-nál reneszánsz- és barokklanton valamint arciliuton és chitarronén. Az első magyar lantművész, aki lantdiplomával rendelkezik. Szólistaként, kísérőként és különböző zenekarok tagjaként Európa és Amerika számos országában koncertezik. 1993 óta rendszeresen tanít lantot hazai régi zene kurzusokon. 1996-1998 között a Szombathelyi Régi Zene Nyári Akadémia, 2006–2008 a Győri Nemzetközi Lant- és Gitárfesztivál, 2005–2009 a Savaria Régi Zene Műhely lanttanára és művészeti vezetője. Számos Budavári Lantestek című koncertsorozatában mintegy félszáz hangversenyt adott a Budapesti Történeti Múzeum Gótikus Termében. A Ballo Ongaro című műsor a 16. századi lantmuzsika legjavából kíván egy bő válogatást nyújtani, különös tekintettel a közép-kelet-európai udvarok zenei terméséből.
Gesualdo Kamarakórus – Népdalfeldolgozások – 21 óra – Lapidárium
Az együttest 2000 novemberében Stimecz András karnagy alapította, aki tanulmányait a Janus Pannonius Tudományegyetemen és a Liszt Ferenc Zeneakadémián folytatta, jelenleg a Bethlen Gábor Gimnázium ének-zene tanára, karvezetője. 2009-ben a Pécsi Nemzetközi Kamarakórus Versenyen „Igényes művekkel való kórusnevelés” különdíjban részesült.
A repertoár főleg reneszánsz mise-, motetta- és madrigálirodalomból, valamint 20. századi kórusművekből áll, de énekelnek minden korszak és földrajzi terület kórusirodalmából.
2003-ban a III. Kodály Zoltán Kórusversenyen „kamarakórus” kategóriában 2. helyezést értek el. 2011-ben Riminiben megrendezett nemzetközi kórusversenyen 4. helyezettek lettek. Még abban a hónapban megszerezték az Országos Kórusminősítés legmagasabb, „Hangversenykórus” fokozatát.
Valcer Táncstúdió – 21 óra – Díszterem
1990-ben történt megalapítása óta a táncművészettel foglalkozik Debrecenben. Tagja a versenytánc-mozgalom országos szervének, a Magyar Táncsport Szakszövetségnek. Az egyesület taglétszámát, eredményeit tekintve országos szinten is a kiemelkedő klubok közé sorolható.
0 Megjegyzések