A francia kultúrát és nyelvet ünneplik két napon át Kalocsán. E rendezvény kettős küldetése tagadhatatlan: a francia kultúra, a nyelv és a művészetek népszerűsítése mellett Kalocsa szülötte Schöffer Miklós emléke előtt is adózunk – kezdte megnyitóbeszédét Tamás Eszter. A gyűjtemény igazgatója azt is elárulta, hogy a Párizsban élő és alkotó Schöffert a Francia Akadémia Szépművészeti tagozatának negyven halhatatlanja közé választották.

A kétnapos rendezvény megnyitóján Simon Zoltán, Kalocsa alpolgármestere személyes élményeivel köszöntötte az egybegyűlteket. – Édesapám magyar–francia szakos tanártanoncként több éven át Franciaországban élt, és színes élményei, különleges történetei máig a fülembe csengenek. Az ő lelkén átszűrt élménybeszámolók hatására magam is menthetetlenül megszerettem azt az országot és különleges művészeti világot – kezdte beszédét Simon Zoltán.

Simon Zoltán említést tett köszöntőjében az 1982-ben Kalocsán felavatott, a buszpályaudvar mellett álló több mint 20 méter magas Chronos-8 fénytoronyról is, mely mint fogalmazott: a művészet, az esztétikum és a mérnöki munka csodája, ami vizuálissá tette a város életét, lélegzetét és csodálnivalóvá ezt a különleges művészeti ágat.

Az alpolgármester a megnyitón megragadta az alkalmat arra, hogy elmondja a város hosszú távú fejlesztési tervei között, azaz a Kalocsa Szíve programban helyet kapott a torony ismételt életre keltése. A város fontosnak tartja értékeink megőrzését, fejlesztését és világhírűvé tételét, épp ezért kiemelt figyelemmel fordulunk e képzőművészeti alkotás felé is, és működőképessé tételével adózunk az alkotó életműve előtt. A kalocsaihoz hasonló Schöffer-torony egyébként még a világ hat pontján található és olyan városokat köt össze, mint Kalocsa, Párizs, Metz; Bonn, Los Angeles, München, Liége. 

A francia napok idén is minden érdeklődést kielégítve Schöffer életművének bemutatása mellett a francia divat, a sport, az irodalom és a történelem mellett, természetesen az egyes művészeti ágakat is felvonultatta. Ennek részeként nyitott meg az 1936-ban Debrecenben született, de élete jelentős részében Párizsban élő és alkotó Joseph Kadar festő, grafikus, szobrász, fotóművész, lapszerkesztő, műgyűjtő és múzeumalapító kiállítása. A 40 év Párizsban című tárlaton az alkotó linómetszeteit, papír kollázsait, elektrografikáit és fotóit ismerhette meg a közönség.