Már évszázadok óta tudjuk, hogy a kutyáknak különlegesen érzékeny a szaglásuk, ezért lettek társai a vadászoknak, a robbanóanyag- és kábítószer-keresőknek. Egy nemrégiben megjelent amerikai tanulmány szerint a kutyák a tüdő- és az emlőrák felderítéséből is kivehetik a részüket.

Még 1989-ben vált híressé az az eset, amikor egy kutya „figyelmeztette” a gazdáját annak melanomájára, mert állandóan a bőrdaganatot szimatolta. Most három labradorral és két portugál vízikutyával végeztek kísérletet, amelynek során bebizonyosodott, hogy a kutyák a betegek leheletéből igen nagy pontossággal tudják jelezni a rák jelenlétét.

A kutyák szaglószervei igen érzékenyek. Különbséget tudnak tenni olyan bonyolult vegyületek között, amilyeneket az emberi lehelet tartalmaz – írják a tanulmány szerzői. Itt olyan illékony szerves vegyületekről van szó, amelyeket a tüdő- és emlőrákos betegek leheletébe gázkromatográfiás vagy tömegspektroszkópos elemzéssel azonosítottak, de az emberi technológia elmaradt a négylábúak képességei mellett. A kutyákat hagyományos jutalmazó módszerrel képezték ki arra, hogy különbséget tudjanak tenni 55 tüdőrákos, 31 emlőrákos beteg, valamint 83 egészséges kontrollszemély lehelete között. A kutyák szagérzékelő képességének érzékenysége összehasonlítva a biopszia által megerősített hagyományos diagnózissal csaknem teljesen megegyezett.

                                                                                                          Kató Marianna