Támogassa munkánkat!

Újabb kontinenseken hódít a grafikai biennálé

Az I. Székelyföldi Grafikai Biennále kiállítása Csíkszeredában, háttérben a díjnyertes alkotás.

 Áttekinthetőbb lesz a kortárs grafika a II. Székelyföldi Grafikai Biennálé nyomán, ugyanis idén a nemzetközi versenykiállításra több alkotó több munkát küldött be, mint két évvel ezelőtt.
 Nemrégiben ült össze a nemzetközi zsűri, hogy a Nemzetközi Grafikai Szemle – II. Székelyföldi Grafikai Biennáléra beérkezett alkotásokat első alkalommal értékelje.A versenykiállításra 850 munka reprójával neveztek, amelyből a pályázati kiírás szempontjai szerint a zsűri 270 alkotást választott ki az első körben, ezeket láthatják majd a tárlaton, illetve a katalógusban. Hamarosan a nyertes alkotók és alkotások listája felkerül a biennále honlapjára, és valószínű, hogy néhány reprót is meg lehet ott tekinteni. Zökkenőmentesen zajlott az internetes előzsűrizés, ahogy Siklódi Zsolt grafikus a verseny kurátora lapunknak elmondta, kiértesítették a nyerteseket és most zajlik a munkák postázása.A mezőnnyel kapcsolatosan kifejtette, nagyon erős, százzal több munkával jelentkeztek, mint a tavalyelőtt, és amit még fontosabbnak tart, hogy a világ több országából neveztek.

„Nagyon örülünk, hogy a nagy grafikai hagyományokkal rendelkező Lengyelországból is neveztek biennálénkra, hisz a Krakkói Grafikai Biennále húszéves már, de egzotikus országokból, mint India, Örményország, Irán vagy Japán is érkeztek alkotások reprói. Gyakorlatilag Ausztrálián és Afrikán kívül minden kontinensről – beleértve Amerikát is – érkeztek nevezések. Oroszországból is jóval többen jelentkeztek, mint két évvel ezelőtt. Számunkra ez azért fontos, mert így a kortárs grafika sokkal nagyobb keresztmetszetére bírhatunk rálátással, és átfogóbb összegzéseket végezhetünk arról, hogy hol áll ma ez a művészeti ág” – véli Siklódi.Továbbá a kivitelezés, vagyis a technikák szempontjából is szélesebb a paletta, mint az első biennále esetében. „Az olyan hagyományos grafikai technikák mellett, mint a linómetszet, rézkarc vagy litográfia, a kísérleti kategóriában megjelentek a mai modern technikai eszközökkel készített alkotások is. Itt említésre méltók a számítógépes grafikusrajzok és C printek is” – tudtuk meg a zsűri összegzéséből.Az előzsűrizés a reprók alapján történt, a kiválasztott munkákat április 20-ig kell eljuttatni a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központba, ahol a zsűri április 27-án gyűl össze, hogy a  legjobb alkotások díjazásáról döntsön.A zsűri elsősorban a kiírás feltételeit vette figyelembe, hogy a két kategóriába beküldött alkotások  feleljenek meg a maximális méreteknek és a sokszorosító grafikai technikákban használatos módszereknek, valamint hogy az alkotó is eleget tegyen a meghirdetett feltételeknek.
A szűrés után esztétikai szempontból értékelték az alkotásokat. Górcső alá vették a munkák eszmei mondanivalóját; hogy milyen esetleges új utakat mutathatnak a mai kortárs grafika területén stb. A zsűrizés során minden alkotást kivetítettek videóprojektoron keresztül, és valamennyit értékelték a fenti szempontok figyelembe vételével. A zsűri – tagjainak szakmai véleményére alapozva – szavazással döntött minden beérkezett grafikáról.A díjátadó gálát a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházban tartják május 18-án, ez egyben a III. Székelyföldi Napok megnyitójának is számít. Természetesen ezt követően Csíkszeredába és Marosvásárhelyre is elhozzák a nemzetközi biennálé tárlatát. Másfelől szintén újdonság, hogy idén mindhárom megyeszékhelyen egyéni tárlattal mutatkozik be az I. Székelyföldi Grafikai Biennálé fődíjasa, Fürjesi Csaba.

Timár Judith

"Ahogy egy hangskála is csak akkor teljes, ha a földi basszusok s a mennyei "magas" hangok együtt szólnak benne, s a színek is csak akkor, ha az anyag tunya szürkésbarnája, az energiák szenvedélyes vöröse s a szellem bíbora együtt izzik: a szeretet is akkor teljes, ha benne van az Ember teste, lelke, szelleme."

Megjegyzés küldése

Újabb Régebbi

Cikk alatti hirdetés