Koszorúzással és emlékműsorral emlékeztek meg az 1848-49-es forradalomra és szabadságharcról csütörtökön.

Az ausztriai magyar egyesületek és egyházi gyülekezetek, valamint a bécsi magyar kulturális intézet és a bécsi magyar nagykövetség rendezvényén mintegy kétszázan vettek részt az ausztriai magyarság köréből.
Szalay-Bobrovniczky Vince bécsi nagykövet köszöntőjében kitért a budapesti megemlékezésekre is. A Magyarország elleni európai uniós eljárásokban elfoglalt osztrák álláspontra utalva kijelentette: nem csak Lengyelország és Litvánia, de Ausztria is kiállt Magyarország mellett. "Ez lehetőség arra, hogy kapcsolataink kedvezőbb korszakba lépjenek" - tette hozzá. A nagykövet köszönetet mondott az Ausztriában élő magyaroktól kapott támogatásért.
Kovács István történész, volt krakkói főkonzul ünnepi beszédében úgy fogalmazott, alig van olyan más olyan történelmi esemény, amelyhez annyira személyes volna a négy-öt emberöltővel későbbi generációk kötődése, mint amennyire a magyaroké 1848-49-hez.
Történelmi visszatekintésében úgy értékelte, 1848-ban valódi "történelmi rendszerváltozás" ment végbe. A vívmányok között kiemelte a törvény előtti egyenlőség kimondását és a jobbágyfelszabadítást. A forradalom "alkotmánya", az áprilisi törvények Európában példa nélküli széles körben biztosítottak szavazati jogot. A történész kijelentette, mindezekre tekintettel nem igaz az az állítás, hogy a magyar népnek nincsenek demokratikus hagyományai.
Beszédében hangsúlyozta azt is, hogy a forradalom lehetőségeit a magyar fél szeptemberig csak a törvények biztosította lehetőségek között igyekezett kihasználni. Csak V. Ferdinándnak a trónról való 1848 decemberi puccsszerű eltávolítása, s Ferenc József trónra kerülése után "lett visszavonhatatlanul a fegyvereké a szó" - mondta.
Az ünnepséget megelőzően az Ausztriai Magyar Szervezetek és Egyesületek Központi Szövetsége, a 72. Széchenyi István cserkészcsapat, az Europa Club, valamint Szabó Csaba a Collegium Hungaricum tudományos igazgatóhelyettese koszorút helyeztek el Petőfi Sándornak az intézetben álló szobránál.
Az emlékműsort követően az est a 80 huszár című film vetítésével folytatódott, majd pódiumbeszélgetést tartottak a film rendezőjével, Sára Sándor Balázs Béla- és Kossuth-díjas rendezővel.
kpk \ khg
MTI 2012. március 15.