A következő Filozófiai Kávéház jövő hét hétfőn (aug. 15.) lesz a szokásos helyen, a Latinovits Irodalmi Kávézóban 19 órakor lesz.
A téma: Mi a felvilágosodás?

IMMANUEL KANT
VÁLASZ A KÉRDÉSRE: MI A FELVILÁGOSODÁS?

A felvilágosodás kilábalás a magunk teremtette kiskorúságból, merészség arra, hogy ne mások vezessenek, hanem a saját értelmünkre támaszkodjunk („Habe Mut, dich deines eigenen Verstandes zu bedienen!”)
Kiskorúnak, tehát mások által vezetettnek lenni azért csábító sok ember számára, mert kényelmes állapotot jelent. Ezáltal nehézzé válik a felnövés, hiszen járatlan utakra kellene lépni, és a merészség ehhez nem sokakban van meg. Könnyebb feladata van egy közösségnek, mert benne mindig akad olyan, aki felkarolja a közösség egészét.
Mindezen dolgok alapfeltétele a szabadság, mégpedig az ész korlátlan használatának szabadsága. Nem elég eszünket magánhasználatra felhasználni. Az a tudós azonban, aki írásaival a világhoz szól, a maga nevében beszél, eszét nyilvánosan használja.
A nép feletti gyámkodás nem alapulhat megváltoztathatatlan hitvallásra, mert ez gátolja a tévedésektől való megtisztulást és a felvilágosodás előrehaladását. Ezért meg kell engedni, hogy a fennálló renddel kapcsolatban minden polgár, ha akar, kritikával éljen.
A törvénykezés a népakaratot szimbolizálja, ezért nem uralkodhat felette despotikus módszerekkel. Noha nem élünk még felvilágosodott korban, a felvilágosodás korában már igen. A szabadság szelleme terjed, és nem veszélyezteti a közösség rendjét. A kiskorúságból való kilábalás sarkallatos pontja a vallásszabadság kérdése. Az a fejedelem, aki a vallási kérdésekben nem ír elő kötelezettségeket alattvalóinak, felvilágosult uralkodó.
A kifejlődőben lévő szabadság eszméje elterjed a nép körében, rábírja a polgárokat a szabad gondolkodásra, és rábírja végül az államhatalmat is, amely számára előnyössé válik, ha polgáraival méltóságteljesen bánik.