Sokan mindent megpróbálnak, hogy elkerüljék az influenzát, mégsem sikerül, ugyanakkor néhány ismerős vagy barát simán megússza. Ennyire szerencsések lennének? Nem feltétlenül szerencséről van szó, sokkal inkább arról, hogy bármilyen keményen próbáljuk is elkerülni, az influenza a génjeinkben van.
Mindezt alátámasztja egy brit önkéntesekkel végzett kísérlet i, melyből kiderült, hogy egyes emberek genetikailag hajlamosabbak arra, hogy elkerüljék a megbetegedést, míg másokat szinte minden évben ledönt a lábáról az influenza. Utóbbiaknak lehet jó hír, hogy ez a felfedezés egy általános kezelés kifejlesztéséhez vezethet.
A kutatók egészséges személyeket oltottak be influenzavírussal, és öt napig figyelték a fejleményeket. Az alanyok fele megbetegedett, a többiek azonban nem mutattak tüneteket. A megfigyelés alatt nyolcóránként vizsgálták a géneket a tesztalanyok vérmintáiban. Azokban, akik megbetegedtek, már 36 órával a tünetek megjelenése előtt akut gyulladás alakult ki bizonyos géneken. Ez a genetikai jellemző a legsúlyosabban megbetegedett személyekben volt a legerőteljesebb. Azokban viszont, akik nem betegedtek meg, egy teljesen más genetikai jellemző aktiválódott.
A kutatók ezt a jellemzőt „stressz-elleni válaszként” értelmezték, amely azt mutatja, hogy az alanyok szervezete aktívan leküzdi a vírust. Ez a felfedezés pedig új utat nyit arra, hogy a szakemberek új módot találjanak az influenza korai kimutatására, és megelőző intézkedéseket tehessenek, mielőtt a legsúlyosabb tünetek jelentkeznek.
Ugyanakkor ez a felfedezés más fertőző betegségekre is pozitív következményekkel járhat, és olyan halálos betegségek korai kimutatását is lehetővé teheti, mint az ebola.
0 Megjegyzések