A miniszterelnök köszönetet mondott a magyar diplomáciai karnak az elmúlt egy évben végzett munkáért a külképviselet-vezetői értekezlet nyitó napján. A Külügyminisztériumban hétfőn megrendezett diplomáciai eseményen Orbán Viktor azt mondta: az euró és az európai gazdaság nem kerül ki a folyamatos támadások fókuszából a következő 8-10 évben.
Nehéz körülmények között kellett végezniük a munkájukat, hiszen minden kormányváltás nehezíti az alapvetően a folytonosságra épülő diplomácia munkafeltétel rendszerét - kezdte beszédét a megjelentekhez szólva Orbán Viktor. A soros EU-s elnökség mellett, Önöknek egy olyan világrendben kellett képviselniük a magyar nemzeti érdekeket az elmúlt egy évben, melyben az állandóság és a kiszámíthatóság a legkevésbé sem volt jellemző - mondta.
A miniszterelnök hangsúlyozta: mindig elismeréssel és megbecsüléssel nézünk fel azokra, akik külföldön képviselik országunkat, hiszen egy jól működő diplomáciai karnak a legkevésbé sem általános képességekkel kell rendelkezniük.
A miniszterelnök reményét fejezte ki, hogy a diplomaták az önállóan meghozható döntéseiket nagyobb biztonsággal hozzák majd meg a mai találkozó és a nagyköveti értekezletet követően.
Természetesen minőségjavulásra van lehetőség, de a diplomáciai kar azt a teljesítményt, amit a magyar állam elvárt, megbízhatóan és tartósan hozta - jelentette ki.
Az ország megerősödve került ki az uniós elnökségből - húzta alá Orbán Viktor, hozzáfűzve: meg kell azonban érteni, hogy milyen, a magyar nemzetpolitika számára fontos tendenciák zajlanak a világban. A következő időszak meghatározó eleme a pénzügyi válság mélyülése és tartóssá válása. Arra kell felkészülnünk, hogy az euróválság és az ahhoz kapcsolódó reálgazdasági válság - elemzések szerint - nem múlik el, az európai gazdaság pedig nem kerül ki a támadások középpontjából az elkövetkező nyolc-tíz esztendőben. A magyar belpolitikának ebben az erőtérben is el kell végeznie a munkáját - szögezte le.
Egy ország világgazdasági pozícióját a következő tíz évben az aktuális költségvetés hiánya, az államadósság szintje és gazdasági növekedésre való képessége határozza meg. Az előrejelzések szerint a közép-európai térség pozíciói javulnak fognak a következő időszakban - hiszen az említett mutatók optimizmusra adnak okot -, azonban ebből a szempontból Magyarország nem tartozik Közép-Európához. A hiányunk valamivel magasabb, mint Szlovákiáé, Csehországé, Lengyelországé, vagy a Balti-államoké, de az elmúlt év már javulást hozott. Különösen fontos - mondta -, hogy a 2012-es költségvetésben megvédjük a három százalék alatti hiányt, az államadósságot csökkentsük, a növekedési teljesítményünket pedig szintén közelebb vigyük az említett országokéhoz.
Európában olyan kormányzati politikák rajzolódnak ki, melyeket Magyarország az elmúlt egy évben megvalósított, Korábban össztűz alá vett magyar intézkedések időközben az európai gazdaságpolitikai menedzsement bevett eszközeivé váltak, azonban a miniszterelnök szerénységre kérte a megjelenteket. A miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy a bankadót már tizenkét ország vezette be, és a költségvetés stabilitása érdekében több helyen különadókat is kivetettek. A munkaalapú gazdaságot is számos miniszterelnök magáévá tette, országspecifikus interpretációban.
Nyilvánvalóvá válik Nyugat-Európában is, hogya következő években a politikai stabilitás lesz a legnagyobb érték. Ebből a szempontból óriási előnyünk van, mind a diplomáciában, mind a gazdaságpolitikában, hiszen a kétharmados felhatalmazás által Európa legstabilabb vezetése működik Magyarországon - közölte. Orbán Viktor rámutatott, hogy a nyugdíjrendszer átalakítása miatt is sokat kellett magyarázkodni, időközben azonban több ország is hasonló ösvényre lépett. A magyar non-ortodox eszközök lassan „mainstream”-mé válnak az európai gazdaságban.
Az őszi ülésszakban az államadósság csökkentés politikáját folytatni fogjuk, hiszen „parancsolat-erővel fogalmazzuk meg azt a tételt, hogy addig, míg az államadósságot nem tudjuk hetven, majd hatvan százalék alá vinni, addig Magyarország nem távolodott el az euró-övezet veszélyzónájától.” Hasonlóan, a háromszázalékos költségvetési hiányt minden eszközzel tartanunk kell - jelentette ki a miniszterelnök. A kormányfő kitért arra is, hogy a Kormány nem fog változtatni azon politikáján, miszerint tíz év alatt egymillió munkahelyet szeretne létrehozni. Kifejtette, hogy közfoglalkoztatás keretében már az előttünk álló évben is várhatóan két-háromszázezer ember fog munkába állni.
A miniszterelnök felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar gazdasági érdekekkel ellentétes az európai egységes adózás, ezért minden ilyen jellegű törekvést vissza kell utasítani.
Régen volt olyan nehéz időszaka a magyar politikának, mint a most ősszel kezdődő lesz. A „görög-úttal” kapcsolatban Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy feltétlenül el kell kerülni, hiszen rendkívüli és közvetlen veszélyeket rejt magában, a válság pedig egyenesen a magyar szuverenitást veszélyezteti.
Az ősz kifejezetten harcos és küzdelmekkel teli lesz, de a várható konfliktusokat is vállalni fogjuk - hangsúlyozta a kormányfő Magyarország megújításának következő lépései, a devizahitelesek megsegítése és a felső- és közoktatás átalakítása kapcsán. Ki kell használni azt a lendületet, melyet a politikai élet az új alkotmány megalkotásával vett, végig kell menni a kétharmados törvények világán és azokat meg kell alkotni. Orbán Viktor úgy fogalmazott: január 1-től egy szerkezetében megújult Magyarországnak kell folytatnia a szuverenitásáért folytatott küzdelmet.
A következő tíz év Európában nem a konszolidáció és a békés építkezés tíz éve, hanem a pénzügyi és gazdasági válság elleni harc korszaka lesz. A mutatóink segítségével Magyarországnak a sikeres közép-európai országcsoporthoz kell tartoznia, a szövetségkötések versenyébe be kell kapcsolódnunk, a külpolitika nemzeti értelmezése pedig kívánatos és elvárt a jövőben is - foglalta össze gondolatait a kormányfő.
(kormany.hu)
0 Megjegyzések