A csecsemők bőre jóval védtelenebb nem csak a kórozókkal, hanem a szintetikus vegyszerekkel szemben is, ezért nem mindegy, hogy ruhájukat hogyan és mivel tisztítjuk. Mivel a hagyományos mosószerek gyakran irritálhatják a babák bőrét, ezért érdemes megfontolni az olyan organikus tisztítószerek használatát, mint például a mosódió - írja a Házipatika.com.
A babaruhamosás alapjai
A babák ruháit, ágyneműit és textil pelenkáit minden esetben mosni kell, még akkor is, ha egy adott darab teljesen új és még nem használta senki. A gyártás során különböző vegyszer maradékok bújhatnak meg a textilszálak között, illetve a szállítás és tárolás közben is könnyen szennyeződhetnek. Nem csak az első mosásnál, hanem legalább a baba fél éves koráig ügyelni kell arra is, hogy a textíliáit magasabb hőfokon tisztítsuk, mint a sajátjainkat, figyelembe véve az adott ruhán található mosási információkat.
A babák szintetikus vegyszerekkel szembeni sérülékenysége miatt nem javasolt a hagyományos mosószerek használata, hiszen a csecsemők bőre sokkal vékonyabb a felnőttekénél. A gyermekek szarurétegének legfelső - nedvességet tartó - rétege fokozatosan, vastagszik, éppen ezért komolyabb védelemre csak 15 éves koruk környékén tesznek szert. Éppen ezért a ruházatban maradó apró mosószer szemcsék, vagy illatanyagok az izzadás során kioldódva leginkább a csecsemőknél okozhatnak irritációt, bőrallergiát vagy ekcémát, amelyek akár tartóssá is válhatnak.
Érdemes a szintetikus vegyszerek helyett megfontolni például a mosószóda vagy a mosódió használatát, amelyekkel megelőzhetjük, vagy akár meg is szüntethetjük a már megjelenő tünetek mértékét. Mosást követően a csecsemők textíliáit javasolt az első félévben kivasalni, vagy kigőzölni - elérhetőek már gőzölős mosógépek is - ami nem csak puhítja az anyagokat, hanem a magas hőfok miatt hatékonyan fertőtleníti is.
A mosódió nem okoz irritációt
A szintetikus mosószerek egy kiváló alternatívája a mosódió. Az indiai szappanfa (Sapindus Mukorossi) termésének szaponinokban gazdag héja, amely a vízzel kölcsönhatásba lépve kötik meg a zsírokat és szennyeződéseket, ezáltal tökéletes alkalmazható a hagyományos mosószerek helyett. A mosódió teljes mértékben környezetbarát megoldás, amely hipoallergén, antibakteriális hatású, hiszen a hagyományos mosószerrel ellentétben nem tartalmaz foszfátokat és tenzideket, amelyek könnyen bőrirritációt okozhatnak a babáknak.
Célszerű megoldás a teljes család textíliáit mosódióval mosni, hiszen ha ugyanazt a mosógépet használjuk szintetikus szerekkel is, akkor annak maradványai a berendezésre tapadva átkerülhetnek a babaruhákra. Éppen ezért mielőtt megkezdenénk a mosódió használatát, érdemes előtte megtisztítani a mosógépünket a vegyszerektől és az egyéb lerakódásoktól az erre a célra kifejlesztett, mosódió őrleményt tartalmazó organikus szerekkel.
Nincs szükség öblítő szerre
Az öblítőszerek használata nem javasolt az első fél évben, de a későbbiekben is megfontolandó, hiszen a hagyományos készítmények erőteljesen irritálhatják a baba bőrét. Elérhetők azonban olyan mosódiós labdák, amelyeket természetes mikroorganizmus kultúrával kezeltek, így segítenek abban, hogy a ruhák öblítőszer nélkül is hosszú időn keresztül képesek legyenek megőrizni kellemes illatukat. A mosódiós labdák használata roppant egyszerű: csak a gépbe kell dobni, mint egy mosókapszulát és már indulhat is a mosás.
A hagyományos mosódiók és a mosódiós labdák előnyei közé tartozik, hogy többször használhatóak, így gazdaságos megoldást jelentenek, ráadásul mellettük még vízlágyító szerekre sincs szükség, hiszen a bennük található szaponin ellátja ezt a feladatot is. Jól használható a közepesen szennyezett, színes ruhákhoz, a makacsabb szennyeződéseknél pedig foltkezelő szerek jelenthetnek megoldást. Használat után elég, ha kivesszük a mosógépből és a következő alkalomig hagyjuk kiszáradni.
0 Megjegyzések