A száraz bőrre jellemző tünetek sok ember mindennapjait megkeserítik: a viszketés, a feszülés és az érdes tapintás egyaránt jelentősen ronthatja a komfortérzetünket - írja a Házipatika.com.
Létezik azonban hatékony megoldás a problémára! A bőrszárazság lényegében azt jelenti, hogy a bőr nem képes kellő mértékben megtartani a nedvességtartalmát. Ezáltal a bőr mint a szervezet külső védelmi eszköze érzékenyebbé és védtelenebbé válik a környezeti behatásokkal szemben. Mindennek pedig végeredményben komolyabb problémák, sebek és fertőzések lehetnek a következményei.
Mitől alakul a bőrszárazság?
A nemkívánatos állapot hátterében számos tényező állhat, így például a genetika, hiszen egyéni adottságainktól is nagyban függ, mennyire hajlamos a bőrünk a kiszáradásra. Emellett a környezet is erősen hozzájárulhat a panaszok megjelenéséhez: a téli hideg, szeles időjárás és az alacsony páratartalom éppúgy kártékony lehet, mint a túlzásba vitt napozás nyáron.
Az életkor előrehaladtával rendszerint egyre szárazabbá válik a bőrünk, a mindennapokban pedig az elégtelen folyadékpótlás illetve az ásványianyag- és vitaminhiány is hozzájárulhat a bőrszárazság kialakulásához. Mellékhatásuk miatt egyes gyógyszerek, továbbá tisztításhoz használt vegyszerek, nem elég körültekintően megválasztott kozmetikumok, a medencékben, uszodákban alkalmazott klór, valamint a túlzottan gyakori fürdés és kézmosás mind-mind ártalmassá válhatnak.
Szintén érdemes megemlíteni, hogy a száraz bőr akár súlyosabb betegségek fennállását is jelezheti. Természetesen számos bőrbetegség előidézhet ilyen jellegű tünetet, mint a pikkelysömör (pszoriázis) és az ekcéma, vagy éppen a gyermekek körében jellemző atópiás dermatitisz, de ezek mellett cukorbetegség, pajzsmirigy-alulműködés vagy a vesék működési zavara is állhat a probléma mögött.
Mit tehetünk a bőrszárazság ellen?
A kezelés első lépését a szárazságot kiváltó tényezők megszüntetése jelenti, amennyiben ez lehetséges. Fontos tehát, hogy törekedjünk az ideális folyadékpótlásra, valamint szervezetünket megfelelően lássuk el vitaminokkal és ásványi anyagokkal, főként vassal, A-, C- és D-vitaminnal, illetve B-vitaminokkal. Öltözködésünk révén megvédhetjük magunkat az időjárás viszontagságaival szemben, párásító készülék használatával pedig optimális páratartalmat alakíthatunk ki az otthonunkban.
A következő lépés a bőr rehidratálása, amire számos testápoló készítmény kapható a boltokban és patikákban. Érdemes olyan terméket választani, amelyben nincsenek irritáló anyagok. Amennyiben a bőrszárazság a rendszeres kezelés és a vélt kiváltó tényezők kerülése ellenére sem javul rövid időn belül, úgy mindenképpen érdemes bőrgyógyászhoz fordulni a problémával.
0 Megjegyzések