Európában minden korábbinál több magányos terrorakció történt az elmúlt hónapokban, ezért óvatosságra inti a Külgazdasági és Külügyminisztérium az öreg kontinensen utazókat. Különösen azokat inti óvatosságra, akik Nyugat-Európába tervezik a nyaralásukat, őket arra kérik, hogy regisztráljanak a konzuli szolgálat weboldalán, hogy baj esetén minél hatékonyabban tudjanak segíteni nekik.
A brit tanácsadó kormányszervezet, az FCO azonban pontos minősítéseket adott az egyes európai államokról, piros színnel jelölve azokat, ahol a terrorfenyegetettség az átlagosnál lényegesen nagyobb.

– Mind az európai, mind az Európán kívüli biztonsági helyzet az elmúlt évtizedeket nézve most a legrosszabb. A 2015-ös párizsi terrortámadás óta Európában több mint háromszázan vesztették életüket és mintegy ezren megsérültek terrortámadások során. Aki utazást tervez, nagy óvatossággal és körültekintéssel járjon el az úti cél kiválasztásakor, rövid külföldi tartózkodás esetén is regisztráljanak a konzuli szolgálat honlapján, és a várost is adják meg, ahol tartózkodni fognak – közölte a Blikk kérdésére a minisztérium sajtóosztálya. A külképviseleten dolgozó kollégák így tudják, hogy az adott térségben hány magyar tartózkodik, terrortámadás, természeti katasztrófa esetén kiket kell keresni. A segítségnyújtás tehát így a leggyorsabb és leghatékonyabb. – Nyomatékosan felhívjuk a külföldre utazók figyelmét a szükséges utasbiztosítások megkötésére – tették hozzá.

Azt azonban, hogy konkrétan melyik európai országok a legveszélyesebbek, nem árulták el, csak annyit mondtak: a honlapjukon minden országról találhatók információk és biztonsági tanácsok. Az első kategóriába sorolt országokba egyáltalán nem javasolja a KKM a beutazást, míg a kettes kategóriánál a beutazás fokozott biztonsági kockázattal jár. A két listára a közkedvelt európai úti célok közül egyedül Törökország került fel. A biztonságosnak minősített országok közül Ausztria, Belgium, Hollandia és Németország adatlapján tüntették fel a regisztráció fontosságát. Nagy-Britanniánál nem, annak ellenére, hogy az elmúlt hónapokban épp ott csapott le többször is az Iszlám Állam.

– Nem gondolom, hogy félnünk kellene. Statisztikailag még mindig nagyobb az esélyünk meghalni egy autóbalesetben, mint terrortámadás áldozatává válni – jelentette ki Gyarmati István biztonsági szakértő. – A regisztrációt jó ötlet, bárhová is utazik az ember. Akkor is hasznos, ha például elveszítjük a telefonunkat, és az otthon maradó rokonok nem érnek el.

Jó a regisztráció

A világ országaiban általában épp az ellenkező esetben kérnek regisztrációt: azoknak az adatait rögzítik, akik beutaznak. Ilyen regisztrációs rendszer működik az Egyesült Államokban, Oroszországban és több délkelet-ázsiai országban.