Moszul bevétele nagyon sok emberáldozattal járhat – állítja több német lap. Az Iszlám Állam ugyanis rendkívül sok csapdát és bombát helyezett el a városban, ráadásul szervezete a veszteségek ellenére is érintetlen maradt, és bevételei is maradtak bőven. Ha kutyaszorítóba kerülnek, az viszont nagy baj lehet.
Házról házra történő kemény harcra kell felkészülni Moszulban az Iszlám Állam (IÁ) ellen – jósolják német lapok, mint a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) és a Die Welt. Az első iraki csapatok elérték a város határait, legalábbis a saját állításuk szerint, valamint a CNN amerikai hírtelevízió információi alapján, bár a német lap (FAZ) maga is érezhetően óvatos a friss harctéri jelentésekkel kapcsolatban.

Annyi bizonyos, hogy október 17-én kezdődött az észak-iraki város visszafoglalása elleni hadművelet, ami nagyon fontos lépése lehet az Iszlám Állam elleni harcoknak. (A témáról már sokszor írtunk, ezeket az írásokat érdemes elolvasni.) Annak ellenére, hogy a pozitív hozzáállást szívesen alkalmazzák mindenféle hadi propagandában, mégis általános az az álláspont a fő vonalú német sajtóban, hogy város bevétele nem lesz éppen egy fáklyásmenet.

Különösen ijesztő a Die Welt cikke, amely „Miért fenyeget Moszulban példátlan vérfürdő” címmel jelent meg. A cikk lényege, hogy a síita Has-al-Sabi milícia is beavatkozott a harcokba, természetesen ugyanúgy Allah nevében, mint a szunnita Iszlám Állam. A kérdés, hogy hagynak-e menekülési útvonalat a terroristáknak, mert ha nem, annak valószínűleg sok ezer ártatlan áldozata lesz majd – állítják.

Hogy van-e, lesz-e ilyen folyosó, arról korábban egymásnak ellentmondó jelentések jöttek, a többségük szerint igen, az iraki csapatok legalábbis terveztek ilyet. Éppen ezt a folyosót veszélyezteti állítólag az említett síita milícia, és – a Frankfurter Allgemeine megfogalmazása szerint – ezzel a második Aleppót, egy aleppói jellegű kilátástalan poklot idézhet elő.

A korábbi városostromok során, például Falludzsában és Ramadiban volt ilyen folyosó, az Iszlám Állam harcosainak volt hová visszavonulniuk. Moszulban azonban állítólag minden korábbinál komolyabb védelmi intézkedéseket tesznek az IÁ harcosai, rengeteg aknát, robbanó csapdát, alagutat, robbanó járművet, öngyilkos terroristát készítettek elő.

Moszulnak nem csak stratégiai, katonai és gazdasági jelentősége van, de még szimbolikus is: 2014-ben itt kiáltotta ki az Iszlám Állam nevű terrorszervezet vezetője a kalifátust. A város korábbi 3,5 milliós lakosságának pedig állítólag még a fele ott maradt. Állítólag csak 4-5 ezer IÁ-s harcos védi a várost, de eddig példátlan védelmi intézkedéseket tettek, például a Tigris folyó mindkét partján 350-350 autóbomba várja a nemsokára következő támadást.

A cikk szerint hiába öltek meg az utóbbi időben az Iszlám Állam 43 vezetőjéből 42 személyt, a szervezet működésképes maradt, és anyagi forrásai sem merültek ki, most is havi 250 millió dollár bevétele van.

Az érintett polgári lakosok nagy száma miatt sokan attól is tartanak, hogy a Moszul bevételéért folytatott harcok egy újabb, komoly menekülthullámot indíthatnak el Európa felé.