Különös megjelenésű, fémes meteoritot talált a NASA marsjárója, a Curiosity – írja a Science Alert tudományos portál.
A Mars felszínén viszonylag sok meteorit található. Ez két dolognak köszönhető elsősorban. Egyrészt a bolygó légköre vékony, így a becsapódó űrsziklák nem égnek el teljesen. Másrészt a vörös planéta közel fekszik az aszteroidaövhöz, így sok „égi látogatója” akad.
A most felfedezett 4 centiméter széles meteorit megjelenése azonban minden szempontból különleges – olyan, mintha valaki mesterségesen lecsiszolta volna a felszínét. Az objektumon megfigyelhető mély barázdák arról tanúskodnak, hogy a meteorit a múltban egy bizonyos ideig olvadt állapotban volt.
A „Tojáskő” névre keresztelt szikladarabról a Curiosity készített közeli képet, amit a NASA kutatói ezt követően részletesen tanulmányozhattak.
Így alakulhatott ki
Az eredmények alapján a meteorit nagy valószínűséggel nikkel és vas ötvözetéből épül fel, ami arra enged következtetni, hogy valójában egy, az aszteroidaövből származó objektum magja lehet. Az aszteroidaöv tagjait a leggyakrabban a Jupiter gravitációs ereje löki a Mars felé.
A fémes objektum feltehetően akkor olvadt meg, amikor belépett a Mars atmoszférájába. Amikor elérte a felszínt, idővel ismét megszilárdult. Ez a folyamat a kutatók szerint magyarázhatja a szokatlanul sima felszínt és a furcsa barázdákat.
Űrsziklák kincsestára
A marsi meteoritok tanulmányozása azért is fontos a kutatók számára, mert számos olyan űrbéli objektum vizsgálatára nyílik lehetőség, amik a Föld jóval sűrűbb légkörében teljesen elégnének.
A Curiosity jelenleg a Mount Sharp néven ismert régió környékét rója, és olyan bizonyítékokat keres, amik egykori marsi élet jelenlétére utalhatnak.
0 Megjegyzések