Világszerte kétmilliárd gyerek lélegzik mérgező levegőt – derül ki az ENSZ gyermekalapja, az UNICEF által hétfőn közzétett jelentésből.
A vegyszerek károsíthatják a gyerekek tüdejét, agyát és más létfontosságú szerveiket is.
Az UNICEF műholdfelvételek és a demográfiai adatok összevetéséből vezette le a jelentésben szereplő adatokat.
Évente 600 ezer, ötévesnél fiatalabb kisgyerek hal meg a szennyezett levegő okozta megbetegedésekben.
Dél-Ázsiában 620 millió, Afrikában 520 millió, Kelet-Ázsiában, főleg Kínában további 450 millió gyerek szív be nap mint nap mérgeket a levegővel.
Egy mongol kislány megpróbáltatásairól beszél:
- Amikor iskolába megyek reggel, általában nagyon nagy a szmog. Néha, amikor átmegyek az úton, nem tudom megmondani, hogy a lámpa zöld vagy piros. A szmogtól kapar a torkom.
Az UNICEF jelentése felhívja a figyelmet arra, hogy a mérgező levegő a gyerekeknek sokkal jobban árt, mint a felnőtteknek, mert ők kétszer olyan gyorsan lélegeznek, viszont ideg- és immunrendszerük sérülékenyebb.
A legtöbb, mérgeket belélegző gyerek India északi részén és a környező országokban él. 300 millió gyerek világszerte olyan súlyosan szennyezett levegőt kénytelen belélegezni, melyben a káros anyagok koncentrációja több mint hatszorosan haladja meg az egészségügyi határértékeket.
Újdelhiben azonban, ahol sokan szemétégetéssel próbálják magukat melegen tartani, harmincszorosan haladja meg a levegő károsanyag-tartalma a WHO által megszabottat.
0 Megjegyzések