Határozottabb fellépésre van szükség Kínával szemben, amely épp azon van, hogy felvásárolja Európa kulcságazatait, írta Sigmar Gabriel véleménycikkében. A német alkancellár szerint Kína épp bevásárlást tart Európában, és ha a kontinens nem tesz valamit, Peking mindent megvesz tőle.
Kína épp bevásárlókörúton van egy hosszú listával a kezében, amelyen olyan fontos cégek neve olvasható, amelyek hozzásegíthetik Pekinget stratégiai léptékű technológiákhoz – írta Sigmar Gabriel a Die Welt című lapban. A német szociáldemokrata párt elnöke szerint Kína ugyanakkor megakadályozza a nyugatiak részvételét a saját cégeiben, így védve nemzetgazdaságát, ezért az Európai Uniónak fel kell lépnie a nagy étvágyú és ambiciózus sárkány ellen. Németország törvényei nem teszik lehetővé, hogy egyszerű gyanú vagy feltételezések miatt megakadályozzák valamely magáncég felvásárlását, kivéve ha az az energiabiztonságot, a védelmi szektort vagy a pénzügyi biztonságot érinti.
Sigmar Gabriel főként a technológiai cégek felvásárlása miatt írta meg cikkét. Az év első felében 24 német céget vásároltak meg a kínaiak, október végéig ez a szám 47-re emelkedett, összesen 10,3 milliárd euró értékben. Ez abszolút rekord, az eddigi csúcs az egy évvel korábbi volt, akkor 29 céget vásároltak meg a kínaiak. Persze nemcsak Németországról van szó, Kína Franciaországban, az Egyesült Királyságban, Spanyolországban, Svájcban is nagyon aktív, márpedig itt piacvezető technológiai cégekről van szó, amelyek élen járnak a kutatás-fejlesztésben, és iparági aggodalmak szerint Kína gyakorlatilag aprópénzért hozzájut a fejlesztések eredményeihez.
Szakszervezetek demonstrálnak áprilisban Berlinben a keleti térnyerés ellen
Ezzel együtt az európai technológiai társaságoknak egyre nehezebb együttműködniük a kínaiakkal, mert a hazai cégeknek juttatják a fontos megbízásokat, nem a külföldieknek, így a szinte teljesen nyitott európai gazdaságok hátrányba kerülnek az irányított kínai piacon.
De nem csak a technológiai cégekről van szó. Bizonyos iparágak, amelyek Európához kötődnek, csak itt élnek igazán. Ilyenek például a luxuscikkek, a drága órák, táskák, ékszerek, borok, ruhák gyártói, ahol a kínaiak étvágya szinte kielégíthetetlen. A kínaiak vásárolták meg a luxustermékek 31 százalékát. Egyre terjedő gyakorlat, hogy az ilyen gyártók kínaiul beszélő munkatársakat keresnek, és az sem titok, hogy az elit termékek egy részét is Ázsiában gyártatják.
Európának nincs túl sok mozgástere, legfeljebb a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) plénuma előtt tud valamit tenni, hogy megakadályozza a kínai térhódítást. Kína ugyanis arra számít, hogy megkapja a „piacgazdaság” titulust a nemzetközi szervezettől, tizenöt évvel azután, hogy felvételt nyert a WTO-ba. Sigmar Gabriel szerint azonban ez nem eldöntött tény, „ki kell érdemelni” a megkülönböztető státust, így lehetséges, hogy Európa megakadályozhatja a kínai térnyerést.
0 Megjegyzések