Ahogy szorul a hurok, az Iszlám Állam fegyveresei leborotválják szakállukat és civil ruhában menekülnek az iraki városból.
Egy szemtanú elmondta, a dzsihádisták teljesen megváltoztatták külsejüket, el akarnak vegyülni a helyiek között, majd megszökni a városból. Több szemtanú is elmondta, hogy a városban eddig a dzsihádisták jóváhagyásával tevékenykedő szíriai kereskedők a hadművelet kezdete óta egyik napról a másikra eltűntek.

Az iraki kormányerőket már mindössze öt kilométer választja el Moszul sűrűn lakott, belső kerületeitől.
A városban nincs internet, egyetlen tévéadás sem fogható. A városban már tisztán hallható a fegyverek zaja, és az Iszlám Állam ellen harcoló nemzetközi koalíció harci gépei is mind alacsonyabban húznak át a város fölött. Mind a helyiek, mind amerikai katonai források arról számoltak be, hogy az Iszlám Állam sok fegyverese elhagyta Moszul keleti részét, és a várost kettészelő Tigris folyó nyugati partjára vonult vissza.

Az iraki kormány 25 ezer embert mozgósított a város visszafoglalására, az Iszlám Államnak pedig mintegy 3–5000 fegyverese lehet még Moszulban. A legnagyobb gondot a házilag készített pokolgépek és a szélsőségesek által alkalmazott gerillataktika okozza az előrenyomuló kormányerőknek. A robbanóanyaggal megrakott autókat ráadásul újabban nem vezetik a nyílt utcán kilométereken át, hanem lesből támadnak velük, az utolsó pillanatban, meglepetésszerűen kihajtva, épületek takarásából vagy belsejéből.

Moszulban és környékén körülbelül 1,5 millió ember él. Az ENSZ adatai szerint eddig mintegy kilencezren menekültek el a harcok elől. „Egyelőre kevés a menekült, mert a Moszulért folyó igazi csata még nem kezdődött el. Hatalmas menekültáradatra számítunk, és a nemzetközi közösség által küldött segítség elmarad a korábban ígérttől. Ha semmi nem változik, katasztrófa lesz” – hangsúlyozta az iraki hadsereg egyik magas rangú tisztje.

MTI