Pozitív példaként említi az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a Magyarországon 2011-ben bevezetett népegészségügyi termékadót, avagy ahogy a köznyelvben emlegetik, a chipsadót.
Ha a kormányzatok megadóztatják a cukros italokhoz hasonló termékeket, csökkenthetik a szenvedést és életeket menthetnek meg. Ezzel csökkenthetnék az egészségügyi kiadásokat is, és több forrásuk lesz az egészségügyi beruházásokra - foglalt állást Douglas Bettcher, a WHO illetékes igazgatója.

Magyarország, a pozitív példa

A nemzetközi szervezet azért preferálja az egészségtelen anyagokat tartalmazó italok és élelmiszerek specifikus adóztatását, mert felméréseik szerint az hatékonyabb fegyver lehet a hagyományos forgalmi adónemeknél. Két pozitív példát is említettek ezzel kapcsolatban: Mexikót és Magyarországot.

Hazánkban az üdítőitalok esetében a 25 százaléknál kisebb gyümölcstartalmú és deciliterenként 8 grammnál több cukrot tartalmazó termékeket terheli az adó, az energiaitalokat pedig akkor, ha koffeintartalmuk deciliterenként meghaladja a 10 milligrammot.

Drasztikusan nő az elhízottak aránya a világban

Az adatok azt mutatják, a világ felnőtt népességének 39 százaléka túlsúlyos, ami több mint duplája mint 1980-ban mért arányoknak. A gyerekek esetében még rosszabb a helyzet, a 15 éven aluliaknál ugyanis megnégyszereződött az érintettek száma.

Gondolta volna? Brit kutatók szerint a fiatalkori elhízás akár nyolc (!) évvel is megrövidítheti az életet.

Ami a cukrot illeti, arra az emberi szervezetnek tápanyagbevitel szempontjából nincs is szüksége. A WHO ezért azt javasolja, napi körülbelül hat teáskanálnál ne is fogyasszunk többet. A problémát pedig az okozza, hogy ennél a mennyiségnél egy átlagos kis dobozos üdítőben is több cukrot tartalmaz.