Ötszáz év után emelték le athéni kutatók a Jézus sírját fedő márványlapot. Hamarosan azt a kőlapot is megpillanthatják, amelyen a Megváltó teste feküdt.
Legalább ötszáz éve fedte márvány azt a sírt, amelybe a hagyomány szerint Jézust temették, ám nemrég görög tudósok felnyitották a jeruzsálemi Szent Sír-templomban található nyughelyet. A kereszténység legszentebb helyeként számon tartott sír fedőlapját 1555 óta bizonyíthatóan senki nem emelte le, de valószínűbb, hogy évszázadokkal korábban nyitották fel utoljára.
A National Geographic tudósítása szerint most az athéni Nemzeti Műszaki Egyetem kutatói végeznek feltárást a sírhelyen egy négymillió dolláros restaurációs projektben. A munkákat részben II. Abdullah jordán király finanszírozza. Korábban ez a csoport restaurálta az isztambuli Hagia Sophia székesegyházat és az athéni Akropoliszt is.
A feltárásban részt vevő Fredrik Hiebert régész a lapnak arról beszélt, hogy miután leemelték a sírt fedő márványlapot, meglepődtek azon, hogy alatta milyen sok töltőanyagot találtak. A tudós szerint még hosszas vizsgálatokra van szükség, de végül eljuthatnak addig a kőfelületig, amelyen a hagyomány szerint Jézus teste feküdt.
A keresztény hagyomány úgy tartja, a keresztre feszítés után Jézust egy mészkőbarlangban helyezték nyugalomra, ahol az akkori szokásoknak megfelelően egy falba vájt, polcszerű nyughelyre fektették. Három nappal később azonban a sírhoz látogató asszonyok már nem találták a helyén a testet.
A feltárás a kutatók szerint egyedülálló lehetőség arra, hogy megvizsgálják Jézus nyughelyének eredeti felszínét. A kő elemzése nemcsak arra szolgál, hogy a sírhely eredeti formájáról fogalmat alkossanak, hanem segít jobban megérteni, hogyan vált kultuszhellyé a sírhely, miután Nagy Konstantin császár édesanyja 326-ban megtalálta.
0 Megjegyzések