1956. október 23-án az elégedetlen nép soraiban művészek, sportolók is az utcára vonultak, hogy akár életüket is áldozzák a magyar szabadság oltárán. Akadt, aki később menekülni volt kénytelen, mások börtönben végezték, de volt olyan is, aki nem csak lelkében, de a testében is máig magában hordja a XX. század egyik legsötétebb időszakának emlékét...
Puskás Öcsi halálhírét keltették
Puskás Ferenc világklasszis válogatott labdarúgónkról 1956. októberének utolsó napjaiban terjedt el az álhír, miszerint életét vesztette. A vészjósló pletyka nem részletezte a tragédiát, de több sajtóorgánum is feldobta a legenda eltűnésének ügyét. Szerencsére Öcsi sértetlenül vészelte át a forradalom véres napjait.
Darvas börtönbe került kiszabadított bátyja miatt
Darvas Iván, a 2007-ben elhunyt Nemzet Színésze a forradalom kitörése előtt már alaposan megfigyelt személy volt, mint a rendszer ellensége. Bátyját 1956. nyarán börtönözték be politikai okokból. A forradalom kitörésének napján Darvas elhatározta, hogy kiszabadítja testvérét a váci börtönből. A felkelés leverése után azonban őt magát is elfogták, éveket töltött a rács mögött, ahogy pályatársa, Sinkovits Imre is, aki október 23-án a Petőfi-téren a Nemzeti dalt szavalta el.
Aknaszilánkkal a fejében él Dózsa
Dózsa László színművész október 23-án, a harcok első hírére az utcára sietett társaival. 14 éves volt, és házilag gyártott molotov-koktélokkal támadt a bevonuló orosz tankokra. Miután sortűz alá vették őket, egy golyó a nyakán találta el, majd egy tojásgránát robbant mellette. Életveszélyes sérülésekkel vitték kórházba bajtársai, ahonnan a rabkórházba szállították. Kihallgatása során annyira megverték, hogy a klinikai halál állapotába került. A Fiumei úti temető tömegsírjából húzta ki két sírásó, ahova élettelennek hitt testét dobták. A kádári megtorlást is azért úszta meg, mert kartonján az szerepelt: elhunyt.
Társát mentette az Oscar-díjas filmrendező
Szabó István 1956-tal kapcsolatos szerepvállalása 2006-ban lett ismert, amikor az Oscar-díjas Mephisto rendezőjéről kiderült, hogy a forradalom utáni években jelentéseket írt kollégáiról a III/III-as csoportfőnökség elődjének. Szabó először azt vallotta, akkori barátját, a fiatal Gábor Pált akarta megvédeni ezzel, s csak azért jelentett, hogy a rendező hallgatót fel ne akasszák a felkelésben való fegyveres részvételért. Később bevallotta: valójában magát mentette. Feltehetően megzsarolták.
0 Megjegyzések