A láz jótékony folyamat: segíti az immunrendszer működését, és akadályozza a kórokozók szaporodását. Éppen ezért nem is szükséges minden esetben csillapítani, legfeljebb akkor, ha emiatt rosszul érezzük magunkat. Az alábbiakban ehhez ajánlunk néhány kíméletes, természetes módszert.
Cickafark
Készítsünk teát: 2 deci forró vízbe szórjunk egy evőkanálnyi cickafarkot, és áztassuk 10 percig. Leszűrve, langyosra hűtve igyunk belőle egy-két csészényivel, amíg izzadni kezdünk. A gyógynövény hatóanyagai tágítják a pórusokat és serkentik a verejtékezést, ami felgyorsítja a láz lefolyását.
Bodzavirág
A bodzavirágból készült tea szintén elősegíti az izzadást, ráadásul, ha a lázat megfázás okozza, a betegség egyéb tüneteit, például a túlzott nyáktermelődést is enyhíti. Egy evőkanálnyit szórjunk forrásban lévő két deci vízbe, 15 perc áztatás után szűrjük le. Naponta háromszor is fogyaszthatjuk.
Gyömbér
Az első kettő gyógynövényhez hasonlóan a gyömbér is serkenti a verejtékezést, s ebből is készíthetünk teát. Elkészítéséhez fél teáskanál őrölt gyömbérgyökeret szórjunk egy csészényi forrásban lévő vízbe, majd szűrjük le, s langyosan fogyasszuk.
Cayenne-bors
Szórjunk Cayenne-borsot az ételünkre, vagy együnk hozzá erős paprikát. Mindkettőnek a csípősséget adó kapszaicin biztosítja a gyógyerejét, amely felgyorsítja a vérkeringést, fokozza az izzadást.
Vizes zokni
Népszerű régi gyógymód: lefekvés előtt melegítsük fel a lábfejünket forró vízben, majd áztassunk vékony pamutzoknit hideg vízbe, csavarjuk ki, és vegyük fel. Végül húzzunk rá egy pár száraz vastag zoknit. Ezzel a lábfej vérkeringését serkenthetjük, ami segít enyhíteni a lázat.
Mustár
Vegyünk mustáros lábfürdőt: adjunk literenként egy evőkanál mustárport egy lavórnyi forró vízhez, és áztassuk benne legalább 10-15 percig a lábunkat.
Lemosás
Mosakodjunk langyos vízbe (28–30 °C) mártott szivaccsal. A meleg területeken, mint például a hónaljnál, ismételjük többször is – a párolgó víz ugyanis csökkenti a testhőmérsékletet.
0 Megjegyzések