Egyre több gyerekkorú kerül a brit hatóságok látókörébe, akik az iszlám radikálisok lehetséges célpontjai között tartanak számon. Emberi jogi szervezetek szerint viszont a megfigyelési program nem vezet eredményre.
A londoni kormány a 2005 júliusi terrortámadás után hozott terrorizmus-ellenes intézkedéseinek része volt egy olyan megfigyelő program létrehozása, amelynek keretében például az iskolák jelenthették a hatóságoknak azokat a diákokat, akikről azt vélelmezik, hogy szélsőséges eszmék iránt fogékonyak lehetnek – írta az orosz RT portál. Egy év alatt 75 százalékkal, 4611-ra nőtt a programba bekerültek száma, köztük fele 18 év alatti, de napi egy olyan esetről tudni, amikor kilenc évesnél fiatalabbak kerülnek megfigyelés alá.
A Prevent néven futó programot sok bírálat éri. Emberi jogi szervezetek szerint a muzulmán fiatalok bizalmatlanságát növeli iskolájukkal, tanáraikkal szemben az olyan esetek, amikor az egyik diák pólóján olvasható arab nyelvű feliratot értelmezte rosszul tanára. Egy másik esetben azért került bajba egy középiskolás, mert a Gázában lévő vízhiányra figyelmeztető szórólapokat osztogatott az iskolában.
A program támogatói viszont kiemelik, hogy az Iszlám Állam által megcélzottak körében egyre több a tizenéves, akik koruknál fogva is nagyobb veszélynek vannak kitéve az interneten terjedő dzsihadista propagandának. Két hete került az internetre egy videó, amelyen az látható, hogy egy az Iszlám Állam kötelékében álló, 13 éves korú fiú gyilkol meg egy kurd foglyot.
A brit belügy szóvivője pedig arról beszélt, hogy kötelességük megvédeni a fiatalokat az szélsőségek eszmék, a szexuális kizsákmányolás ellen. A legtöbb esetben a jelentések után nincsen szükséges semmilyen intézkedésre.
0 Megjegyzések