A júliusi puccskísérletet követően jelentősen megváltozott a török társadalom Európai Unióhoz fűződő viszonya a török kormány szerint.
Brüsszelnek törekednie kellene arra, hogy újra népszerűvé váljon az európai integráció a török állampolgárok körében, jelentette ki nemrég Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter. A tárcavezető emlékeztetett arra, hogy az EU-csatlakozás támogatottsága jelentősen csökkent az utóbbi időszakban, aminek hátterében egyrészt az unió sikertelen politikái, de még inkább a tagállamok többségének a törökországi puccskísérlet kapcsán mutatkozó érdektelensége és az együttérzés hiánya áll.
A török választók számára megdöbbentő a nyugatiak által alkalmazott kettős mérce, amellyel az államcsínyt követően kell szembenéznie a kormánynak, hangsúlyozta Cavusoglu. Kitért arra is, hogy erős társadalmi nyomás nehezedik a török vezetésre, hogy függesszék fel az európai uniós csatlakozási tárgyalásokat. A vízumliberalizáció kapcsán tapasztalható késlekedés csak még inkább megnehezíti a kialakult helyzetet a tárcavezető szerint, pedig a török állampolgárokat megilletné a könnyítés bevezetése.
Cavusoglu úgy látja, hogy a törökök már nem hisznek az EU-ban, hiányzik az alapvető bizalom. Ankara normalizálni akarja a kialakult helyzetet, mondta a külügyminiszter, de ehhez az európai vezetők együttműködésére is szükség lesz, akiktől pozitív üzeneteket és kiegyensúlyozottabb hozzáállást vár a török kormány. Enélkül ugyanis nem lehet meggyőzni a törököket az EU-tagság előnyeiről, vélte Cavusoglu.
Az Eurobarometer legfrissebb felmérése szerint – amelynek adatfelvétele még a júliusi puccskísérlet előtt történt – az Európai Unió támogatottsága számottevően, 7 százalékkal csökkent a 2015. őszi adatokhoz képest. Ugyanakkor az EU-t pozitívként jellemző válaszadók aránya még így is jóval magasabb, mint több uniós tagállamban. Az elmúlt másfél hónapban jelentősen változhatott a közhangulat, amiben a szigorú ellenőrzés alatt álló sajtótermékeknek kiemelt szerepük van, ám elemzők valószínűtlennek tartják, hogy a török társadalom döntő többsége szembefordult volna az Európai Unióval.
Forrás: magyaridok.hu
0 Megjegyzések