Az elmúlt időszakban Európa több terrortámadást is átélt, melyeket javarészt iszlamista csoportok hajtottak végre. A terrorveszély azóta sem hagyott alább. Nemrég az Európai Unió terrorelhárító szervezetének a vezetője is figyelmeztette a tagállamokat, hogy az Iszlám Állam nevű terrorszervezet újabb támadásokra készül.
Gilles de Kerchove, az Európai Parlament Állampolgári Jogok bizottságának tagja óva intett mindenkit attól, hogy a tagállamok a nyári terrorhullám után ismét apátiába essenek. Véleménye szerint a veszély nem tűnt el, és az országoknak a legkülönbözőbb támadásokra kell felkészülnie.

Az unión belül az elmúlt két évtizedben nem volt olyan magas a biztonsági készültségi szint, mint most.

A szakértő szerint több indoka is lehet annak, hogy továbbra is fenntartsák a készültséget. Az egyik például az, hogy jelenleg is igen magas számú, jól képzett öngyilkos merénylő tartózkodik Európában, akik bármire képesek, és javarészt az Iszlám Állam tűzparancsára várnak. Ezek az emberek leginkább mentális problémákkal küzdenek, vagy csak megpróbálják felülmúlni a korábbi merénylők „teljesítményét” mondjuk abban, hogy az ő támadásaiknak jóval több áldozata lesz.

De Kerchove arra is utalt, hogy kapcsolat van a terrorizmus és a korábban bűncselekményt elkövetők között, hiszen majdnem mindegyik franciaországi, belga és németországi támadónak volt már priusza. A szakértő hangsúlyozta azt is, hogy a különböző terrorszervezetek a menekültáradatot használják arra, hogy harcosaikat Európába „csempésszék.”

A szakértő szerint ez a veszély akkor sem fog csökkenni, hogy ha esetleg sikerül rendezni a közel-keleti konfliktust.

Ilyenkor ugyanis könnyen előfordulhat, hogy a terrorszervezetek harcosai – ott hagyván addigi a közel-keleti országokat –családjukkal Európa felé indulnak. A hot spot állomásokon az európai hatóságoknak így újabb embertömegeket kell majd kezelniük, ráadásul a valódi menekülteket és a közéjük vegyült terroristákat még nehezebb lesz nekik felismernie. Mindemellett a harcosok is különböző háttérrel, profillal rendelkeznek, hiszen vannak olyanok, akik addig a frontvonalban harcoltak, mint dzsihadisták, és vannak olyanok is, akik terrorszervezet „apparátusában” tevékenykedtek.

Az iszlamista csoportok kompromisszumra törekednek a menekültekkel, szembesítik őket a világban található iszlamofóbiával, amely könnyen a radikalizálódásukhoz vezethet.”

A szakértő végül arra is kitért, hogy a terrorszervezetek harcosai a legkülönbözőbb taktikai támadásokat sajátíthatják el a Közel-Keleten, vagy az interneten található propaganda videókból. Terroristák tipikus célpontjai lehetnek különböző frekventált helyszínek, kormányzati intézmények.

Tarthatunk attól, hogy például az Iszlám Állam lépésről lépésre építi fel az akcióit. Ilyen lehet például az autóbombák használata is. Tudjuk, hogy képesek előállítani olyan, járművekbe telepített robbanó eszközöket, mellyel hatalmas pusztítást tudnak véghez vinni. De egy másik módszer lehet a vegyi fegyverek használata is.”