Habár az egyházak nem mondták meg híveiknek, hogyan szavazzanak a közelgő népszavazáson, azért voltak már bőven olyanok, akik kifejtették erről véleményüket. Az Orbán-család jó barátja, a menekülteket gyalázó pap, aki többek között azt mondta, kedves testvéreim, mi európai emberek, nem állíthatjuk, hogy fehér emberként felebarátként kezelnénk a színes bőrűeket.
A hajmáskéri lelkész történelmi hősöknek nevezte a határvédőket, mert “vállalják a fertőzéseket is, amelyeket ki tudja honnan hoznak be azok, akik rabolnak”.
De megszólalt már a makói plébános is, akit aggaszt, hogy az egyházak vezetői még mindig nem reagáltak a menekültválságra, és az is zavarja, hogy a kormánykampány és a “királyi média” hírei mennyire egyoldalúan kommunikálják a népvándorlás rendkívül összetett problematikáját.
A röszkei plébános pedig azt hiányolta, hogy abba senki nem gondol bele,
mi van akkor, ha Isten maga engedi a tapasztalt migrációs folyamatot, hogy számon kérjen bennünket emberségről, hitről, evangéliumi elkötelezettségről?
A Heti Válasz megkérdezett néhány egyházi vezetőt, püspököt, szerzetest, rabbit, hogy mi az ő álláspontjuk a kvótareferendumról. A válaszok és néhány indok:
Márfi Gyula, Veszprém katolikus érseke:
“Nemmel fogok szavazni, mert ha vendégeket hívok a házamba a szomszédokkal való egyeztetés nélkül, nem várhatom el tőlük, hogy a vendégeimről ők gondoskodjanak.”
Beer Miklós, Vác katolikus püspöke:
“Nemmel fogok válaszolni. A népszavazás jelzés az unió vezetőinek, hogy így nem lehet megoldani a helyzetet.”
Balás Béla, Kaposvár katolikus püspöke:
A népszavazásra elmegyek, a kérdésre nemmel fogok válaszolni, mert magyar vagyok.
Magyarságunk ugyanis istenadta kincs, semmivel sem kockáztathatjuk.
Kozma Imre lelkész, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat elnöke:
“A népszavazási kérdésre a válaszom nem. Ez nem azt jelenti, hogy érzéketlen lennék, hanem azt: hozzájárulásunk nélkül minden döntés diktatórikus. Ebből pedig nem kérünk.”
Kocsis Fülöp hajdúdorogi görögkatolikus érsek-metropolita:
“Kénytelen vagyok azt válaszolni, hogy nem akarom. Nyilván tudni kell nemet is mondani – például a betolakodásra.”
Szenczy Sándor lelkész, a Baptista Szeretetszolgálat elnöke:
“A válaszom, nem. Az ebben a formában feltett kérdésre más válasz nem adható.”
Németh Sándor A Hit Gyülekezetének vezető lelkésze:
“A válaszom: nem. A migránstömegek letelepítése hazánkban is drasztikusan növelné a terrorveszélyt”
Radnóti Zoltán, a Mazsihisz rabbitestületének elnöke:
“A kampányban két dolgot láttam: az egészséges emberi félelmeket felhasználva és alakítva próbálják befolyásolni a szavazókat, illetve éppen ellenkezőleg, nevetségessé tenni a görcsös akarást. Ebben a játékban nem veszek részt. Abban a fél órában, amíg szavaznék, inkább elmondok húsz zsoltárt.”
Köves Slomó az EMIH vezető rabbija:
Ezek a kérdések a zsidó közösségek számára fokozott, a mindennapi fizikai biztonság kockázataihoz kapcsolódnak, így nem tartanám szerencsésnek, ha a betelepítés bármilyen formája kötelező és ellenőrizetlen lenne.”
0 Megjegyzések