A táplálkozási szokásaink is változnak idővel. Erre készülj, ha elmúltál 30, 40, 50, 60 éves.
30-on túl

Falásrohamok és étvágytalanság váltakozhat. Ez egyrészt a stresszhormonoknak köszönhető, másrészt a ciklussal függ össze. Olykor vitaminhiány is okozhat nagy megkívánásokat. Ha például majd megőrülsz egy szelet csokiért, valószínűleg magnéziumhiányod van.

Ha babát vársz, megnövekedhet az étvágyad, de régóta tudjuk: nem kell kettő helyett enni. Fogyassz vasban, kalciumban és vitaminokban gazdag étkeket.

40-en túl

Ez az az időszak, amikor a különféle emésztési betegségek rendszerint megjelennek. Ezért jobban oda kell figyelned, mit eszel.

Az inzulinrezisztencia nagyon gyakori ebben a korban. Ennek az a lényege, hogy a sejtek nem tudnak elegendő cukrot felvenni a vérből, gyakorlatilag éheznek, te pedig fáradt vagy, pedig eleget ettél. Az étvágy nő, különösebb a finomított szénhidrátokat kívánod (azt a leggyorsabb emészteni), és ha nem figyelsz, elhízol. Megfelelő diétával, esetleg gyógyszerrel a helyzet javítható, a folyamat visszafordítható!

50-en túl

A menopauza után sok nő tapasztalja, hogy jobban kívánja a szénhidrátokat, és könnyebben hízik. Majdnem mindenkinek nő a testzsírszázaléka. Ez egyes kutatók szerint azért van, mert az idősebb ember könnyebben sérül – tehát a szervezet egyfajta természetes fizikai védekezéséről van szó, tulajdonképpen kipárnázzuk magunkat. Figyelni kell azonban a hízásra, mert a túlsúly növeli a szív- és érrendszeri betegségek valamint a rák kockázatát. Fontos, hogy bár az étvágyunk jó, sőt nőhet is, az anyagcserénk lassul, kevesebb energiára van szükségünk!

60 felett

Sokan tapasztalnak étvágycsökkenést. Nem igaz, hogy összezsugorodik a gyomor, de falának rugalmassága csökken. Az éhségközpont nem mindig jelez, hogy ennünk kellene. A hirtelen súlyvesztés nem jó, a soványság se (65 felett sokan lefogynak), mert növeli az esések-sérülések kockázatát. Olívaolaj, sajt – segítenek nem elveszteni a (szükséges) zsírpárnákat.