Manapság egyre többen sütik otthon saját maguk a kenyeret.
Hogy mi alapján válasszuk ki a megfelelő készüléket, s mire ügyeljünk a használat során, hogy a végeredmény tökéletes legyen, abban Ilyés Tibor, a Hausmeister Márkaszerviz vezetője szolgál néhány hasznos információval.
Fontos, hogy mekkora darabot készítünk
Először mindig gondoljuk át, hogy hány főre, és milyen sűrűn szeretnénk otthon kenyeret sütni. Kétféle géptípus közül választhatunk a boltokban, az egyikben egy kisebb, 0,7–0,9 kilogrammos vekniszerű pékárut kapunk, a másikban egy nagyobb, körülbelül 1,3 kilogrammos hosszúkás kenyeret süthetünk. Ne feledjük, hogy a kenyérsütőkben készült kenyér jóval laktatóbb, mint a boltban kapható azonos súlyú, így például két-három főre is elég lesz a 70 dekás vekni – teszi hozzá Ilyés Tibor.
Nézzük meg a programokat
-Manapság már olyan kenyérsütőt is lehet kapni, amelyben gluténmentes kenyeret készíthetünk – mondja a szakértő. – Ez a választásnál sokszor elsődleges szempontnak számít. Emellett akad olyan készülék is, amelyet előre beprogramozhatunk úgy, ha este beletesszük az alapanyagokat a sütőbe, reggelre elkészül a finom, ropogós kenyér, vagy éppen fordítva, munkából hazaérve vár a kész, friss pékáru. Ha pedig folyton időhiányban szenvedünk, akkor részesítsük előnyben a gyors programot. Normál esetben a kenyérsütés három és fél órás művelet, a gyors programnak köszönhetően több mint egy órával is rövidíthetjük a sütési időt.
Garancia és szerviz
Mielőtt döntünk, mindenképpen nézzük meg, mennyi garancia jár a készülékre! Általában egy évre szól, de internetes regisztrációval – erről a boltban kérjünk vásárláskor tájékoztatást – akár még egy évvel meghosszabbíthatjuk a kenyérsütőnk garanciáját. A legtöbb esetben a készülékeknél az ékszíjat, a keverőlapátot, illetve az üstöt kell pótolni. Az interneten vásárlás előtt mindig keressünk rá, hogy hol tudjuk majd ezeket az alkatrészeket beszerezni Ez azért fontos, nehogy alkatrészhiány miatt ne tudjuk majd megjavíttatni a készülékünket, ha a későbbiekben az elromlana.
Ha nem sikerül...
Tapasztalatok szerint – ha az első egy-két alkalommal nem sikerült a kenyerünk –, rögtön visszavisszük a sütőt, ugyanis biztosak vagyunk benne, hogy a készülékben van a hiba. Pedig az is előfordulhat, hogy csak nem figyeltünk eléggé oda minden apró részletre. Például a víznek mindig alul kell lennie, aztán jön a zsiradék, arra pedig építsünk lisztvárat, szórjuk rá a cukrot, a tetejére pedig tegyük az élesztőt. Emellett sütés közben sose nyitogassuk a sütőt, mert összeeshet a tészta, és érdemes az élesztőt is pontosan adagolnunk, különben kifuthat a kenyerünk a formából. Sütés után pedig mossuk el az üstöt, és a lapátot is, amit mindig vegyünk le a tengelyről, hogy az alászorult tésztától is megszabadíthassuk a készülékünket!
0 Megjegyzések