Ha az étel és a bor kapcsolatáról beszélünk, akkor alapvetően kétféleképp tudunk párhuzamot vonni. Vagy felhasználjuk a bort főzőcskézés közben, vagy a készétel mellé fogyasztjuk el. Jó kombinációval csodálatos ízharmóniát tudunk teremteni, sőt: az a legjobb, ha mindkét variációt használjuk! Nézzük, mit kell betartani, ha borral főzünk?
1. A főzés elején adjuk a bort az ételhez, hogy az alkohol elpárologhasson, és az ízek domináljanak.
2. Savanykás ételekhez csak óvatosan használjuk, mert a bor savasságával együtt nagyon felerősödhetnek az ízek.
3. A pácolás során a bor savai fellazítják a rostokat, így a húsok több nedvességet és ízt tudnak felvenni, puhábbak, zamatosabbak lesznek. Serpenyős ételeknél kevesebb zsiradékkal készíthetjük el a fogásokat, ha dinszteléskor, pirításkor egy kis bort is használunk. Ezzel az étel kalóriaértéke alacsonyabb lesz, a zamata viszont felerősödik, s a színe is élénkebbé válik. A megfelelően kiválasztott bor a könnyű gyümölcs- és zöldségleveseket éppúgy zamatosabbá, különlegesebbé vagy éppen pikánsabbá teszi, ahogyan a sűrű, laktató pörkölteket vagy a ragus ételeket.
4. A főzéshez nem elég a rosszabb minőségű bor. A finom ételekhez jó minőségű bor dukál. Ha kész az ebéd vagy vacsora, akkor válasszuk ki a megfelelő bort mellé, hogy tökéletes kulináris élményt szerezhessünk magunknak vagy a társaságunknak.
Milyen ételhez milyen bor illik?
Hideg előételekhez válasszunk könnyű, gyümölcsös fehérborokat. Tökéletes választás egy rizling, chardonnay vagy sauvignon blanc.Halételekhez hibátlan lehet egy zöld veltelini vagy chardonnay.Főételeknél a világosabb húsokhoz jöhetnek a kicsit testesebb, hordós érlelésű fehérek. Jó választás a hárslevelű, a furmint, egy komolyabb olaszrizling vagy szürkebarát.
A vöröshúsokhoz a vörösborok illenek. Minél nehezebb az étel, annál testesebb bort kell töltenünk mellé, hogy megfogjuk az ízeket. A legalább hároméves hordós érlelésű boroknál kezdjük a válogatást, az igazán laktató ételekhez azonban már a többéves, akár barrikolt nagytestű borokat igyuk. Kimondottan jó választás a cabernet sauvignon, a cabernet franc, egy testesebb merlot vagy kékfrankos.
Így készítsük a vörösboros pörköltet!
Sokféle étel elkészítéséhez használhatunk bort. Nézzük meg a legnépszerűbbet, a pörköltet. Nem könnyű, nem is gyors, de megéri az eredmény.
Tűzhelyen is főzhetjük, de bográcsban, fával tüzelve az igazi, hogy a füst egy kis plusz ízt adjon még. Hevítsünk fel egy kis zsírt, és pároljuk üvegesre benne a kockára vágott hagymát. Ahány kiló hús, annyi nagy fej vöröshagyma.
Az előre felkockázott húst tegyük a hagymára, hagyjuk pár percig pirulni, majd vegyük le a bográcsot a tűzről. Ekkor jön bele a pirospaprika (kilónként egy teáskanál csemege, és 5 kilónként egy teáskanál csípős), összezúzott fokhagyma (kilónként egy gerezd), kömény, só, bors (ízlés szerint). Összekeverjük, és ezután visszatesszük főni.
Felöntjük annyi vízzel és borral, amennyi ellepi a húst, és közepes lángon, időnként megkeverve főzzük. Ezzel eltelik egy-másfél óra, majd beletesszük a feldarabolt paprikát és paradicsomot.
A szaftot érdemes folyamatosan kóstolgatni és a saját ízvilágunk szerint fűszerezni, esetleg borral utántölteni. Ezután addig főzzük, amíg a hús megpuhul, és besűrűsödik a szaft.
0 Megjegyzések