Hát így: német lapinformációk szerint a berlini kormány el fog határolódni az örményekről szóló Bundestag-határozattól azért, hogy gesztust tegyen Erdogannak. A német kormány cáfol.
A Der Spiegel szerint a német kormány politikai gesztust készül tenni a török vezetésnek azzal, hogy elhatárolódik a Bundestag azon határozatától, amely népirtásnak minősíti az örmények ellen száz éve elkövetett török erőszakos cselekményeket.

A német szövetségi parlament június elején népirtásnak minősítette az egykori Oszmán Birodalomban 101 éve elkezdett örményellenes mészárlásokat. Angela Merkel kancellár hivatalos elfoglaltságára hivatkozva nem vett részt a szavazáson, és hasonló okból távol maradt Sigmar Gabriel alkancellár, az SPD elnöke és Steinmeier szociáldemokrata külügyminiszter is.

A lap szerint Berlin ezzel azt szeretné elérni, hogy a német képviselők ismét meglátogathassák a dél-törökországi Incirlikben állomásozó német katonákat, amit a szövetségi parlament június eleji határozata óta Törökország nem enged.

A Bundeswehr az incirliki támaszpontra az Iszlám Állam dzsihadista szervezet elleni harc támogatása céljából hat Tornado típusú felderítő gépet, egy légi utántöltő repülőgépet és 250 katonát telepített.

A Der Spiegel úgy tudja: a német külügyi tárca és a kancellári hivatal megállapodott abban, hogy Steffen Seibert kormányszóvivő a kormány nevében elhatárolódik a nyilvánosság előtt a szóban forgó Bundestag-határozattól. Seibert állítólag azt fogja bejelenteni, hogy a szövetségi parlament döntése “nem bír semmiféle kötelező erővel a német kormányra nézve” – azaz egy jogi vonatkozások nélküli politikai nyilatkozatról van szó.

A német szövetségi kormány nemrég még hangsúlyozta, hogy semmiféle nyomásgyakorlásnak nem enged az üggyel kapcsolatban, több politikus pedig elutasította a török kormány több kérését az örményekről szóló határozat eltörlését illetően.

A kormány cáfolta a Der Spiegel értesülését; valamint kifejtették, hogy Merkel maga is támogatta a határozatot, és hangsúlyozta, hogy fenntartja álláspontját.